Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Museum of Anatolian Civilizations001.jpg
Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nın Ankara'da bulunduğu yer
Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Müzenin Türkiye Ankara şehrindeki konumu.
Açılış 1921
Konum Gözcü Sokak No:2 06240 Ulus / Ankara
Koordinatlar 39°56′19″K İfade hatası: Beklenmedik < operatörü°İfade hatası: Beklenmedik < operatörüİfade hatası: Beklenmedik < operatörüİfade hatası: Beklenmedik >= operatörü / 39.938546°K İfade hatası: Beklenmedik < operatörü / 39.938546;
Tür Tarih/Arkeoloji
Koleksiyon boyutu Anadolu'da yaşamış medeniyetlerin eserleri
Toplu taşıma ulaşımı Ulus
Resmî site Resmî site

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Ankara’da, Anadolu’nun arkeolojik eserlerini sergileyen ve dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bir müzedir. Atpazarı semtinde, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu kıyısında, yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı yapısında yer alır. Bu yapılardan biri Veli Mahmud Paşa tarafından yaptırılan Mahmut Paşa Bedesteni, diğeri Rum Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Kurşunlu Han’dır.

İçerdiği Eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlangıçta sadece Hitit dönemine ait eserlerin sergilendiği müze, daha sonra diğer uygarlıklara ait eserlerle zenginleşmiş ve Hitit Müzesi olmaktan çıkıp, Anadolu Medeniyetleri Müzesi haline gelmiştir. Bugün kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bu müzede, Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar Anadolu arkeolojisi sergilenmektedir.

Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa Müze Forumu (European Museum Forum) tarafından verilmekte olan Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü 1997 tarihinde İsviçre’nin Lozan kentinde 68 müze arasından birinci seçilerek almıştır. Türkiye’de bu ödülü kazanan ilk müzedir.

Müzede yer alan ve MÖ 6200 yıllarına tarihlenen Çatalhöyük kent planını içeren harita, dünyanın bilinen en eski haritasıdır.

Binalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sergiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 39°56′18″K 32°51′43″D / 39.93833°K 32.86194°D / 39.93833; 32.86194

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]