AdWords

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Google Adwords
Adwords-logo.jpg
Oluşturan Google

Google Adwords,Google'ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir ve Google'ın gelirlerinin yaklaşık %90'nını oluşturur.Google'da reklam veren kullanıcıların reklamları Google'da ilk 3 sıra ve sağ taraftaki 8 bölümden bir tanesinde yer alır. Bir de Google'ın görüntülü reklam ağı bulunmaktadır.Görüntülü reklam ağı ise birçok sitede muhtemelen görmüş olduğunuz "Google Reklamları" ibaresiyle yer alan resim,video veya hareketli reklamlardır.

Google reklamlarında ücretlendirme tıklama başına maliyet ile gerçekleşir.Reklam veren bir günlük bütçe belirler ve reklamlar bu günlük bütçe dahilinde tıklama alır.Tıklama başına maliyetler ise sektörden sektöre göre değişkenlik gösterir ve sektördeki rekabete göre belli olur.Örneğin bir sektörde tıklama başına maliyet 0,25 kuruş ve reklam veren 20 TL'lik bir günlük bütçe belirledi.Reklamlar 0,25 kuruştan tıklama alır [kaynak belirtilmeli] ve belirlenen günlük bütçeye ulaşana kadar reklamlar tıklanmaya devam eder.

Geniş çaplı özellikleri ile birçok reklam aracından farklıdır.Reklam verenler reklamların gösterileceği ülke,bölge veya şehri seçebilir.Bunun dışında reklamların gösterileceği gün ve saat aralığını belirleyebilir ayrıca reklamların gösterileceği yaş,cinsiyet gibi demografik özellikleri de seçebilirler.

Google AdWords reklamlarının görüntülü reklam ağı, [arama Ağı], yeniden pazarlama, Gmail sponsorlu reklamlar, YouTube reklamları gibi etkin kullanılan türleri bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]