Leo von Caprivi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Leo von Caprivi
Almanya Şansölyesi
Görev süresi
20 Mart 1890 - 26 Ekim 1894
Hükümdar II. Wilhelm
Yerine geldiği Otto von Bismarck
Yerine gelen Chlodwig zu Hohenlohe-Schillingsfürst
Prusya Başbakanı
Görev süresi
20 Mart 1890 - 22 Mart 1892
Hükümdar II. Wilhelm
Yerine geldiği Otto von Bismarck
Yerine gelen Botho zu Eulenburg
Kişisel bilgiler
Doğum Georg Leo von Caprivi
24 Şubat 1831(1831-02-24)
Charlottenburg, Prusya
Ölüm 6 Şubat 1899 (67 yaşında)
Skyren, Prusya
Dini Lutheran
Ödülleri
İmzası
Askerî hizmeti
Bağlılığı  Prusya
Hizmet yılları 1849–1888
Rütbesi General der Infanterie
Vizeadmiral
Çatışma/savaşları Fransa-Prusya Savaşı
İkinci Schleswig Savaşı
Avusturya-Prusya Savaşı

Georg Leo Graf von Caprivi de Caprara de Montecuccoli (24 Şubat 1831 - 6 Şubat 1899), Otto von Bismarck'tan sonra 1890-1894 yılları arasında Almanya şansölyesi olan asker ve devlet adamı.

Askeri kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Berlin'de öğrenim gördü. 1849 yılında orduya girdi. 1866 yılındaki Avusturya seferinde 1. Ordu'nun kurmay heyetinde görev aldı. Fransa-Prusya Savaşı'nda 2. Ordu'ya bağlı 9. Kolordu'nun kurmay başkanı olarak görev yaptı. Hem Orléans çevresindeki hem de Metz önündeki savaşlara katıldı. 1883 yılında donanma komutanlığına getirildi. Bu görevi sırasında, bir yandan da Reichstag'da deniz kuvvetlerini temsil ediyordu. 1888 yılında bu görevlerinden istifa etti ve 9. Kolordu komutanlığına atandı.

Siyasi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Üstün yöneticilik yeteneğini kanıtladığı ve hiçbir siyasi partiyle bağlantısı bulunmadığı için, Bismarck tarafından daha o yıllarda ardılı olarak görülüyordu. Nitekim Mart 1890'da Şansölye ve Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Şansölye olarak elde ettiği ilk başarı, Temmuz 1890'da İngiltere ve Almanya'nın Afrika'daki nüfuz alanlarıyla ilgili geniş kapsamlı bir anlaşma gerçekleştirmek oldu. Ama Doğu Afrika ile Nijerya'daki saldırgan politikanın terk edilmesi ve Helgoland karşılığında Zengibar'ın talep edilmesinden vazgeçilmesi üzerine sömürgeci partiler yeni şansölyeye acımasızca saldırmaya başladılar. 1890 İngiliz-Alman Antlaşmasını Avusturya, Romanya ve öteki devletlerle yapılan ticari antlaşmalar izledi. Bu antlaşmalar dolasıyla İmparator II. Wilhelm'in açık övgülerini kazandı ve kont unvanı verildi. Bundan sonra tarımsal çıkar çevrelerinin aralıksız hücumlarıyla karşılaştı. Daha önce muhalefette bulunan liberallerin ve öteki partilerin desteğiyle iktidarını sürdürmeye çalıştı. Ordunun yeniden düzenlenmesi parlamentoda bir bunalıma yol açtıysa da düzenlemeyi başarıyla tamamladı. Bununla birlikte, askerlik süresini kısalttığı için bazı askerlerin düşmanlığını kazandı. 1892 yılında gündemdeki sorunun Hristiyanlık ile Ateizm arasında bir seçim yapmak olduğunu öne sürerek savunduğu eğitim yasa tasarısını meclisten geçiremeyince konumu ciddi biçimde sarsıldı. Bunun üzerine Prusya Başbakanlığı'ndan istifa etti. Almanya Başbakanlığı sırasında Kont Eulenburg görüş ayrılığı çıkınca ekim ayında imparator her ikisini de görevden aldı.

Yaşamının son yıllarını toplumdan bütünüyle uzak kalarak geçirdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Otto von Bismarck
Almanya Şansölyesi
1890–1894
Sonra gelen:
Chlodwig zu Hohenlohe-Schillingsfürst