Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Erimtan Müzesi veya tam adıyla Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Ankara'da bulunan özel bir müzedir. İş adamı Yüksel Erimtan tarafından kurulan müzede, Erimtan'ın kendi koleksiyonundan yaklaşık 2.000 parça tarihi eser sergilenmektedir. Açılışı 14 Mart 2015 tarihinde yapılan müze; Altındağ ilçesinde, Ankara Kalesi'nin yakınlarında bulunmaktadır. Civardaki Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve ünlü Çengel Han'daki Rahmi Koç Müzesi'ne komşudur.[1]

Müze Binası[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzeyi oluşturan bina komplekslerinin projesi Ayşen Savaş, Can Aker ve Onur Yüncü tarafından çizilmiştir. Hisar Meydanı’nda, Ankara Kalesi’nin hemen girişinde konumlanan müze; üç eski yapının yenilenerek dönüştürülmesiyle inşa edilmiştir. Projenin toplam maliyeti 10.000.000 Türk lirası olarak açıklanmış ve bir zamanlar depo olarak kullanılan, eski binaların bulunduğu bir arazi üzerine kurulmuştur.

Bulunduğu konum itibarıyla, tarihi dokuya uyum sağlaması amacıyla binanın dış cephesi kale duvarlarını andıran taşlarla örülmüş ve dar pencerelerle tamamlanmıştır. Roma mimarisinden izler taşıyan müzenin iç duvarları, tıpkı o dönemlerdeki gibi yazılarla döşenmiş ve sergi alanı tek bir büyük salondan oluşacak şekilde planlanmıştır.

Müze İçeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkeolojik eserlerin sergilendiği salonların yanı sıra geçici sergilere de yer verilen müzede; ayrıca bilimsel, kültürel ve sanatsal aktiviteler de gerçekleştirilmektedir.

Salı Konserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzenin açıldığı 2015 yılından beri, "Müze'de Müzik / Salı Konserleri" sloganıyla bütün bir yıla yayılan konserler serisi düzenlenmektedir. Yaklaşık 160 kişilik bir salonda gerçekleştirilen oda müziği konserlerinin sanat yönetmenliğini Şefik Kahramankaptan yapmaktadır. Konserle için salı gününün seçilmesinin de özel bir anlamı vardır. İl genelinde gerçekleşecek olan herhangi bir etkinlikle çakışmaması için konserlerin zamanı özellikle Salı günlerine tarihlenmiştir.[2]

Koleksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Milattan önce üç binli yıllardan, Bizans dönemine kadar uzanan geniş bir zaman dilimini kapsayan müze koleksiyonu ağırlıklı olarak Roma dönemine ait eserlerden oluşmaktadır. Şişeler, kaseler, çömlekler, sürahiler, bardaklar, bilezik ve yüzük gibi takılar ve altın, gümüş, bronz sikkeler koleksiyon içinde öne çıkan gruplardır. Az sayıda da olsa çivi yazılı tabletler, mühürler ve Bizans döneminne ait eşyalar yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]