Ali er-Rızâ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ali er-Rıza sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Ali er-Rıza, (Arapça: علي بن موسى الرضا Ali ibn Musa al-Rida), tam ismi Ali ibn Musa ibn-i Cafer (d. 11 Zilkade, 148 H. – 17 Safer, 203 H.; ö. Yaklaşık olarak: 1 Ocak 765 M. - 26 Mayıs 818 M.), İslam peygamberi Muhammed'in yedinci göbekten torunudur. Şiîliğin İsnâaşerîyye mezhebinde ve onun kolları olan Câferîlik ile Alevîlik'te "Sekizinci İmâm" olarak yer alan "Ali er-Rıza" Mûsâ el-Kâzım'nın oğludur.

Doğumu ve Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hicri 148 yılının Zilkade ayının 11. günü Medine'de İmâm Mûsâ el-Kâzım'ın (İslam'ın yedinci İmam'ı) evinde daha sonra imamlığı babasından devralacak olan bir erkek çocuk dünyaya geldi. Feriduddin Attar'ın Evliyaların Anıtları kitabına göre Maruf-i Kerhi, İmam Ali er-Rıza'nın elinde müslüman ve sufi olmuştur.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Abbasi halifesi El-Me'mûn tarafından Tûs şehrinde, kimilerine göre zehirli üzüm kimilerine göre de zehirli nar suyu içmeye zorlanır ve böylece ölür. Ölmeden birkaç dakika önce yakını olan Eba Sald'a vasiyette bulunur. "Ya Eba Sald, birazdan oğlum Muhammed gelip naaşımı yıkayacak, kefenleyecek ve defnedecek. Benden sonraki İmamınız oğlum Muhammed el-Takî‘yyî’l Cevâd'dır," der ve Eba Sald'ın dizinde gözlerini kapar.  Kabri İran'ın Tûs şehrinde Abbasi halifesi Harun Reşid'in kabrinin yanındadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Şii İslam unvanları
Önce gelen
Mûsâ el-Kâzım
Sekizinci İsnâ‘aşer’îyye
Şîʿa İslâm İmâmı

799 - 818
Sonra gelen
Muhammed el-Cevâd