"Musa el-Kâzım" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzenleme yapıldı.
(düzenleme yapıldı.)
| resim =İmamelkazim.png
| caption =
| hükümeti = [[765]] – [[799]]
| lakap = el-Kazım <br /> Bābul Hawā'ij <br /> Abdus Sālih <br /> Yedinci Ali
| selefi = [[Cafer-i Sadık]]
| halefi = [[Ali er-Rıza]]
| soyu = [[Ehli Beyt]]
| ebeveynler = [[Cafer-i Sadık]]<br />[[Hamide Hatun]]bint Said el-Berberiyye
| doğum_tarihi = [[745]]
| doğum_yeri = [[El-Ebva]]
| ölüm_tarihi = [[799]]
| ölüm_yeri = [[Bağdat]]
{{İsnâaşeriyye|collapsed=1}}
{{Şiilik|collapsed=1}}
'''Musa el-Kâzım bin [[Câʿfer es-Sâdık]]''', ([[Arapça]]: موسى بن جعفر الكاظم‎; d. [[68 Kasım]] [[745]] - ö. [[1 Eylül]] [[799]]) [[12 İmam]]'dan yedincisidir. Babası altıncı [[Câʿfer es-Sâdık]], annesi ise [[Afrika]] kökenli eski bir köle ve öğrenci olan Hamide bint Said el-Berberiyye'dir. Eşi Ümmü Benin, annesi Hamide Hatun tarafından bir [[köle]]yken satın alınarak serbest bırakıldı ve bir [[İslam]] aliminin yanında eğitim gördü.
 
== Hayatı ==
''"Musâ el-Kâzım"'' [[İmam]] olduktan sonra [[Abbâsîler]] ve [[Emevîler]] ile güç mücadelesine girişti. Babası [[İmâm Câʿfer es-Sâdık]], [[Abbâsî Hâlifesi]] tarafından zehirletilerek öldürülmüştür.{{olgu}} [[Mekke]] ile [[Medine]] arasındaki [[El-Ebva]] şehrinde yaşamış, Sekiz çocuğu olmuştur. Sekizinci İmam olan [[Ali er-Rıza]] ve kızları Fatıma ile Hacer tanınmış çocuklarıdır.
8 Kasım 745'te Ebva'da doğdu. Hayatının ilk yıllarını babasının yanında geçirdi. Babası [[Câʿfer es-Sâdık]]'ın 765'te ölümü üzerine imamlığını ilan etmiştir. [[Abbâsîler]]'e karşı mücadeleye girişmeyip barışçı bir siyaset izleyerek ibadetle uğraşmıştır. Zamanla bağlılarının çoğalması üzerine Halife [[Mehdi (Abbasi)|Mehdi]] tarafından [[Medine]]'den [[Bağdat]]'a getirilerek hapse atıldı. Ancak bir süre sonra Halife hapisten çıkarıp gönlünü alarak kendisine ve çocuklarına karşı isyan etmeyeceğine dair yemin ettirip 3000 dinar verdikten sonra Medine'ye gönderdi.<ref>[[Taberî]], Tarih (Ebü'l-Fazl), VIII, 177</ref><ref>Ebü'l-Ferec el-İsfahanî,
Makatilü't-Talibiyyin (nşr. Seyyid Ahmed Sakr), Beyrut, ts. (Darü'l-ma'rife) , s. 505</ref>
 
Halife [[Hadi]] zamanında isyan eden Ali evladını kışkırtmakla suçlanarak öldürülmek istendiği ancak Kadı Ebu Yusuf tarafından halifenin ikna edilmesiyle öldürülmediği rivayet edilir. [[Harun Reşid]] zamanında Medine'den [[Bağdat]]'a getirildi. Ömrünün son 4 yılını hapiste geçirdi.
== İmamlık Dönemi ==
Musâ el-Kazım 21 yaşında yedinci [[12 imam|İmam]] oldu. Şeyh el-Mufid ''"Kitâbû'l-İrşâd"'' adlı kitabında ondan şöyle bahseder;
 
İsmailî [[Şii]]lere göre 6. [[İmâm Câʿfer es-Sâdık]]'ın en büyük oğlu [[İsmâil bin Câ'fer el-Mûbarek|İsmail bin Cafer]]'dir. [[İsmailîlik]]'te Mūsá el-Kāżım'ın yerine onun İmamimam olduğuna inanılır. Bu kesim İsmail'in saklanmak için babasının komutasına girdiğine inanırlar. Büyük çoğunluğa göre ise o babasından önce vefat etmiştir ve bu nedenle hiçbir şekilde İmamimam olmamıştır. Onun neslinden olanlar Musa'ya karşı İsmail'in İmamlığınıimamlığını desteklediler ve bugünkü [[İsmailîlik]] mezhebini oluşturdular. Bu akım bazı özgür grupları kapsamaktadır.
{{Cquote|Ebu Abdullah [[İmâm Câʿfer es-Sâdık]] (a.s.)'ın yandaşları, şeyhleri, en yakın çevresi ve muteber ve adil uleması (r.a.) arasında Ebu Abdullah Cafer Es-Sadık'ın (a.s.) İmamet için açıkça oğlu, Ebu el-Hasan Musa'yı (a.s) belirlediğini bildirenlerin arasında şunlar vardır: El-Mufazzal bin Ömer, Ömer el-Cufi, Mu'az bin Kesir, Abdurrahman bin el-Haccac, El-Feyz bin el-Muhtar, Yakub el-Sarrac, Süleyman bin Halid, Safvan el-Cemmal... [Halef bildirdiği] aynı zamanda iki kardeşi, Cafer (a.s.) oğullları İshak ve Ali tarafından bildirilmiştir.}}
 
İsmailî [[Şii]]lere göre 6. [[İmâm Câʿfer es-Sâdık]]'ın en büyük oğlu [[İsmâil bin Câ'fer el-Mûbarek|İsmail bin Cafer]]'dir. [[İsmailîlik]]'te Mūsá el-Kāżım'ın yerine onun İmam olduğuna inanılır. Bu kesim İsmail'in saklanmak için babasının komutasına girdiğine inanırlar. Büyük çoğunluğa göre ise o babasından önce vefat etmiştir ve bu nedenle hiçbir şekilde İmam olmamıştır. Onun neslinden olanlar Musa'ya karşı İsmail'in İmamlığını desteklediler ve bugünkü [[İsmailîlik]] mezhebini oluşturdular. Bu akım bazı özgür grupları kapsamaktadır.
 
== Vefatı ==
795 yılında [[Harun Reşid]] tarafından tutsak edildi. Şii kaynaklara göre 4 yıl sonra Halife'nin verdiği emirle Sindi adındaki bir komutanınkomutan emriyle zehirlenerektarafından öldürüldü. Sünni tarihçiler ölümüne dair detay vermezler.<ref>Mustafa Öz, [[TDV İslâm Ansiklopedisi]], cilt: 31, sayfa: 219-221</ref> Kabri [[Irak]]'ın başkenti [[Bağdat]]'taki [[Kâzımiyye Camii]] içindeki Kazımiyye adlı özel bölümde bulunmaktadır.
 
== Önemli Sözleri ==
24.059

değişiklik

Gezinti menüsü