Rahmi M. Koç Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Müze binasının dış cephesinde yer alan güneş saati (Şubat 2009)

Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul'un Hasköy semtinde, Haliç kıyısında bir sanayi müzesidir. 1994 yılında[1] iş insanı Rahmi Koç'un desteği ile açılmış müze, Türkiye'de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müzedir.

Müzede sık sık organizasyonlar, konserler ve özel sergiler düzenlenir. Bunlardan biri 2006 yılı sonunda açılan "Leonardo: Evrensel Deha Sergisi" adlı Leonardo da Vinci’nin çizimlerinden oluşturulan makine örneklerinin sergisidir.[2]

Müze aynı zamanda Ankara ve Cunda'da da faaliyet göstermektedir.[3]

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Lengerhane, Tersane ve dış mekan sergi alanı olarak üç ana bölümden oluşur.

Lengerhane[değiştir | kaynağı değiştir]

Lengerhane, gemicilikte denize atılan zincir ve ucundaki çıpanın üretildiği yer anlamında kullanılır. Osmanlıların ve İstanbul'daki en bilinen Lengerhanelerden biri olan Hasköy'deki bina 1996 yılından beri müzenin bölümlerinden birini oluşturmaktadır. 12. yüzyıldan kalma bir Bizans binasının temelleri üzerine 18. yüzyılda, III. Ahmed döneminde, kurulmuştur. III. Selim zamanında restore edilmiş ve Cumhuriyet'in kurulmasından sonra Cibali Tütün Fabrikası'nın olmuştur. Binanın çatısı 1990 yılında çıkan bir yangında ciddi hasar görmüştür. 22 Ağustos 1996 tarihinde "Rahmi M. Koç Müzesi ve Kültür Vakfı" tarafından satın alınana kadar terk edilmiş durumda kalmıştır.

Müzenin Haliç kıyısından bir görünümü, sağda Hasköy İskelesi, solda ileride Haliç Köprüsü (Şubat 2013)

Bu bölümdeki en dikkat çekici eserlerden bazıları Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'ne ait araştırma alet ve makineleridir. Ayrıca uçaklar, lokomotifler, tarihi araçlar gibi ulaşım araçları, oyuncuklar ve modeller, matbaa makineleri, iletişim aletlerinin sergilendiği Lengerhane binasının yanında "Café du Levant" adlı Fransız mutfağı ağırlıklı bir restaurant bulunmaktadır.

Tersane[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde Rahmi M. Koç Müzesi sergi alanı olarak kullanılan tersaneler, 1861 yılında Şirket-i Hayriye (günümüzde İDO) tarafından vapurların bakım ve onarımı için yapılmıştır. Tersane müze için alındığı zaman 14 adet bina, marangozhane ve kızaklardan oluşmaktaydı.

Bu bölümde sergilenen eserler denizcilik koleksiyonu, bilgisayar tarihine ait objeler, motosiklet ve bisikletler, at arabaları, kağnılar, klasik otomobiller, raylı ulaşıma ait eserler, tarımla ilgili objeler, zeytinyağı fabrikası ve su altı koleksiyonudur. Ayrıca Rahmi Koç galerisi de bu bölümde yer almaktadır.

Dış mekân sergi alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Haliç kıyısında bulunan ön avluda etkinliklerin düzenlenmesi yanı sıra bir Douglas DC-3 uçak, TCG Uluçalireis Denizaltı, Vernicos Irini buharlı römorkör ve endüstriyel arkeolojik örnekler sergilenmektedir. Ayrıca 130 kişilik konferans salonu, çarşı, tekne ve gemi makineleri bulunmaktadır.

Sergilenenler[değiştir | kaynağı değiştir]

TCG Uluçalireis Denizaltısı, (Rahmi M. Koç Müzesi, Haliç)

Sanayi ve ulaşım başta olmak üzere binlerce önemli objeden oluşan müze koleksiyonun başlıca önemli eserleri şunlardır:

  • B-24 Liberator "Hadley's Harem"

2023 yılında, Atatürk'ün Çanakkale Cephesi'nde kullandığı ve üzerinde fotoğrafının olduğu Fiat Zero otomobilin aynı modelinin İtalya'daki son örneği, Torino şehrinden getirtilerek müzede sergilenmeye başladı.[4]

Görseller[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tarihçe". Rahmi M. Koç Müzesi. 26 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2015. 
  2. ^ "NTVMSNBC - Da Vinci'nin makineleri İstanbul'da". 26 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2007. 
  3. ^ "İstanbul - Rahmi M. Koç Müzeleri". www.rmk-museum.org.tr. 1 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2021. 
  4. ^ "Atatürk'ün Çanakkale cephesinde kullandığı otomobil Rahmi M. Koç Müzesi'nde sergilenmeye başladı". 18 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]