Ayetullah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Grand Ayatollahs.jpg

Ayetullah (Arapça: آية الله; Farsça: آيت‌الله Āyatollāh), Şiîlik'te özellikle Câferîliğinin başlıca ekolü olan Usulî kolunda kullanılan bir unvandır.

İran ve Irak'ta Şiîlik'te onur unvanı olarak kullanılırken 20. yüzyılda geniş bir dağılıma sahip olmuştur.[1][2] İran'da dini bir makam olarak da bilinir. Ayetullah unvanına sahip insanların fetva verme yetkisi vardır. Tarihte ilk defa Allâme el-Hillî için ayetullah unvanı kullanılmıştır.[3]

Ayetullah Allah'ın ayeti (delili) demektir. İran'da dini bir makam olarak da bilinir.

Ayetullah unvanı, Ulema topluluğunun fikir birliğine dayanarak hocası tarafından verilir. Ayetullah unvanı kazananlar Kur'an, Sünnet, İcma ve Akıl (Sünnilerdeki Kıyas) başta olmak üzere Fıkıh usûlünden hareket ederek içtihad etme hakkına sahiplerdir. Uzmanlık alanında havza ilmiye (houze-ye ilmi)'de öğretmenliği yapabilir ve istiftalara karşı fetva verebilir. Günümüzde İran'da 1.000 civarında ayetullah vardır.

En önemli Ayetullahlar fıkıh usûlü toplaması olan 'Risale' (رسالة توضيح المسائل) yazmasıyla Büyük Ayetullah (Arapça: آية ‌الله العظمی âyetullâhi'l-uzmâ) diğer tabirle merci-i taklid (مرجع تقليد / Marja Dini مرجع ديني Marja Taqlid) seçilebilirler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Algar 1987
  2. ^ Glassé 2003
  3. ^ İslam Ansiklopedisi, cilt: 4,  sayfa: 244

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]