Mehmet Akif Ersoy Müze Evi

Koordinatlar: 39°55′58″K 32°51′53″D / 39.93278°K 32.86472°D / 39.93278; 32.86472
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mehmet Âkif Ersoy Müze Evi
Mehmet Akif Ersoy müze evi.JPG
Açılış 1949
Konum Altındağ, Ankara, Türkiye
Koordinatlar 39°55′58″K 32°51′53″D / 39.93278°K 32.86472°D / 39.93278; 32.86472
Tür Tarihî müze ev
Toplu ulaşım EGO Genel Müdürlüğü logo.svg
Ankara Metro logo.svg Sıhhiye Metro İstasyonu
Ankara A1 Line Symbol.svg Kurtuluş Ankaray İstasyonu
BSicon BAHN.svg Kurtuluş Tren İstasyonu
Otopark? Yok

Mehmet Âkif Ersoy Müze Evi, Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Mehmet Âkif Ersoy'un Türk Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara'da ikamet ettiği ve İstiklâl Marşı başta olmak üzere çok sayıda şiirini yazdığı müzeye dönüştürülmüş Ankara evidir. Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsü'nün sınırları içinde yer alır.

Vaktiyle Taceddin Dergâhı olan iki katlı ahşap yapı, Taceddin Şeyhi tarafından savaş yıllarında Mehmet Âkif'e tahsis edilmişti. Yapı 1949'da Şehir Meclisi kararı ile müze eve dönüştürüldü ancak uzun yıllar harap durumda kaldı. 1982 yılında yeniden onarıldı ve 1984'te ziyarete açıldı.

Müze evde Mehmet Âkif Ersoy’a ait cep saati, gözlük, tesbih, tüfek vardır. Şairin yüzünün kalıbı müzede teşhir edilen eserlerdendir.

Evin karşısında, 2003 yılında yapılmış olan Mehmet Âkif büstü ile İstiklâl Marşı’nın ilk iki kıtasının yazılı olduğu bir kitabe yer almaktadır.

Yapının tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Taceddin Dergâhı, ilk olarak Kanunî Sultan Süleyman tarafından Hacı Bayram-ı Veli’nin kurduğu Bayramiye tarikatının bir kolu olan Celvetiler için yaptırılmıştır. Adını, bahçesinde kabri bulunan Taceddin Sultan'dan alır. 1826'da tamir edilmiş ve Sultan Abdülmecit tarafından ilaveler yapılarak türbe, dergâh evi, çeşme, hazire ve camiden oluşan bir külliye hâline gelmiştir. Dergâhın bulunduğu sokak sonradan Mehmet Âkif Ersoy Sokağı adını almıştır.

Mehmet Âkif'in ikameti[değiştir | kaynağı değiştir]

Mehmet Âkif Ersoy, İstanbul'un işgalinden sonra aldığı davet üzerine millî mücadeleye katılmak üzere Ankara'ya gelmişti. Kendisine büyük hayranlık duyan Taceddin-i Veli Camisi İmamı Tevfik Hoca (Tevfik Çiftdoğan) kendisini karşılamış, şehirde kiralık ev bulmanın çok zor olduğu o dönemde külliyede yer alan bu yapıyı kendisine tahsis etmişti.[kaynak belirtilmeli]

Şair, 1. TBMM Burdur Milletvekili olduğu yıllarda günlerini bu mütevazı evde geçirdi. Dostlarıyla millî mücadele meselelerini tartıştı. Mehmet Âkif, bir ulusal marş yazılması için açılan yarışmaya para ödüllü olduğu için başlangıçta katılmamıştı. Yarışmaya katılan şiirlerin hiçbirisi uygun nitelikte bulunmayınca dönemin Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey, Âkif'in arkadaşı olan dönemin Balıkesir Milletvekili Hasan Basri Bey'den marş yazma konusunda Âkif'i ikna etmesini rica etti. Mehmet Âkif, Hasan Basri Bey'in ısrarı üzerine İstiklâl Marşı'nı bu evde yazmaya başladı. Gece gelen ilhamı kaçırmamak için bazı dörtlükleri mum ışığında dergâhın duvarlarına kazdığı anlatılır. Şair, meşhur Bülbül şiirini de bu evde yazmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Defnedilenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk siyasetçi Muhsin Yazıcıoğlu'nun kabri de bu müzenin bahçesinde bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]