İçeriğe atla

Nehcü'l-Belâga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Nehсü'l Belâga sayfasından yönlendirildi)
Ali
Allah'ın Arslanı - (Esedullah)

Rashidun Caliph

Nehcü'l-Belâga (Arapçaنهج البلاغة; Belagat yolu), Şerif er-Radî tarafından derlenen ve son halife Ali bin Ebu Talib'e isnad edilen metinlerin toplandığı kitaptır.

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nehcü'l-Belâğa, 239 hutbe, 79 mektup ve 480 hikmetli kısa sözden oluşur. Bu sözleri bu ad altında hicrî beşinci yüzyılın başında bir araya toplayan ve Seyyid Râzî adıyla tanınan Şii âlimi Muhammed bin Hasan Musevîdir.

Şiilerdeki önemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslı Arapça olan kitap, bin yıl boyunca İngilizce, Fransızca, Almanca, Farsça, Urduca ve Türkçe gibi birçok dile tercüme edilmiştir. Farklı bölümlerinin üslûbu tektir.[1]

Şia'da çok önemli olan kitap, yaratıkların sözünün üstünde ve Allah'ın sözünün altında olarak görülür.[2]

Sünnilere göre değeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nehcül Belağa

Kitap, Sünnîler tarafından mûteber görülmemektedir. Yazarının ve şerh edenlerin ard niyetliliği öne sürülmektedir.[3][4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nehc'ul Belağa'yı Tanıyalım". Türkiye Câferîleri Sitesi. 10 Mart 2016 tarihinde kaynağından (HTML) arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012. 4- Üstat Halil Hindavi şöyle diyor: "Nehc'ul Belağa gibi farklı bölümlerinin, bir tek üslupla ve bir kişi tarafından yazılan bir başka kitap göremiyorum. Bu yüzden önemle vurguluyor ve tekrar ediyorum ki Nehc’ul Belağa bir tek şahıstan ortaya çıkmış ve ona bir tek nefes üflenmiştir." 
  2. ^ "Nehc'ul Belağa'yı Tanıyalım". Türkiye Câferîleri Sitesi. 10 Mart 2016 tarihinde kaynağından (HTML) arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012. 
  3. ^ "Nehc-ül-belaga Kitabı Nedir". İslâm Forum. 23 Aralık 2012 tarihinde kaynağından (HTML) arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012. 
  4. ^ "Nehc-ül Belaga". İslâm Forum. 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından (HTML) arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012.