Almanya'da siyaset

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Almanya'da siyaset, çok partili bir parlamenter cumhuriyet çerçevesinde yürütülmektedir. Almanya, federal yasama yetkisinin Federal Meclis ve Federal Konsey'e verildiği demokratik ve federal bir parlamenter cumhuriyettir.

Federal sisteme 1949'dan beri Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Sosyal Demokrat Partisi (SPD) hakimdir. Almanya'da yargı, yürütme ve yasama organından bağımsızdır, yürütmenin önde gelen üyelerinin de yasama organı üyesi olması yaygındır. Siyasi sistem, 1990'da Almanya'nın yeniden birleşmesinden sonra küçük değişikliklerle yürürlükte kalan Grundgesetz (Temel Yasa) adlı 1949 anayasasında düzenlenmiştir.[1]

Anayasa, geniş bir insan ve medeni haklar kataloğunda bireysel özgürlüğün korunmasını vurgulamakta ve yetkileri hem federal ve eyalet düzeyleri hem de yasama, yürütme ve yargı organları arasında ayırmaktadır.

Batı Almanya, 1958'de günümüzde Avrupa Birliği olan Avrupa Topluluğu'nun kurucu üyesiydi. Almanya, Schengen Bölgesi'nin ve 1999'dan beri Euro bölgesinin bir parçasıdır. Almanya aynı zamanda Birleşmiş Milletler, NATO, G7, G20 ve OECD üyesidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Deutscher Bundestag - Grundgesetz" (Almanca). Bundestag.de. 25 Eylül 2017. 5 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]