Tekeoğulları Beyliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Tekeoğulları Beyliği, Anadolu Selçuklu Devleti'nin yıkılmasında sonra Antalya ve çevresinde kurulan ikinci dönem Anadolu Beylikleri'ndendir. Antalya'nın adı Türkiye Cumhuriyeti'ne kadar Teke olarak kalmıştır.Kuzeyde bulunan Hamitoğulları'na komşudur.Yivli Minare Tekeoğulları döneminde yapılmıştır.Antalya Yarımadası'na hala Teke Yarımadası'da denilmektedir.

Feleküddin Dündar Bey, babası İlyas ve dedesi Hamid, Selçuklular döneminde bir uç beyidir. Dündar Bey'in kardeşi Yunus Bey Antalya ve Korkuteli merkezli, Hamidoğulları Beyliği güneyinde, komşu Tekeoğulları Beyliği'ni kurmuştur.

İran'da hüküm suren Moğol İlhanlı Bahadır Han'ın en güçlü adamı Emir Çoban'a Anadolu'da boyun eğmeyenlerin içinde Dündar Bey de vardı. Emir Çoban, İlhanlı İmparatorluğu'nun en güçlü adamı haline geldikten sonra, oğullarını her ile vali yapıp oğlu Demirtaş'ı da Anadolu'ya gönderdi. Demirtaş (1317)'de Anadolu'ya geldikten sonra, kendilerine boyun eğmeyenleri ortadan kaldırma girişimine başladı ve Hamit Bey'i Dündar Bey'ini yakalattı ve yaşamına son verdi. Onun bu uğraşında Yunus Bey'in oğlu Mahmut kendisine yardım etmişti. Bu yardımın bir karşılığı olarak da, Antalya ve çevresi Mahmut Bey'e verildi ve Tekeoğulları Beyliği'nin devamı sağlandı.

Tekeoğulları kökeni bilinmese de, Ebu'l Gazi, Teke ile birlikte Sarık ve Yomut oymaklarını "Dış Salur" (taşki Salür) adı altında tanımlamıştır. Onların 10. yüzyılda günümüz Türkmenistan'da Küren-Dağ ve Balkhan bölgesinde yaşadıklarından söz eder[1].

Beyler[değiştir | kaynağı değiştir]

2.Dönem Anadolu Beylikleri
Tarih[2] Türkçe adı Oğlu Notlar 
1321- ? Yunus İlyâs  
 ? -1327 Mahmud Yunus  
1327-1372 Sinânüddin Hızır Yunus  
1372- ?[3] Mübârizüddin Mehmed Mahmud  
 ? -1391 Osman Çelebi Mehmed İlk dönem.
1391-1402 Osmanlı İmparatorluğu'na ilhakı
1402-1423 Osman Çelebi Mehmed İkinci dönem.
1423 Osmanlı İmparatorluğu'na tam ilhak

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Clifford Edmund Bosworth E.J. Brill's Encyclopaedia of Islam: 1913-1936 herausgegeben von M. Th Houtsma, sayfa 720. (İngilizce)
  2. ^ Clifford Edmund Bosworth E.J. Brill's Encyclopaedia of Islam: 1913-1936 (İngilizce)
  3. ^ Clifford Edmund Bosworth E.J. Brill's Encyclopaedia of Islam: 1913-1936 (İngilizce)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]