Anadolu Mimarlık ve Mobilya Kültürel Miras Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anadolu Mimarlık ve Mobilya Kültürel Miras Müzesi
Altın Köşk
Açılış25 Aralık 2008 (15 yıl önce) (2008-12-25)
KonumÇankaya, Ankara, Türkiye
TürMimarlık ve mobilya müzesi
Koleksiyon(lar)Anadolu mimarisinde kullanılan form ve motifler
Koleksiyon boyutu1.000
Toplu ulaşımEGO

Anadolu Mimarlık ve Mobilya Kültürel Miras Müzesi, Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin ilk mimarlık ve mobilya müzesi olan bu müze, 25 Aralık 2008 tarihinde açılmıştır. Müzenin bulunduğu bina, Bilkent'in ünlü Merik Konağı veya halk arasında bilinen adıyla Altın Köşk'tür. Müzenin denetimi, Etnografya Müzesi Müdürlüğünce yapılmaktadır.[1]

Müze binası[değiştir | kaynağı değiştir]

Binanın mimarisi, Anadolu mimarisinin iç ve dış mekanlarında kullanılan simgeleşmiş 1.000 adet form ve motiften; 30 adet yapıdan (saray, köşk, konak, cami ve ev) örnekler alınarak, zengin bir kültürel birikimin karışımı olarak tasarlanmıştır. Binanın dış kaplamasında kullanılan değerli kızılağaç türü, Amerika Birleşik Devletleri'nden ithal edilmiştir. Bu ağacın günümüzde, Amerika dışına çıkarılması yasaktır. 1996 yılında yapılan binanın ilk sahibi, Amerika'da yaşayan ve orada 'müthiş Türk' olarak tanınan Ali Rıza Bozkurt'tur. Fakat bina önce müzeye çevrilmiş, sonra da satışa çıkarılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Anadolu Mimarlık ve Mobilya Kültürel Miras Müzesi ve Araştırma Merkezi (Altın Köşk) -". web.archive.org. 12 Temmuz 2022. 12 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2023.