Şablon tartışma:Fıkıh

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Gizle-Göster'li ver.[kaynağı değiştir]

  Selamlar. İçeriği bozulmadan gizli göster fonksyonu ilave edildi. Okuyucular için en elverişli ne olursa öyle olacak. O yüzden de illah şu anki şekil olsun demiyorum. Fikirinizi almak istiyorum. İyi çalışmalar. Takabeg 08:02, 18 Aralık 2007 (UTC)

  Merhabalar,
  Bence güzel olmuş... Hukuk kavramları başlığında sorun vardı, alt başlıklarda kayma mevcuttu, düzelttim. Demin diğer şablonda haram-helal demeniz aklıma bu şablona Efâl-i Mükellefin'in konmasının yararlı olabileceği fikrini getirdi (vacip nedir? farz nedir? bunlara kolay ulaşım için güzel). Kavramlar başlığına alt başlık açarak bunları ekledim. Bir de fıkıh mezheplerindeki Zahiri için Zahiriyye dedim; bu madde zaten mevcut (kendim yazdığımdan biliyorum). İsmini doğrudan Zahiri olarak anmamız pek doğru olmaz çünkü bu literatürde mezhebin ismi yerine değil bağlıları yerine kullanılıyor; ayrıca kelime anlamı olarak da sıklıkla kullanılan bir ifade... bu sebeple Zahiriyye deyip kastımızın Zahirî boyuta önem veren mezhep olduğunu aşikâr kılmamız önemli. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 08:17, 18 Aralık 2007 (UTC)

  Tartışma sayfası[kaynağı değiştir]

  Selam. Neoumenon arkadaşım. Deminki değişiklikleriniz açımdan da sorun yoktu. Ancak tartışma sayfasına bir yazı bıraktıktan sonra değişiklikleri yaparsanız sevineceğim. Belki denetçi olarak habersiz değişiklikleri yapabilirsiniz Yine de diğer kıllanıcılar için de hoş bir örnek olacağını düşünüyorum. İyi çalışmalar. Takabeg 08:27, 30 Aralık 2007 (UTC)

  Gerç ben de yapıyorum. Farkındayım. Ancak hele bu dönemde biraz geri al mücadelesi oldu ya (sizinle değil). Kendim de özen gösteriyorum. Takabeg 08:29, 30 Aralık 2007 (UTC)

  Hadis İlmi[kaynağı değiştir]

  • Merhabalar,
  • Hadis ilmi İslam hukukundan ayrı düşünülemez... sizce bu şablona abartmadan bir miktar da hadis ilmine dair öğe girsek iyi olur? Hadis ilmine dair genel bir başlık ve şu an Kavramlar ismindeki başlığın Hadis kavramları ve Hukuk kavramları şeklinde ikiye bölünmesi nasıl olur? Ayrı bir hadis ilmi şablonu da yapabiliriz ama sanırım oldukça kısa olur Hadis ilminin çeşitliliğinin Hukuktaki kadar yoğun olmadığı göz önünde bulundurulursa... Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 08:31, 30 Aralık 2007 (UTC)
  Evet. Kelamin de ilave ederek İlimler şablonu da olabilir. Bir dk... Fıkhi maddenin şablonun içinde kelam... yine okuyucular için faydalı olacak gibi. Hadis ilmi için sakıncası zaten yoktur. Kelam bölümünün de yer alması için ne dersiniz? 'Fıkıh ve Hadis' ile Kelam zıt olmazsa da biraz çelişikli olduğunu düşünenler olmuştu ya o yüzden fikrinizi almak istiyorum. İlimler kategori bence daha vikipedi için verimli ve okuyucular için faydalı olacağını düşünüyorum. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg 08:43, 30 Aralık 2007 (UTC)

  Unvan ve Makamlar[kaynağı değiştir]

  • Merhabalar,
  • Unvan ve makamlar başlığı ekleyip birkaç unvan ve makam ekledim... özellikle bu şablonun bulunacağı İslam hukuku ile doğrudan alâkalı ayrıntı maddelerde bu terimler sık kullanılabilir bu sebeple kenarda durmasında yarar olacaktır. Türkçe yazında aynı anlamda kullanılan farklı yazılış veya fonetiğe sahip unvanları eklemedim bir de bazı unvanların birden çok kullanımları anlamları olabilir, bunlara maddelerinde değiniriz burada ayrı ayrı yer vermeye gerek yoktur diye düşündüm. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 08:33, 30 Aralık 2007 (UTC)
  Elinize sağlık. Takabeg 08:38, 30 Aralık 2007 (UTC)

  Ana Maddesinin Alt Şablonu[kaynağı değiştir]

  Selam. Bence bu açıklama gereksizdir. Şablonlar sadece olsun. Fazla süsleme yapılarak çirkinleşmesin. İyi çalışmalar. Takabeg 10:27, 31 Aralık 2007 (UTC)

  Bismillah....[kaynağı değiştir]

  Selam. Bence bu yazı bile gereksiz. Okuyuculara herhangi imajı bırakmadan (zaten bilinen cümle) yorumları okuyuculara bırakmamız daha güzel. Takabeg 11:11, 31 Aralık 2007 (UTC)

  cami resminin yerine koyduğumu biliyorsun. bu daha ortak bir nokta. ordaki işlevi bir ayraç sonuçta. gayet de şık duruyor.--Qwl mesaj at 11:21, 31 Aralık 2007 (UTC)

  Camii resmi ile Besmele karşılaştırılamaz. Besmele direkt VP:TBA ihlalidir. Bu yüzden geri alıyorum. Önce değişiklik yapılıp eleştri beklemek yerine önce konuyu tartışıp sonra geri almak daha uygun. Lütfen böyle yapalım. Saygılar.Barnstar of Reversion2.pngSağlamcıileti 11:47, 31 Aralık 2007 (UTC)

  besmele hangi maddenin ihlali olduğunu söylerseniz bende memnun olurum. o zaman her simge bir şeyin ihalali. çok istiyorsanız taraflı şablonu koyarsınız.--Qwl mesaj at 14:57, 31 Aralık 2007 (UTC)

  Sade olsun[kaynağı değiştir]

  Herhangi önyargı ve vurgulara yol açacak süslemeler kaldıralım. Ayrıca bu şablonları gizle göster sistemi uygulamaya karar vermemizin haraket noktasını unutmayalım. Şablonlar gereksizce uzun ve büyüktü. Diğer dillerde hala öyle. Bunu çözelim dedik. Şablonlar çocukların oyuncakları değildir. Sade olsun, okuyuculara gereksiz imajı ve vurgu vermeyelim. Gereksiz süslemeler kaldırılmalı. Aslında Alevilikte Ali'nin fotosu bile gerek yok bence. İyi çalışmalar. Takabeg 11:26, 31 Aralık 2007 (UTC)

  Süsleme vs[kaynağı değiştir]

  Süsleme yaparken tartışma açılmalı. İç kısmına ilave edebilirsin. Hatalar yapsan da daha sonra arkadaşlarımuz düzelecektir umarım. Yanlış yere soktuğunda da aynı işlemler uygulanacak. Fakat imaj meselesi bundan daha hassastır. Süslemeler ilave etmeden önce tartışma açmalıydın. Bence de mesjitten hat daha uygun olduğunu düşünmüştüm. Senin koyduğun değil ama sonunda gereksiz olduğuna farkettim. Çok istersen bir kaç adayı göster bu sayfada. Ondan sonra yapıştırabilirsin. Mesele böyle çözmeliyiz. Takabeg 11:39, 31 Aralık 2007 (UTC)

  Başlığın düzenlenmesi[kaynağı değiştir]

  bu şablonun başlığının düzenlenmesi konusunda bir kaç değişiklik yapmıştım. bu konuda başlık nasıl olmalıdır sorusuna burada bakalım. burada uyguladığımız sistemi diğer başlıklarada uyarlayacağım. diğerlerinde daha önce yaptığım ama şu anda imaj itirazları dolayısıyla eski haline getirilen konuda ne yapalım. mevcut durumda cami sembolü var. alevi şablonuna geçince sıkıntılar olması diye bunun yerine şablonu enine doğru olan besmele kullanmıştım. alternatif olarak da Arapça Allah olabilirdi ancak Kare ve şablonu aşağı doğru büyüttüğü için tercih etmedim.

  burada sembol olması demek bunu herkesin kabul ettiği manasına gelmez benim kanaatimce. bir de ne sembol ne değil o da tartışmalı. ancakburdaki versiyonların diğer dinlere de paralel uygulanabileceğini de unutmamak lazım. yani haç sembolünü koyduğumuzda tarafsız mı oluyoruz. bu konuyu değerlendirelim.--Qwl mesaj at 18:27, 31 Aralık 2007 (UTC)

  Siyasî mezhepler...[kaynağı değiştir]

  • Merhabalar,
  • İslam dini siyasî mezhepleri temel kaynaklara göre üçtür: Sünnilik, Haricilik ve Şiilik. Alevilik, bu inancı bir İslam mezhebi sayanlarca, Şiilik içerisinde tanımlanan bir mezheptir. Zira bu üç mezheple aynı zamanda doğmamış, siyasî kökeninden ziyade Şiilik içerisindeki akidevî ve amelî farklılıklar hasebiyle doğmuş bir mezheptir. Siyasî mezhepler hakkında daha fazla bilgi için Muhammed Ebu Zehra'nın ünlü Mezhepler Tarihi isimli eserini tavsiye ederim. Bu eserinde siyasî mezheplerin tarihçesini ve temel tanımlarını güzel bir şekilde belirtmektedir. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - Noumenon mesaj 18:52, 31 Aralık 2007 (UTC)
  Doğrudur. Burda gösterilen 3 tanesi meşreptir (Viki'de siyasi mezhep olarak geçiyor). Aleviliğin de gayri resmi meşrep (burda resmiyetin ne olduğunu tam olarak bilmiyorum:) olduğu iddia eden olsa da neticede mezheptir. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg 19:00, 31 Aralık 2007 (UTC)