Trabzon Atatürk Köşkü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atatürk Köşkü'nün tanıtım yazısı
Atatürk Köşkü
Atatürk Köşkü

Trabzon Atatürk Köşkü, Soğuksu semtinde küçük bir çam korusu içinde yer alır. Yirminci yüzyılın hemen başında yaptırılmış 1923'ten sonra hazineye kalmıştır. Atatürk 1934 ve 1937 yıllarındaki Trabzon ziyaretlerinde, bu köşkte konuk edilmiştir. O'nun ölümünden sonra Trabzon belediyesi tarafından o dönemde kullanılan eşyalarla dekore edilerek "Atatürk Müzesi" olarak ziyarete açılmıştır.

Günümüzde Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından bakım ve hizmetleri karşılanmaktadır. Zaman zaman tadilat dolayısıyla kapatılan köşk haftanın her günü ziyarete açıktır.

Trabzon Atatürk Köşkü şehrin merkezinden araç ile yaklaşık 5-10 dakika mesafede bulunmaktadır. Şehir içi dolmuşlar bölgeye hizmet vermemekte olup, Trabzon Büyükşehir Belediyesi otobüslerinin ring seferleri ile ulaşılması mümkündür. Ayrıca şehirde bulunan bazı tur firmalarının şehir içi paket turlarına katılarak da gezilmesi mümkündür.[1]

  1. ^ "Trabzon Atatürk Köşkü". Ahmet KALMUK. 10 Temmuz 2020. 30 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2020.