Heiligendamm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Heiligendamm'dan bir görüntü

Heiligendamm (Almanca söyleniş: haɪ̯lɪɡn̩̩ˈdam), Almanya'da kökleri 1793 yılına dayanan bir sayfiye yeridir. Baltık Denizi kıyısında yer alan bu küçük yerleşim biriminde hâlâ ayakta kalan az sayıda tarihî yapı, buranın geçmişte Avrupa aristokratlarının mevsimlik tatil yöreleri olduğunu göstermektedir.[1] Almanya'nın en eski sayfiye yerlerinden olan Heiligendamm, Mecklenburg-Vorpommern eyaletine bağlı olan Bad Doberan ilçesinin bir parçasıdır.

Deniz kıyısı boyunca klasik mimari tarzda yapılmış beyaz evler nedeniyle bu kasaba ayrıca (AlmancaDie weiße Stadt am Meer) (Türkçe: Deniz kıyısındaki beyaz kent) olarak da anılmaktadır. Kasaba kıyısında günümüzde büyük bir beş yıldızlı otel de yer almaktadır. Heiligendamm, içinden geçen bir demiryolu hattıyla Kühlungsborn ve Bad Doberan'a bağlanır.

13 Temmuz 2006 tarihinde, dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George W. Bush, Stralsund'ta buluşacağı Alman şansölyesi Angela Merkel ile görüşmeden önce Heiligendamm'da kalmıştır. Kasaba ayrıca 6 - 8 Temmuz 2007 tarihlerinde, kasabanın büyük otelinde 33. G8 Zirvesi'ne ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle binlerce kapitalizm karşıtı gösterici Heiligendamm'a giden yolları kapama girişiminde bulundu.[2] Böylece küçük kasabanın adı dünya basınında duyulmuş oldu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Heiligendamm ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bradley, Kimberly. "A Spa Town Reclaims Its Glory," 13 Haziran 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. New York Times. June 3, 2007.
  2. ^ "An Orgy of Violence as G8 Approaches; German City Rocked by Violent Riots," 22 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Der Spiegel. June 2, 2007.

Koordinatlar: 54°09′K 11°50′D / 54.15°K 11.833°D / 54.15; 11.833