Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi
Balıkesir National Photograph Museum.JPG
Açılış 19 Mayıs 2006 (17 yıl önce) (2006-05-19)
Konum Karesi, Balıkesir, Türkiye
Tür Fotoğraf müzesi
Resmî site Resmî site

Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi, Türkiye'nin ilk fotoğraf müzesidir.

Fotoğraf ve fotoğrafçılık tarihine dair nesnelerin sergilendiği müzenin bünyesinde M. Emin Tan Fotoğraf Kitaplığı adlı özel bir kitaplık da bulunur.[1] Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi ve M. Emin Tan Fotoğraf Kitaplığı, Dumlupınar Mahallesi, Ulus Sokak'ta 150 yıllık 2 katlı tarihi bir yapı ve hemen bitişiğindeki 3 katlı yeni yapıda yer almaktadır.

Müze; 2 sergi salonu, makine teknolojisi salonu, kitaplık, fotoğraf ekipmanları, karanlık oda ve binanın buluntularının sergilendiği salon ile tarihi ve teknik değeri olan fotoğraf makinelerinin sergilendiği salondan oluşur.[2]

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi'nin açılışı 19 Mayıs 2006 tarihinde gerçekleştirilmiştir.[3] Müze ve kitaplık dönem başkanlığını, Altuğ Oymak'ın yaptığı Balıkesir Fotoğraf Sanatı Derneği (BASAF) yönetim kurulu üyeleri Ömer Gemici, Yakup Özkul, Yusuf Hocaoğlu, Bahar Öztunç'un girişimiyle tüm dernek üyeleri, Balıkesirli fotoğraf gönüllüleri ve tüm yurttan katılımcıların katkıları ile imece yöntemiyle kurulmuştur.[4]

Fotoğraf Müzesi'nin temeli, Balıkesir Kuvâ-yi Milliye Müzesi içinde fotoğraf makineleri ve aksesuarlarının sergilendiği özel bir bölüm açılması ile atılmıştır. 1996 yılında bu özel bölümü oluşturan Balıkesir Sanat Fotoğrafçıları Derneği (BASAF), bağımsız bir fotoğraf müzesinin kurulması için çalışmaya başladı.[5] 2002'de eskiden öğrenci yurdu olarak kullanılan 150 yıllık taş bina bir fotoğraf müzesi ve gösteri merkezi olarak kullanılmak üzere valilik tarafından BASAF'a tahsis edildi. Binanın yanındaki boş arsa ise Balıkesirli Tan ailesi tarafından derneğe bağışlandı. Böylece toplam 470 metrekarelik kapalı alanda bir fotoğraf müzesi ve kitaplığı kurmak üzere çalışmalar sürdürüldü.

3 Mayıs 2003 günü kitaplık inşaatı için temel atıldı ve müze binasının restorasyonu başladı. "Bir tuğla da benden" kampanyası ile fotoğrafseverlerden sağlanan ayni ve nakdi bağışlarla inşa edilen kitaplık binası kısa sürede tamamlanarak aynı yıl 6 Eylül 2003'te çatıya bayrak dikme töreni düzenlendi. 19 Mayıs 2004 günü ise Balıkesir ve Türkiye için bir ilk olan fotoğraf ihtisas kitaplığı, Balıkesir M. Emin Tan Fotoğraf Kitaplığı'nın açılışı gerçekleşti. Hepsi imzalı, fotoğraf hakkında Türkçe, Osmanlıca ve başka yabancı dillerde 2000'i aşkın eser kitaplıkta yer almaktadır.

Müze binasının restorasyon çalışmasının tamamlanması ve açılışın yapılması ise 19 Mayıs 2006'da gerçekleşti. Özel koleksiyonlar dışındaki ilk fotoğraf müzesi olan Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi açılışından sonra Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu'nun, Balıkesirliler Birliği'nin, İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK)'nin ödüllerine layık görüldü.[6]

Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi ve M. Emin Tan Fotoğraf Kitaplığı'nın oluşumu hakkında TRT İzmir TV tarafından bir belgesel yapılmıştır.

Müzenin ilk yayını, editörlüğünü Ömer Gemici'nin yaptığı "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Yurt Gezilerinde Önemli Bir Durak Balıkesir" adlı fotoğraf albümüdür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Balıkesir Fotoğraf Sanatı Derneği - M.Emin Tan Fotoğraf Kitaplığı - Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu". fotografmuzesi.org. 6 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2020. 
  2. ^ "Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi Hakkında". Müze Asist. 3 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2020. 
  3. ^ "Müzeler - Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi". Karesi Belediyesi. 26 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2020. 
  4. ^ "Balıkesir Fotoğraf Sanatı Derneği". BASAF Balıkesir Fotoğraf Sanatı Derneği. 30 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2020. 
  5. ^ "Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi". Kültür Envanteri. 30 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2020. 
  6. ^ "Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi". T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Balıkesir İl Müdürlüğü. 30 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2020.