İçeriğe atla

What About Now

Vikipedi, özgür ansiklopedi
What About Now
Bon Jovi stüdyo albümü
Yayımlanma11 Mart 2013
Kaydedilme2012
TarzRock Müzik
Süre51:36
ŞirketMercury Records
YapımcıJohn Shanks, Jon Bon Jovi, Richie Sambora
Bon Jovi kronolojisi
Greatest Hits
(2010)
Burning Bridges
(2015)
The Circle albümünden çıkan single'lar
 1. "Because We Can"
  Yayımlanma: Ocak 2013
 2. "What About Now"
  Yayımlanma: Şubat 2013

What About Now, Amerikalı rock müzik grubu Bon Jovi'nin 11 Mart 2013 tarihinde Island Records tarafından yayınlanan on ikinci stüdyo albümüdür. Prodüktörlüğünü John Shanks, Jon Bon Jovi ve Richie Sambora'nın üstlendiği albüm New Jersey'deki Sanctuary Studiolarında ve Kaliforniya'daki Henson Recording Studiolarında kaydedildi. "What About Now", gitarist Richie Sambora'nın gruptan ayrılmadan önce yer aldığı son Bon Jovi albümüdür. Grubun bir önceki stüdyo albümü "The Circle" ile tematik ve müzikal olarak benzer bir albüm olan "What About Now", ABD'de Billboard 200'e 1 numaradan giriş yaparak Bon Jovi'nin önceki iki albümü "Lost Highway" ve "The Circle"ın ardından bu listede arka arkaya bir numaraya ulaşan üçüncü kariyerindeki beşinci 1 numara albümü oldu.[1][2]

Albümde Jon Bon Jovi'nin, "Stand Up Guys" filminin soundtrack'i için yazdığı iki şarkı "Old Habits Die Hard" ve Altın Küre Ödülü'ne aday olarak gösterilen "Not Running Anymore" bonus track olarak yer aldı. Albümde ayrıca bonus parça olarak Richie Sambora'nın 2012'de yayınlanan "Aftermath of the Lowdown" adlı solo albümünden "Every Road Leads Home to You" da yer alıyor.

Bon Jovi büyük başarı elde eden kariyerinin 90'lı yıllardan beri en büyük turnesi olan The Circle turnesini 2011 yılının Temmuz ayında bitirdikten hemen sonra Eylül ayında yeni albüm için çalışmalara başladı. Grubun 12. stüdyo albümü hazırlıkları ile aynı dönemde üçüncü solo albümüyle meşgul olan gitarist, Richie Sambora yeni albümdeki şarkılardan yalnızca beşinin yazım aşamasında yer aldı. Albümle ilgili olarak Prodüktör John Shanks'ın Sambora'nın yokluğunda önemli miktarda gitar çaldığı da söylentiler arasında. Ancak gitarist Richie Sambora, Classic Rock dergisine verdiği röportajda albümün, solo albümü Aftermath of the Lowdown tamamlanmadan önce kaydedildiğini belirtti. Richie Sambora ayrıca yeni materyali "farklı unsurların" bir derlemesi olarak nitelendirdi; ancak eski hayranlara, 30 yılı aşkın süredir eski çalışmalarından memnun oldukları kadar yeni çalışmalarından da memnun kalacaklarına dair güvence verdi.

Şarkı sözleri ve tema

[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm için Eylül 2011 ile Temmuz 2012 arasındaki bir dönemin ülkede ve dünyada olup bitenlerin çoğunu yansıtan anlık görüntüsü yorumunda bulunan Jon Bon Jovi, sonuçta, çoğu Bon Jovi kaydında olduğu gibi, her zaman altta yatan bir iyimserlik teması olduğunu belirtti. Jon Bon Jovi, 23 Ocak 2013'te Londra'da düzenlediği basın toplantısında, albümün Barack Obama'nın ilk dönemi sonrası, Amerika'nın içinde bulunduğu bir anı belgelediğini belirtti ve şunları ekledi: "O an neredeyse albümün ortaya çıkmasına neden oldu, çünkü aksi takdirde zaman geçer ve konu tarihlenirdi." Jon Bon Jovi USA Today'e, What About Now için sıradan insanların durumunu göz önünde bulundurarak şarkılar yazdığını söyledi. "Güçlü bir toplumsal genel bakışa sahip" diye açıkladı. "Başkan Barack Obama'nın ilk döneminin sonuna doğru gidiyorduk ve Amerika toparlanma aşamasındaydı ama hâlâ bocalıyordu. Avrupa da sallanıyordu; kemer sıkma planları yürürlüğe girecekti ya da geçmeyecekti. Yani bu bir nevi o dönemin anlık görüntüsü, ancak bunun aynı zamanda zamansız olmasını da umuyorum." O seçim döneminde ülkede biliyorsunuz öyle şeyler söylüyorduk ki ben inandım ve oy verdim, denedim bildiğiniz gibi olmadı. Neden tekrar bu işe karışmam gerektiğini biliyorsun. Hayal kırıklığına uğrayıp uğramamam neden umurumda olsun ki? Bu şeylerden bazıları şarkılara sızıyor. Jon Bon Jovi, 23 Ocak 2013'te Londra'da düzenlenen basın toplantısında "Bazı şarkılarda biraz daha hikaye anlatan şeyler var" diye ekledi ve "What's Lef Of Me" için "ekonomik krizden çıkan insanlardan bahsediyor ve şirketlerin iflas etmesi, bu insanların işgücünün sağlıklı parçaları olmadığı anlamına gelmiyor" yorumunda bulundu. Orkestra düzenlemesinin de eklendiği klasik bir Bon Jovi aşk şarkısı olan albümün beşinci şarkısı "Amen" hakkında Spotify yorumunda konuşan Jon Bon Jovi, "parçanın "biraz Leonard Cohen'e saygı duruşu niteliğinde olduğunu" söyledi. Bir şairin ruh halindeydim yazdığımda.Amen "benim tarzım bir aşk hikayesi."

Albüm kapağı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm kapağı Liu Bolin tarafından oluşturuldu ve 10 Ocak 2013'te, albümün ilk singleı "Because We Can"in yayınlanmasından üç gün sonra ortaya çıktı. Kapak resminde, gitarlı bir askerin sarı ve mavi Amerikan bayrağı arka planı önünde dağa tırmandığı, bandajlara sarılı iki el, bir kadının vesikalık fotoğrafı, birkaç gül ve grubun kalbi ile hançer sembolü yer alıyor. Kolajda daha fazla resim olduğundan grup üyeleri arka planda gözüküyor.

Profesyonel değerlendirmeler
Toplam derece
Kaynak Derece
Metacritic 50/100[3]
Eleştiri dereceleri
Kaynak Derece
Allmusic 2/5 yıldız[4]
Daily Express 2/5 yıldız[5]
Virgin Media 3/5 yıldız[6]
New York Times (olumsuz)[7]
The Guardian 3/5 yıldız [8]
Rolling Stone 3/5 yıldız [9]

Albüme gelen eleştirel tepkiler genel olarak karışık oldu. Eleştirmenlerin incelemelerine 100 üzerinden bir derecelendirme atayan Metacritic'de albüm, 11 incelemeye göre "karışık veya ortalama incelemeler" anlamına gelen 50 puan aldı. The Guardian'dan Caroline Sullivan, "grubun bu yazın stadyum turnesinde hayranlara hava atacak bir şeyler verecek güçlendirici basmakalıp sözler ve rifflere ulaştığını" belirtirken,[8] Daily Express'den Stephen Unwin daha az olumlu bir yorum yaparak, albümün "Amerikan rock 'n' roll'un poster çocukları tarafından tahmin edilebilecek en yakın şey olduğunu, en miyop hayranları için de harikaya en yakın şey olduğunu" iddia etti. Time Out'dan James Manning, grubun "on ikinci albümleriyle yeni hayran kazanamayacağına ancak pek çoğunu da kaybetme ihtimalinin düşük olduğunu" ileri sürüyor.[10] Albüme 5 üzeriden 3 veren Rolling Stone dergisi "12. Bon Jovi albümü, JBJ'nin stadyumda tıngırdayan Jersey peynirindeki Bruce Springsteen liberalizmini tam kapsamlı "sosyal yoruma" dönüştürüyor" yorumunda bulundu.[9]

Kerrang! dergisi "ara sıra yapılan basit klişelerin ortasında, Bon Jovi'nin inandırıcılığına giden uzun yolda sonunda yarıdan fazlasına ulaştığını düşündürecek kadar cesur sosyal yorum ve şarkı yazma dersi var" yorumunda bulundu. Virgin Media'dan Ian Gittins, "grubun klişelere ve Hollywood'un gişe rekorları kıran tarzı mutlu sonlara olan daimi eğiliminin, Bon Jovi'yi istedikleri kadar ciddiye almayı her zaman zorlaştırdığını" öne sürüyor, ancak "bazı iyi şeyler olduğunu" da kabul ediyor. "İyi bir soft rock parti albümü" yorumunda bulunuyor.[6] Allmusic'den Stephen Erlewine "What About Now"ın en tatlı melodilerinin çoğu albümün yumruk kaldıran marşı "Beacause We Can"den ziyade akustik "The Fighter" ve Hristiyan şarkısı "Room at the End of the World" gibi daha yumuşak, daha sessiz anlardan geldiğini öne sürüyor.[4] PopMatters'dan Steve Leftridge ise "Because We Can" için; "grubun son 25 yıldaki en büyük, en gösterişli, en kolay yumruk kaldırtan şarkısı. Şarkı sözleri hala lise meclisindeki kendini güçlendirme gevezelikleriyle dolu, bu da pek hoş olmasa da nakaratın çılgınca akılda kalıcı olması yanında önemli değil" yorumunda bulundu.

No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ı Süre
1. "Because We Can"  Jon Bon Jovi, Richie Sambora, Billy Falcon 4:03
2. "I'm With You"  Bon Jovi, John Schanks 5:18
3. "What About Now"  Bon Jovi, Schanks 4:03
4. "Pictures Of You"  Bon Jovi, Sambora, Schanks 5:12
5. "Amen"  Bon Jovi, Falcon 3:50
6. "Thats What The Water Made Me"  Bon Jovi, Falcon 4:05
7. "Whats Left Of Me"  Bon Jovi, Sambora, Falcon 4:18
8. "Army Of One"  Bon Jovi, Sambora, Desmond Child 4:57
9. "Thick As Thieves"  Bon Jovi, Sambora, Schanks 4:38
10. "Beautiful World"  Bon Jovi, Falcon 3:16
11. "Room At The End Of The World"  Bon Jovi, Schanks 4:21
12. "The Fighter"  Bon Jovi 4:39
Toplam süre:
51:36
Deluxe edition/iTunes standard edition[11]
No. Başlık Süre
13. "With These Two Hands"   3:58
14. "Into the Echo"   5:04
15. "Not Running Anymore" (Stand Up Guys filminin soundtrack çalışmasından Jon Bon Jovi solo şarkısı) 4:44
Toplam süre:
1:04:41
Japanese edition
No. Başlık Süre
13. "With These Two Hands"   3:58
14. "Into the Echo"   5:04
15. "Not Running Anymore" (Stand Up Guys filminin soundtrack çalışmasından Jon Bon Jovi solo şarkısı) 4:44
16. "Old Habits Die Hard" (Jon Bon Jovi solo song from the soundtrack for the movie Stand Up Guys) 3:30
17. "Every Road Leads Home to You" (Aftermath of the Lowdown abümünden Richie Sambora'nın solo şarkısı) 4:40
Toplam süre:
1:13:36
Japonya bonus DVD[12]
No. Başlık Süre
1. "Because We Can" (music video)  
2. "Because We Can – The Boxer: Act 1"    
3. "Because We Can – Astrid: Act 2"    
4. "Because We Can – The Beginning: Epilogue"    
5. "Because We Can – Behind the Scenes"    
6. "It's My Life" (Inside Out: live)  
7. "Lost Highway" (Inside Out: live)  
iTunes Store Deluxe Edition/Australian Deluxe Edition[13][14]
No. Başlık Süre
13. "With These Two Hands"   3:58
14. "Not Running Anymore" (Stand Up Guys filminin soundtrack çalışmasından Jon Bon Jovi solo şarkısı) 4:44
15. "Old Habits Die Hard" (Stand Up Guys filminin soundtrack çalışmasından Jon Bon Jovi solo şarkısı) 3:30
16. "Every Road Leads Home to You" (Aftermath of the Lowdown abümünden Richie Sambora'nın solo şarkısı) 4:40
Toplam süre:
1:08:32
Bon Jovi
Additional personnel
 • Hugh McDonald – bass
 • David Campbell – yaylılar aranje & orkestra şefi
Chart (2013) Peak
position
ABD Billboard 200[15] 1
ABD Digital Albums (Billboard)[16] 2
ABD Top Rock Albums (Billboard)[17] 1
Almanya (Offizielle Top 100)[18] 2
Avustralya (ARIA)[19] 1
Avusturya (Ö3 Austria)[20] 1
Birleşik Krallık (OCC)[21] 2
Kanada (Billboard)[22] 1
Hollanda (MegaCharts)[23] 2
Japonya (Oricon)[24] 2
Norveç (VG-lista)[25] 2
Portekiz (AFP)[26] 2
İskoçya (OCC)[27] 2
İspanya (PROMUSICAE)[28] 1
İsveç (Sverigetopplistan)[29] 1
İsviçre (Schweizer Hitparade)[30] 3
Finlandiya (Suomen virallinen lista)[31] 3
Macaristan (MAHASZ)[32] 4
İrlanda (IRMA)[33] 3
İtalya (FIMI)[34] 5
Bölge Sertifika Satış/gönderi
Avustralya (ARIA)[35] Altın 35.000^
Avusturya (IFPI Austria)[36] Platin 15.000x
Kanada (Music Canada)[37] Altın 40.000^
Almanya (BVMI)[38] Altın 150.000^
Portekiz (AFP)[39] 6× Platin 90.000x
Birleşik Krallık (BPI)[40] Altın 100.000^

*yalnızca sertifikaya dayalı satış rakamları
^yalnızca sertifikaya dayalı gönderi rakamları
xyalnızca sertifikaya dayalı açıklanmamış rakamlar

Yayınlanma tarihleri

[değiştir | kaynağı değiştir]
Ülke Tarih
Avustralya, Almanya, Belçika, Avusturya, İrlanda, Norveç, Hollanda, İsviçre 8 Mart 2013
İngiltere, Türkiye, Fransa, Danimarka, Polonya, Portekiz & Yeni Zelanda 11 Mart 2013
ABD,Kanada & İtalya 12 Mart 2013
Japonya, İsveç & Finlandiya 13 Mart 2013
 1. ^ Caulfield, Keith. "Bon Jovi Debuts at No. 1 on Billboard 200, David Bowie at No. 2" 22 Mart 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. billboard.com. March 20, 2013.
 2. ^ "Upcoming Releases". Hits Daily Double. HITS Digital Ventures. 19 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ "What ABou Now - Bon Jovi". Metacritic. 27 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2015. 
 4. ^ a b Erlewine, Stephen (8 Mart 2013). "CD Review: Bon Jovi - What About Now". Allmusic. 11 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2013. 
 5. ^ Unwin, Stephen (8 Mart 2013). "CD Review: Bon Jovi - What About Now". Daily Express. 13 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2013. 
 6. ^ a b Gittins, Ian. "What About Now". Virgin Media. 27 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2013. 
 7. ^ John Rockwell (1982). "Michael Jackson's Thriller: Superb Job". The New York Times. The New York Times. Erişim tarihi: 26 Haziran 2016. 
 8. ^ a b Sullivan, Caroline (7 Mart 2013). "Bon Jovi: What About Now – review". The Guardian. 18 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2013. 
 9. ^ a b Dolan, Jon. "What About Now". Rolling Stone. 10 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2013. 
 10. ^ Manning, James (7 Mart 2013). "Bon Jovi – 'What About Now' album review". Time Out. 13 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2013. 
 11. ^ What About Now 12 Temmuz 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. at Bon Jovi's official website
 12. ^ What About Now 29 Mayıs 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. at Universal Music store Japan
 13. ^ ""What About Now (Deluxe Version)" von Bon Jovi". iTunes. January 2013. 5 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2024. 
 14. ^ What About Now 1 Eylül 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. at iTunes Australia
 15. ^ "Bon Jovi Album & Song Chart History" Bon Jovi için Billboard 200.
 16. ^ "Bon Jovi Album & Song Chart History" Bon Jovi için Billboard Digital Albums.
 17. ^ "Bon Jovi Album & Song Chart History" Bon Jovi için Billboard Top Rock Albums.
 18. ^ "Offiziellecharts.de – Bon Jovi – What About Now" (Almanca). GfK Entertainment Charts. Retrieved 13 Nisan 2013.
 19. ^ "Bon Jovi – What About Now". Australiancharts.com. Hung Medien.
 20. ^ "Bon Jovi – What About Now" (Almanca). Austriancharts.at. Hung Medien.
 21. ^ Mart 2013 "23 Mart 2013 Top 40 UK Albums Archive". Official Charts Company.
 22. ^ "Bon Jovi Album & Song Chart History" Bon Jovi için Billboard Canadian Albums Chart.
 23. ^ "Bon Jovi – What About Now" (Felemenkçe). Dutchcharts.nl. Hung Medien.
 24. ^ Mart 2013/ "Oricon Top 50 Albums: 25 Mart 2013" (Japonca). Oricon.
 25. ^ "Bon Jovi – What About Now". Norwegiancharts.com. Hung Medien.
 26. ^ "Bon Jovi – What About Now". Portuguesecharts.com. Hung Medien.
 27. ^ Mart 2013 "23 Mart 2013 Top 40 Scottish Albums Archive". Official Charts Company.
 28. ^ "Bon Jovi – What About Now". Spanishcharts.com. Hung Medien.
 29. ^ "Bon Jovi – What About Now". Swedishcharts.com. Hung Medien.
 30. ^ "Bon Jovi – What About Now". Swisscharts.com. Hung Medien.
 31. ^ "Bon Jovi: What About Now" (Fince). Musiikkituottajat – IFPI Finland.
 32. ^ "Top 40 album-, DVD- és válogatáslemez-lista – 2013. 11. hét" (Macarca). MAHASZ. LightMedia.
 33. ^ "GFK Chart-Track Albums: Week 11, 2013". Chart-Track. IRMA.
 34. ^ "Bon Jovi – What About Now". Italiancharts.com. Hung Medien.
 35. ^ "ARIA Charts – Accreditations – 2013 Albums". Australian Recording Industry Association. 
 36. ^ "Austrian album certifications – Bon Jovi – What About Now?" (Almanca). IFPI Austria.  Enter Bon Jovi in the field Interpret. Enter What About Now? in the field Titel. Select album in the field Format. Click Suchen
 37. ^ "Canadian album certifications – Bon Jovi – What About Now?". Music Canada. 
 38. ^ "Gold-/Platin-Datenbank (Bon Jovi; 'What About Now')" (Almanca). Bundesverband Musikindustrie. 
 39. ^ "Portuguese album certifications – Bon Jovi – What About Now" (Portekizce). Associação Fonográfica Portuguesa. 
 40. ^ "British album certifications – Bon Jovi – What About Now". British Phonographic Industry.  Enter What About Now in the field Search. Select Title in the field Search by. Select album in the field By Format. Click Go