Sadberk Hanım Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sadberk Hanım Müzesi
İstanbul Sadberk Hanım Müzesi - Sarıyer, Büyükdere, Piyasa Cad - Dec 2013.JPG
Açılış 14 Ekim 1980
Konum Sarıyer, İstanbul
Koordinatlar 41°9'47.09"N, 29°2'51.97"E Edit this on Wikidata
Resmî site sadberkhanimmuzesi.org.tr

Sadberk Hanım Müzesi, Sarıyer, İstanbul'daki Azeryan yalısında yer alan müzedir.[1] Müze çarşamba günleri hariç her gün açıktır.

Müze[değiştir | kaynağı değiştir]

Müze, 19. yüzyıldan kalma  iki ayrı ahşap villadan oluşmaktadır. Yerel Avrupa mimarisinden esinlenilerek yapılmış orijinal yalı üç katlı ve ahşap çatı katlıdır. Yığma temel üzerine ahşap ve torna-sıvadan inşa edilen yapı, "Azaryan Yalısı" olarak biliniyordu ve varlıklı bir Sivas Ermenisi Katolik aile olan Azaryan ailesine aitti. 1950 yılında Koç ailesi tarafından satın alınan yapı, 1978 yılında müzeye dönüştürme kararı alınana kadar yazlık olarak kullanılmıştır. Müzeye dönüştürme, 1978-1980 yılları arasında Sedat Hakkı Eldem tarafından hazırlanan bir restorasyon projesine göre uygulandı. Müze 14 Ekim 1980'de sergilenen Sadberk Koç koleksiyonuyla kapılarını halka açtı.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Vehbi Koç Vakfı tarafından, 14 Ekim 1980 tarihinde kuruldu. Bu özelliğiyle Türkiye'nin ilk özel müzesi unvanını kazandı. Müze, vakfın kurucusu Vehbi Koç'un eşi olan koleksiyoner Sadberk Koç'un adını taşımaktadır.

Koleksiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadberk Hanım'ın hayatı boyunca topladığı geleneksel elişlerinden oluşan ilk koleksiyonla açılan müze, değerli taşlarla bezenmiş süs eşyaları ve 16. ve 18. yüzyıllara ait giysi ve kumaşlar gibi etnografik eserlerle genişlemiştir. 1983 yılında, ünlü koleksiyoner Hüseyin Kocabaş'ın koleksiyonunun da alınmasıyla, küçük bir arkeoloji müzesi haline gelmiştir.

19. yüzyılın başları, Mahmud Celaleddin Efendi.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Müze, 1988 yılında "Europa Nostra" ödülünü almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sadberk Hanım Müzesi 40 yaşında". www.cumhuriyet.com.tr. 8 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]