Regierungsbezirk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Regierungsbezirke: Stand: 1. August 2008 (einschließlich der ehemaligen Regierungsbezirke in Niedersachsen, Rheinland-Pfalz und Sachsen-Anhalt)

Regierungsbezirk (telaffuz: [ʀe'giːʀʊŋsbəˈʦɪʁk]), Almanya'da idarî bakımdan eyâletten sonra gelen idari bölgedir. Türkçedeki karşılığı vilayet veya ildir.[1][2] İlçelerin (Kreise) yönetiminden sorumludurlar. Bezirksregierung adlı örgüt ile Regierungspräsident unvanlı yerel yöneticilerce idare edilmektedir. Ayrıca bütün eyaletlerde Regierungsbezirk bulunmamaktadır, bazı eyaletlerde ilçeler direkt eyalete bağlıdır.

1 Ağustos 2008'de Saksonya eyaleti bölgeleri yeniden yapılandırılarak Regierungsbezirk ismi Direktionsbezirke ismi ile değiştirildi. Bu zorunluydu çünkü yeni bölgeler eski Regierungsbezirke'in sınırlarıyla uymadı ve bazı sorumluluklar bölgeler tarafından kapatıldı. Chemnitz, Dresden ve Leipzig hâlâ Direktionsbezirke olarak adlandırılır. Direktionsbezirke'in otoriteleri Landesdirektion olarak adlandırılır ve başkanları Regierungspräsidium ve Regierungspräsident'in yerine Präsident der Landesdirektion olarak çağrılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özel (2003). "Avrupa Birliği'nde Bölge, Bölgeselleşme, Bölge Yönetimleri Kavramları Üzerine" (PDF). Ankara Üniversitesi S8F Dergisi-58. Sayı. ss. s. 101. 2 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 29 Ekim 2009. 
  2. ^ "Türk hukuk lûgatı". Maarif Matbaası. 1944. ss. s. 360.