Tokat Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tokat Müzesi binasının dış görünümü
Tokat Müzesi iç görünüm

Tokat Müzesi; Tokat'ta kurulu, 2007 yılı itibarıyla 36253[1] eser sergilenen bir müzedir. Sulusokak'ta, Takyeciler Camii'nin yanında bulunur.

Müze çalışmalarına 1926 yılında başlanmış, 1982 yılında halka açılmış, 2005 yılında da teşhir düzenlemesi yapılmıştır. Müze binası olarak kullanılan Gök Medrese, III. Gıyaseddin Keyhüsrev'in veziri Pervâne Muineddin tarafından 1277 yılında yaptırılmıştır.[1]

Müze arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği iki bölüme ayrılır. Büyük bir sikke koleksiyonu barındıran müze, Pazartesi hariç her gün 08.00-17.00 saatlerinde ziyaretçilere açıktır.

Arastalı Bedesten[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 2012 tarihinden itibaren Arastalı Bedesten Tokat Müzesi olarak kullanılmaktadır. Arastalı Bedesten Tokat'taki ünlü Sulusokak’taki, Takyeciler Cami’nin doğusunda yer almaktadır. Evliya Çelebi ünlü Seyahatnamesinde bu bedesteni "Halep ve Bursa çarşıları gibi gayet tertip üzere kurulmuştur" şeklinde anlatmıştır. Arastalı Bedesten, İstanbul Kapalıçarşı'nın bedesten bölümünü anımsatmaktadır. Görülmeye değer bir mimari eser olan Arastalı Bedesten'ın kolonları ince harçla örülmüştür ve tonozlarındaki ustalığı son derece ileri düzeydedir. Bedestenin doğu ve batı bitişiğine birer arasta eklenmiş ve önemli bir yapı grubu oluşturulmuştur.

Tokat Yazmacılığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzede Tokat yazmacılığına ilişkin örnekler ve el baskı tekniğine ilişkin görsel ögelerle desteklenmiş anlatımlar bulunmaktadır.

Roma Dönemi Mezar ve Lahitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Roma dönemi lahit parçası

Müzede Roma dönemine ait lahitler bulunmaktadır. Ayrıca Roma İmparatoru Jül Sezar'ın Zile'yi fethettiğinde söylediği iddia edilen ünlü "Veni Vidi Vici" (Geldim Gördüm Aldım) ifadesi ve ilgili savaş da çeşitli bilgi görselleri ile ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

Tokat Yazmacılığı-El Baskı Tekniği

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "www.kultur.gov.tr". 3 Mart 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]