Amr bin el-Âs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Amr bin El-as sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Kahire'deki Amr Bin El-as Cami girişi

Amr Bin El-Ās (Arapça: عمرو ابن العاص, d. 583 - ö. 6 Ocak 664), Arap komutan.

Kureyş'in Beni Sahm kabilesindendi. Kendisi henüz Müslüman değil iken Müslümanlığı seçen eşini boşadı.[kaynak belirtilmeli] Müslüman olmadan önce İslam orduları ile birkaç kez savaştı. 629'da İslam dinine girmesiyle beraber İslam devleti hiyerarşisinde hızlıca yükselen bu asker Muhammed'in çağdaşıydı. İslam'ı seçtikten sonra İslam ordusunun en önemli komutanlarından biri oldu.

Amr, özellikle 640'da Mısır'ın Müslümanlarca fethinde yaptığı önderlikle bilinen Arap ordu komutanıdır. Mısır'a başkentlik yapacak olan Fustat'ı kurdu ve Afrika kıtasında ilk cami olan Amr bin El-As Camii'ni bu şehrin merkezinde inşa etti.

Siyasi hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Cephedeki başarılarının yanı sıra siyasetin de önemli şahsiyetlerindendi. Önceleri Ali'nin hilafetini desteklerken daha sonra Muaviye'ye destek verdi. Sıffin Savaşı sonrasındaki Hakem Olayı'nda Muaviye'nin hakemliğini yaptı. Ali'nin Haricilerce öldürülmesinin ardından Muaviye hilafeti ele geçirince, Muaviye tarafından Mısır valiliğine getirildi. Bu tarihten itibaren Mısır'ı Emevilere bağlı olarak Muaviye adına yönetti.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Muaviye döneminde, 664 yılında 90 yaşının üzerinde iken vefat etti.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Muhammad ibn Jarir al-Tabari: Tarih ar-Rusul ve el Muluk
    • (ed. Ehsan Yar-Shater çev. David Stephan Powers)(1989-2007) The History of al-Ţabarī 40 Cilt, Albany: State University of New York Press ISBN 0-88706-563-5 (Cilt 24) (İngilizce)
    • La Chronique Volume II, Mohammed le sceau des prophètes, Actes-Sud. ISBN 2-7427-3318-3 (Fransızca)