Karadeniz Ereğli Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karadeniz Ereğli Müzesi
Açılış 1 Ağustos 1998
Konum Orhanlar Mah. Yalı Cd No:96 Meydanbaşı. Ereğli/Zonguldak
Koordinatlar 41°16'52"N, 31°25'5"E Edit this on Wikidata
Tür Arkeoloji ve Etnoğrafya
Resmî site Resmî site

Karadeniz Ereğli Müzesi, Zonguldak ilinin Karadeniz Ereğli ilçesinde yer alan müze.

1998 yılından bu yana Halil Paşa Konağı adlı tarihi yapıda Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı bir arkeoloji ve etnografya müzesi olarak hizmet verir.

Müze koleksiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Zemin katta Eski Yunan, Roma, Bizans dönemlerine tarihlenen cam kaplar, mermer mezar stelleri, sütun başlıkları, lahit ve mezar stelleri, takılar, Filyos Antik Kenti ile Yassıkaya ve İnönü Mağarası kazılarının buluntuları; Gerek, Roma, Bizans, Abbasi, Emevi, Artuklu, Sasani, Selçuklu, Osmanlı dönemlerine ait sikke koleksiyonları sergilenir.

Birinci katta pişmiş toprak amforalar, Hitit, Bizans, Osmanlı dönemi mühürleri vardır; ikinci katta yöresel kıyafetler, elpek bezi dokuma aletleri, mutfak eşyaları, silah, tespih, saat gibi eşyalar sergilenir.

Üçüncü kat müze-eve şeklinde düzenlenmiştir. Bahçede farklı tarihî dönemlere ait mezar taşları, sütun gövde ve başları, mezar stelleri vardır. Karadeniz Ereğlisi'nde öldüğü düşünülen Eski Mısırlı pantomim sanatçısı Krispos'un mezar anıtı müzenin bahçesinde bulunmaktadır.[1]

Halil Paşa Konağı[değiştir | kaynağı değiştir]

19. yüzyıl sonlarında padişah II. Abdülhamit döneminde sancak beyi (mirimiran) olan Halil Paşa Karamahmutoğlu tarafından eski bir kilisenin temeli üzerine yaptırılmıştır.[2] Binanın cephe süslemesinde Roma dönemine ait binalardan toplanan antik parçalar kullanılmıştır. Bir süre ortaokul ve kız meslek lise olarak kullanılan, uzun süre sahipsiz kalan konak, on yıl kadar süren restorasyon çalışmalarının ardından 1998 yılında müze olarak hizmete girdi.

Krispos'un mezar anıtı[değiştir | kaynağı değiştir]

Müze bahçesinde bulunan ve 2.-3. yüzyılda dikilmiş olduğu düşünülen mezar anıtı, Eski Roma'da ölülerin küllerini saklamak veya ölen kişileri anmak üzere dikilen sunak şeklindeki anıtlara bir örnektir. Üzerinde 19 satır eski Yunanca yazı yer alır. Bu yazıdan mezar anıtının, Roma İmparatorluğu'nda Aegyptus Eyaleti’nin vatandaşı Krispos'a ait olduğu anlaşılır.

Kent kent dolaşan bir pantomim sanatçısı olan Krispos, ilk defa düzenlenen ritmik trajedi yarışmasında ödül almış ancak beklenmedik bir anda henüz yirmi dokuz yaşındayken, Herakleia Pontiki'de ölmüştür.[3] Anısına dikilen mezar anıtın yüksekliği 2.20 metre; genişliği üst bölümde 0,80 m, kaidede ise 0,70 metredir. günümüzde Prusias ad Hypium'dan (Konuralp, Düzce) Ereğli'ye giden yol üzerinde bulunmuş; müzenin bahçesine getirilmiştir.[3]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Karadeniz Ereğli Müzesi" (PDF). Muze.gov.tr sitesi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2020. 
  2. ^ "Kdz.Ereğli Müzesi - Zonguldak". Türkiye Kültür Portalı. 21 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2020. 
  3. ^ a b Bilir, Ahmet; Şahin, Mustafa. "Herakleia Pontika'dan Pantomim Sanatçısı Krispos'un Mezar Anıtı ve Antik Çağ'da Pantomim" (PDF). Prof. Dr. Ömer Özyiğit'e Armağan (Ege Yayınları, 2015). 11 Aralık 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2020.