Doğu Bloku

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Doğu Bloku (Kırmızı)

Doğu Bloku, Sovyet Bloku ya da Demir Perde, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği ve onun Doğu ve Merkez Avrupa'daki müttefiklerini tanımlamak üzere kullanılmış olan bir terimdir. 1947'de, başta Polonya, Romanya, Bulgaristan, Macaristan ve Doğu Almanya olmak üzere komünist rejim altına giren birçok ülke Moskova'dan yönetilen bir blok haline gelmiş bulunuyordu.

"Demir Perde" tanımı 5 Mart 1946 tarihinde Fulton'da bir konferansta Churchill tarafından yapılmıştır. Doğu Bloku terimi Varşova Paktı ve Comecon yerine de kullanılır.

Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana maddeler: Marshall Planı ve Kominform

II. Dünya Savaşının ardından başlayan Soğuk Savaş ile birlikte ABD önderliğinde başlatılarak özellikle Avrupa'da sosyalizmin önünü kesmek amacını taşıyan Marshall Planına cevap olarak ortaya çıkmıştır. Sovyetler Birliğine yapılan tehditlere karşı koyarak uluslararası komünizm faaliyetlerini yeniden örgütlemek üzere, Avrupa'nın önde gelen komünist partileri Sovyetler Birliği Komünist Partisi öncülüğünde Silezya'da bir konferansta topladılar. Bu toplantının sonunda, 5 Ekim 1947'de Kominform'un kurulduğu ilan edildi.

Amacı[değiştir | kaynağı değiştir]

İşçilerin yegane vatanı olarak kabul edilen Sovyetler Birliği'nin savunulması ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından temsil edilen emperyalizme karşı mücadele edilmesi birliğin temel amaçları arasındadır. Kominform'un merkezi Belgrad şehri idi.

Bileşimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yugoslavya SFC hiçbir zaman Doğu Bloku veya Varşova Paktı'nın bir parçası olmamıştır. Yugoslavya komünist bir ülke olmasına rağmen, dönemin lideri Mareşal Tito II. Dünya Savaşı esnasında direnç gösteren bir partizan olarak yönetime geldi ve bu yüzden Sovyetler Birliği ülkeyi birliğe katamadı. Soğuk Savaş esnasında Yugoslavya hükümeti kendisini iki cephe arasında tarafsız bir noktaya yerleştirdi ve Tarafsız Müttefikler Hareketi'nin kurucularından birisi oldu.

Buna benzer olarak, Arnavutluk Emek Partisi önderliğindeki Arnavutluk, II. Dünya Savaşı'nın sonucunda Sovyet Kızıl Ordu'dan bağımsız bir şekilde yönetime geldi. Arnavutluk, Sovyetler Birliği ile bağlarını 1960'ların başlarında Çin-Sovyet Ayrılığı sonucunda kopararak, Çin Halk Cumhuriyeti ile müttefik oldu.

Askeri müdahaleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Brejnev Doktrini

Doğu Bloku'ndaki ülkeler kimi zaman Sovyetler Birliği'nin etki küresinin içinde Kızıl Ordu sayesinde tutuluyordu. Macaristan, Sovyet kaynaklı hükümetini devirip bunun yerine Moskova'dan bağımsız bir yol izleyen başka bir partiyi iktidara getirmesinin hemen ardından 1956 yılında Kızıl Ordu tarafından işgal edildi.

Çekoslovakya da benzer şekilde Prag Baharı olarak da bilinen liberalizasyon sürecinin ardından 1968 yılında işgal edildi. Sonraları, bu müdahaleler Sovyet resmi yaşantısında Brejnev Doktrini olarak anıldı.

Sonu[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'lerde Sovyetler Birliği Doğu Bloku'ndaki ülkeler üzerindeki baskısını azaltarak, bu ülkelerin iç işlerindeki kararlarını belirlemesine izin verdi. Brejnev Doktrini'nin yürürlükten Sinatra Doktrini lehine kalkması Avrupa üzerinde dramatik bir etki yarattı. Doğu Bloku 1989 yılında Sovyet rejiminin Doğu Avrupa'da çökmesi ile birlikte sona ermiş oldu.

Doğu Blokunu Oluşturan Ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Flag of the Soviet Union.svg Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği
Flag of Poland.svg Polonya Halk Cumhuriyeti
Flag of Czechoslovakia.svg Çekoslovakya
Flag of Bulgaria (1971-1990).svg Bulgaristan Halk Cumhuriyeti
Flag of Hungary (1949-1956).svg Macaristan Halk Cumhuriyeti
Flag of Romania (1965-1989).svgRomanya
Flag of the People's Republic of Mongolia (1940-1992).svg Moğolistan Halk Cumhuriyeti
Flag of North Korea.svg Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti
Doğu Almanya Demokratik Almanya Cumhuriyeti
Flag of SFR Yugoslavia.svg Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti
Flag of the People's Republic of China.svg Çin Halk Cumhuriyeti
Flag of Vietnam.svg Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti
Flag of Cuba.svg Küba

Doğu Bloku'nu destekleyen diğer devletler[değiştir | kaynağı değiştir]

Flag of Iraq.svg Irak
Flag of Nicaragua.svg Nikaragua
Flag of Argentina.svg Arjantin
Flag of Chile.svg Şili
Flag of Libya.svg Libya Arap Halk Sosyalist Büyük Cemahiriyesi
Flag of Laos.svg Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti
Flag of Afghanistan (1980-1987).svg Afganistan Demokratik Cumhuriyeti
Flag of South Yemen.svg Yemen Demokratik Halk Cumhuriyeti
Suriye Suriye Arap Cumhuriyeti
Flag of the Democratic Republic of the Congo.svg Demokratik Kongo Cumhuriyeti
Angola Angola

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]