İslam peygamberleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

İslam peygamberleri, ilki Âdem sonuncusu Muhammed olan, İslam dinine göre peygamber oldukları kabul edilen dinî şahsiyetlere denir.

Kur'an'ın ifadesi "Dini doğru tutun ve onda ayrılığa düşmeyin diye, din olarak Nuh'a tavsiye etiğimizi, sana vahiy ettiğimizi, İbrahim'e Musa'ya ve İsa'ya tavsiye ettiğimizi, sizin için hukuk düzeni yaptı. Fakat kendilerini çağırdığın bu nizam Allah'a ortak koşanlara ağır geldi. Allah dilediğini kendine seçer ve onu doğru yola iletir." (Şura Suresi 13)

İslam'a göre bütün peygamberler bu din üzerinde gönderilmiş zamana göre şeriat getirmişlerdir. Kuran'ı ifade "Onlara iyice açıklasın diye her peygamberi kendi kavminin diliyle gönderdik. Sonra da Allah dilediğini saptırır dilediğini de doğru yola iletir. Çünkü o güç ve hikmet sahibidir." (İbrahim Suresi 4)

Kur'an "Allah katında din İslamdır" ve Son Peygamber Muhammed "Ben atam İbrahim'in dini üzere geldim" diye ifade etmiştir.

Adem ile başlayan ve Muhammed kadar gelen bütün peygamberler aynı dini takip etmişlerdir. Bütün Peygamberler bu dini devam ettirmişlerdir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]