İstanbul'daki müzeler listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İstanbul'daki müzeler semtlerine göre alfabetik sıra ile girilmiştir.

İsim Fotoğraf Konum Adres Tür Bilgi
Adalar Müzesi
Adalar muzesi hangar binasi.jpg
Adalar Büyükada Kent Müze adanın en eski bölgesi olan Aya Nikola'dadır.

Prens Adaları'nın tarihini belgeleyen ve Adalar'ın güncel durumunu kaydeden arşivlere ev sahipliği yapıyor.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi
Burgazada Sait Faik Müzesi.jpg
Adalar Burgazada Biyografi Türk Edebiyatının büyük hikaye yazarı Sait Faik Abasıyanık'ın hayatına şahitlik etmiş bu evde ona dair birçok fotoğraf, eşya ve mektup vardır.
Florya Atatürk Deniz Köşkü
Florya001.jpg
Bakırköy Florya Köşk Mustafa Kemal Atatürk’ün ilgisi ve ziyaretleri nedeniyle, dönemin İstanbul belediyesi tarafından yaptırılan köşk, İsmet İnönü, Cemal Gürsel, Kenan Evran, Cevdet Sunay tarafından da yazlık olarak kullanılmıştır.
İstanbul Havacılık Müzesi
İstanbul 5371.jpg
Bakırköy Yeşilköy Mah. Eski Havaalanı Cd. Havacılık Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların sergilendiği müze, askeri havaalanın yanında bulunuyor.
İstanbul Su Müzesi
İsum Müzesi İç Görsel.jpg
Başakşehir İkitelli Organize Sanayi Mah, Hürriyet Bulvarı Tarih İlk olarak Âb-ı hayat özel koleksiyonu olarak sergilenmiş, Ocak 2021 itibariyle ismi İstanbul Su Müzesi olmuştur. Roma Dönemi, Osmanlı Dönemi ve Bizans Dönemi eserlerinin sergilendiği müzede 1.500’e yakın eser bulunmaktadır.
Aşiyan Müzesi
Asiyan Museum 2.JPG
Beşiktaş Bebek Biyografi

Edebiyat

Şair Tevfik Fikret’in yaşamanın bir kısmını sürdürdüğü bine, 1945’ten sonra müze haline getirilmiştir. Tanzimat Edebiyatı sanatçılarının ve Tevfik Fikret ile ailesinin eşyaları sergileniyor.
Beşiktaş Müzesi
Besiktas JK Muzesi AcikRenk Zemin.jpg
Beşiktaş Vodafone Park Spor Beşiktaş JK’nın kazandığı kupaların yanında fotoğraflar, formalar ve belgelerin sergilendiği müzedir.
Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe Palace - Istanbul, Turkey - Tourism Photography 01.jpg
Beşiktaş Dolmabahçe Cd. Saray Sultan Abdülmecid tarafından inşa ettirilen ve yapımı 1843 yılında başlayıp 1856 yılında bitirilen saray, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır
Ihlamur Kasrı
Ihlamur Palace Ceremonial House.jpg
Beşiktaş Teşvikiye, Nişantaşı Ihlamur Yolu Sk Tarih Abdülmecit (1839-1861) tarafından Nigoğos Balyan'a “Merasim Köşkü” ile “Maiyet Köşkü” olarak adlandırılan iki kasır yaptırılmıştır. Bunlardan Merasim Köşkü, asıl Ihlamur Kasrı'dır.
İstanbul Deniz Müzesi
Istanbul Naval Museum new building Oct 2013.JPG
Beşiktaş Sinanpaşa, Beşiktaş Cd. Denizcilik Türkiye'nin denizcilik alanında en büyük müzesidir, içerdiği koleksiyon çeşitliliği açısından dünyanın sayılı müzelerinden biridir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı olan İstanbul Deniz Müzesi Türkiye'de kurulan ilk askeri müzedir.
İstanbul Resim ve Heykel Müzesi
İstanbul Painting and Sculpture Museum.JPG
Beşiktaş Kılıçali Paşa, Meclis-i Mebusan Cd. Resim

Heykel

Atatürk’ün emriyle 20 Eylül 1937’de Türkiye’nin ilk Güzel Sanatlarmüzesi olarak  Dolmabahçe Sarayı’nın Veliaht Dairesi’nde hizmete giren sanat müzesidir.
Milli Saraylar Resim Müzesi
Crown Prince Residence, as seen from Kadıköy-Beşiktaş Ferry, Jun 2015.JPG
Beşiktaş Vişnezade, Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Cd. Resim Dolmabahçe Sarayı'nın Veliaht Dairesi'nde 2014 yılında açılan Millî Saraylar İdaresi Başkanlığı'na bağlı müzedir.
Yıldız Porselen Fabrikası
Yildiz Porcelain Factory 01.jpg
Beşiktaş Yıldız, Yıldız Cd. Porselen İstanbul Yıldız Parkı bahçesinde yerleşik müze-fabrika.
Yıldız Sarayı
Yildiz Palace and Park 8198.jpg
Beşiktaş Yıldız Sararyı Müzesi Saray Marmara denizi sahilinden başlayarak kuzeybatıya doğru yükselip sırt çizgisine kadar tüm yamacı kaplayan bir bahçe ve koruluk içine yerleşmiş saraylar, köşkler, yönetim, koruma, servis yapıları ve parklar bütünüdür.
Anadolu Hisarı
Istambul-Anadolu Hisarı-1981.jpg
Beykoz Anadolu Hisarı Kale İstanbul'un Anadoluhisarı semtinde, Göksu Deresi'nin İstanbul Boğazı'na döküldüğü yerdedir.
Beykoz Kasrı Beykoz Yalıköy Mah., Gazi Yunus sok. Tarih İstanbul'un Beykoz ilçesinde yer alan tarihi bir kasırdır.
Küçüksu Kasrı
201607 Kucuksu Kasri (4) (33384960733).jpg
Beykoz Göksu, Küçüksu Cd. Saray Eski adı "Göksu Kasrı" olan bu yapı, padişahların, Boğaziçi kıyılarındaki biniş kasırlarından biridir. Kasırlar sadece hünkârların malı sayılan ve sarayların haricinde inşa edilen, köşkten büyük binalardır. Devamlı ikamet için kullanılmayan kasırlar, padişahların dinlenmeleri için vakit geçirdikleri yerdir.
Mehmet Akif Ersoy Şiir Müzesi Beykoz Merkez, Cami Sk. Edebiyat

Biyografi

Türk şair Mehmet Akif Ersoy'un anısını yaşatmak ve eserlerini tanıtmak amacıyla Beykoz Belediyesi tarafından kurulan bir müze.
Zofia Rizi Anı Evi Beykoz Polonez Biyografi Polonezköy'un en eski evlerinden biridir.
500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi
Jewish Museum Of Turkey.jpg
Beyoğlu Bereketzade, Büyük Hendek Cd. Din 500. Yıl Vakfı tarafından topluma Türk Yahudilerinin gelenekleri ve tarihi açısından bilgi sunmak amaçlı kurulmustur.
Adam Mickiewicz Müzesi
İstanbul 6133.jpg
Beyoğlu Bostan, Tatlı Badem Sk. Biyografi

Edebiyat

Müze, aslında Polonyalı şair Adam Mickiewicz'in bir dönem yaşadığı ve öldüğü evdir.
Aynalıkavak Kasrı
Aynalikavak Pavilion DSCF3310.jpg
Beyoğlu Keçeci Piri, Donanma Cd. Tarih İstanbul'un Hasköy, Beyoğlu kıyısında bulunan kasır. İstanbul fethedildiğinde Okmeydanı yamaçlarında büyük bir koruluktu.
Doğançay Müzesi
Dogancay Museum.JPG
Beyoğlu Hüseyinağa, Balo Sk. Biyografi Burhan Doğançay ve babası Adil Doğançay'ın eserleri sergilenmektedir.
Galata Mevlevihanesi Galata Mevlevihanesi Müzesi 1.JPG Beyoğlu Şahkulu, Galip Dede Cd. Mevlevihane Günümüzde Galata Mevlevihanesi Müzesi adıyla müze olarak faaliyet göstermektedir.
Galatasaray Müzesi Galatasaray Museum.jpg Beyoğlu Huzur Mh., Türk Telekom Arena Stadyumu Sanat Müzede, Galatasaray Lisesi'nin öğrencilerinin üniformaları, derslerde kullandığı aletler gibi pek çok nesne ve fotoğraf yer almakta; Galatasaray Spor Kulübünün kuruluşundan bu yana kazanılan kupalardan en önemlileri, Metin Oktay'ın forması ve birçok fotoğraf ve spor malzemesi bulunmaktadır.
Galerist Beyoğlu Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. Sanat Murat Pilevneli tarafından kurulmuş olan bu mekanın ismi Galeri ve İstanbul kelimelerinin birleştirilmesinden oluşmuştur.
İstanbul Modern Exterior of Istanbul Modern.jpg Beyoğlu Kılıçali Paşa, Kılıç Ali Paşa Cd. Sanat Türkiye'nin ilk modern sanat müzesidir.
İstanbul Uluslararası UFO Müzesi Beyoğlu İstiklal Caddesi, Büyük Parmakkapı Sk. Bilim Türkiye'nin ilk UFO müzesidir.
İTÜ Bilim Merkezi Beyoğlu Harbiye, Taşkışla Cd. Bilim İstanbul Teknik Üniversitesine bağlı olarak faaliyet gösteren bilim merkezi.
Karikatür ve Mizah Müzesi Beyoğlu Çatma Mescit, Çatma Mescit Mah. çamlık Sk. Sanat Sergide Türk karikatüristlerin 80 çizerin 170 karikatürüyle birlikte hayat hikayeleri de yer alıyor.
Madame Tussauds İstanbul Beyoğlu Hüseyinağa, Grand Pera AVM, İstiklal Cd. Sanat Balmumu müzesi ve turistik eğlence merkezidir.
Masumiyet Müzesi The Museum of Innocence.jpg Beyoğlu Firuzağa, Çukurcuma Caddesi, Dalgıç Çk. Edebiyat Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk'un aynı adlı eserinden yola çıkarak oluşturduğu müzedir. Müze, bir romanın kurmaca evreninden yola çıkılarak oluşturulan ilk müzedir.
Miniatürk Miniatürk genel görünüm.JPG Beyoğlu Örnektepe, İmrahor Cd. Tarih Türkiye'deki çeşitli yapıtların maketlerinin sergilendiği, Beyoğlu, İstanbul'da yer alan 60.000 metrekareyle dünyanın en geniş alana kurulmuş minyatür parkıdır. Haliç kıyısında bulunan eski bir park alanında konumlanmıştır.
Orhan Kemal Müzesi Beyoğlu Kılıçalipaşa Mahallesi Akarsu Yokuşu Sk. Edebiyat

Biyografi

Yazar Orhan Kemal'in anısını yaşatmak üzere İstanbul Beyoğlu'nda, üç katlı bir binada kurulmuş bir müzedir.
Osmanlı Bankası Müzesi Beyoğlu Karaköy, Bankalar Cd. Bankacılık Osmanlı İmparatorluğu’nun merkez bankası ve hazinedarı olarak görev yapan Osmanlı Bankası’nın tarihini anlatmak amacıyla kurulmuştur.
Pera Müzesi PeraMuseum.JPG Beyoğlu Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. Sanat 2005 yılında Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından nitelikli ve geniş ölçekli kültür sanat hizmeti vermek amacıyla kurulmuştur.
Rahmi M. Koç Müzesi Rahmi koç müzesi.jpg Beyoğlu Piri Paşa, Hasköy Cd. Ulaşım 1994 yılında iş insanı Rahmi Koç'un desteği ile açılmış müze, Türkiye'de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müzedir.
SALT Beyoğlu Azapkapı, Bankalar Cd. Sanat Araştırma, sergi, yayın, web ve dijitalleştirme projeleri; söyleşi, konferans, gösterim ve atölye gibi programlar gerçekleştiren, disiplinler arası araştırma projeleri yürüten bir kültür kurumu.
TÜRVAK Sinema ve Tiyatro Müzesi Beyoğlu Kavacık, Şht. Teğmen Ali Yılmaz Sk Sanat Müzenin arşivinde 1000’nin üzerinde cihaz, 6000’in üzerinde yerli film afişi, 10.000’in üzerinde sinema-tiyatro fotoğrafları bulunuyor.
Yapı Kredi Yayınları ve Müzesi Beyoğlu Tomtom, İstiklal Cd. Tarih Müzenin eserleri, numismatik ve etnografya olmak üzere iki ayrı bölümde muhafaza ediliyor ve sergileniyor.
Çatalca Mübadele Müzesi Çatalca Kaleiçi, Bahar Sok. Tarih Lozan Mübadilleri Vakfı'nın girişimleriyle kurulmuş bir müzedir. Türkiye'nin göç temalı ilk müzesi olma özelliğini taşır.
Santralistanbul Santralistanbul 04012022.jpg Eyüpsultan Eski Silahtarağa Elektrik Santralı, Kazım Karabekir Cad. Sanat Silahtarağa Elektrik Santrali'nin restore edilmesiyle açılmış bir uluslararası kültür, sanat ve eğitim platformudur.
Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi Alay Kiosk 2569.jpg Fatih Gülhane Parkı, Fatih, İstanbul, Türkiye Edebiyat, biyografi 12 Kasım 2011’ de ziyaretçiye açılan müze adını Türk yazar Ahmet Hamdi Tanpınar’dan almıştır. İçerisinde Yahya Kemal Beyazıtlı, Orhan Pamuk, Necip Fazıl Kısakürek ve Nazım Hikmet gibi çeşitli sanatçılarında eserleri bulunmaktadır.
Aya İrini Aya İrini (48985990427).jpg Fatih Cankurtaran, Topkapı Sarayı Tarih İstanbul’daki camiye çevrilmemiş en büyük Bizans kilisesi olan Aya İrini veya Azize İrini, Türkiye’de ilk olarak müzeye çevrilme çalışmaları başlanan kilisedir.
Çinili Köşk Çinili Köşk.jpg Fatih Cankurtaran, Osman Hamdibey Yokuşu Sanat İstanbul Arkeoloji Müzesi bünyesinde bulunan müzede Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait İznik çivisi ve seramik örnekleri bulunmaktadır.
Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Fatih Arasta Pazar, Sultanahmet Meydanı Mozaik müzesi Büyük Saray’ın tabanında bulunan mozaiklerle kaplı peristil alanı sergilenen müze İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda bulunmaktadır.
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Müzesi Fatih
Cumhuriyet Eğitim Müzesi Fatih
Fethiye Camii Fatih Balat Tarih 1601 yılınca camiye çevrilen ve Fethiye Camii olarak anılan cami, 13. Yüzyılda Bizans döneminde inşa edilmiş ve Teotokos Pamakaristos Manastırı olarak adlandırılmıştır.
Gazanfer Ağa Medresesi Gazanfer Aga Medresesi ( Turbe) DSCF3828.jpg Fatih Zeyrek, Kovacılar Tarih İstanbul Fatih’te bulunan medrese, Gazanfer Ağa tarafından III. Mehmed döneminde inşa edilmiştir.
Halı Müzesi Fatih
Hilye-i Şerife ve Tesbih Müzesi Fatih
İmrahor Camii İmrahor Mosque, Üsküdar.jpg Fatih Yedikule, İmam Aşir Sokak' Tarih Ayasofya Müzesine bağlı açık hava müzesi olarak kullanılan İmrahor Camii, Bizans döneminde Studios Manastırı, Hagios Ioannes Prodromos Kilisesi olarak adlandırıldı.
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Istanbul Museum of the History of Science and Technology in Islam.jpg Fatih
İstanbul Arkeoloji Müzeleri İstanbul Arkeoloji Müzeleri.JPG Fatih
İstanbul Fotoğraf Müzesi Fatih
İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kulesi Anıt Müzesi Fatih
İstanbul Üniversitesi Jeoloji Müzesi Fatih
İstanbul Üniversitesi Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi Fatih
İstanbul Üniversitesi Zooloji Müzesi Fatih
PTT Müzesi Fatih
Rezzan Has Müzesi Fatih
Sağlık Müzesi Fatih
TCDD Sirkeci Garı Demiryolu Müzesi TCCD 2251, Istanbul, outside Sirkeci Railway Station - 20070506 (1).jpg Fatih
Tekfur Sarayı Palace of the Porphyrogenitus 2.jpg Fatih
Topkapı Sarayı Topkapı - 01.jpg Fatih
Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi Fatih
Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi Türk vakıf hat sanatları müzesi-İstanbul - panoramio.jpg Fatih
Türk ve İslam Eserleri Müzesi Fatih
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi Fatih
Türkiye İş Bankası Müzesi Türkiye İş Bankası Müzesi.jpg Fatih
Yahya Kemal Müzesi Fatih
Yedikule Zindanları Istanbul asv2021-11 img59 Yedikule.jpg Fatih
Yerebatan Sarnıcı Yerebatan Sarnıcı - panoramio.jpg Fatih