İslami bankacılık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bankacılık
B&O RR common stock.jpg

Finans
Finansal piyasalar
Finansal piyasa aracıları
Finansal yönetim
Bireysel finans
Maliye
Bankalar ve Bankacılık
Finansal düzenleme

Banka türleri
Merkez Bankası
İhbar bankası
Ticari banka
Kalkınma bankası
Emanetçi banka
Acente banka
Yatırım bankası
Sanayi bankası
İslami bankacılık
Tacir banka
Karşılıklı bankacılık
Karşılıklı Tasarruf
Ulusal banka
Kıyı bankacılığı
Özel bankacılık
Savings bank
Sparkasse

Bankacılık terimleri
Anonim bankacılık
Para çekme makinesi
Mevduat
Kredi
Money creation

Banka listeleri
Kanada'daki bankaların listesi
Hong Kong'daki bankaların listesi
Singapur'daki bankaların listesi
Pakistan'daki bankaların listesi
İsviçre'deki bankaların listesi

İslami bankacılık sistemi olarak bilinen bankacılık sistemi aktivitelerini İslami yasa (Şeriat)'larla belirlemektedir. Şeriat ödünç verilen paradan para kazanmayı (faizcilik ve tefecilik) yasaklamaktadır.

Faiz yasak olduğu için mevduat olarak toplanan para reel ekonomiye yatırılır. Sabit faiz yerine kar/zarar ortaklığı söz konusu olduğu için bankalar para yatıracağı projeleri daha özenli incelerler ve sağa sola kredi dağıtmazlar, sadece sağlam projelere yatırırlar. Dolayısıyla İslami bankalar dünyanın en sağlam bankaları arasındadır, finansal krizlerden pek etkilenmemişlerdir. Çünkü sıkı dokuyup ince eledikleri için paraları sağlam olan geri dönüşüm yapacak projelere yatırılmıştır, spekülatif finansal işlemlere değildir.

İslami bankacılık işlemleri arasında mudarebe (bir taraftan sermaye, diğer taraftan işletme olmak üzere oluşturulan emek-sermaye ortaklığını ifade eder); murabaha (sermaye sahibinin bir malı satın alıp belli bir kar payı ekleyerek müşterisine vadeli olarak satması demektir);müşareke (bir işletmenin sermayesine katılma, ona ortak olmaktır); icare (bir mülkün veya donanımın kiraya verilmesi); icare ve iktina (İslami leasing) sayilabilir.

İslami bankacılıkta paradan para kazanma yoktur. Parayı reel ekonomiye yatırıp reel ekonomiden kazanma vardır. İslami iktisat ilkelerini ve bu bankaların işleyiş şekillerini pek bilmeyenler için böyle görünmeyebilir.