7800° Fahrenheit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
7800° Fahrenheit
Bon Jovi stüdyo albümü
Yayımlanma27 Mart 1985
Kaydedilme1985, Philadelphia, Pensilvanya
TarzHard rock
YapımcıLance Quinn
Bon Jovi kronolojisi
Bon Jovi
(1984)
Slippery When Wet
(1986)
7800° Fahrenheit albümünden çıkan single'lar
 1. "Only Lonely"
  Yayımlanma: Nisan 1985
 2. "In and Out of Love"
  Yayımlanma: Haziran 1985
 3. "The Hardest Part Is the Night"
  Yayımlanma: Ağustos 1985
 4. "Silent Night"
  Yayımlanma: Aralık 1985

7800° Fahrenheit, Bon Jovi'nin 1985 yılının Mart ayında Mercury Records tarafından satışa sunulan ikinci albümüdür. Prodüktörlüğünü Lance Quinn'in üstlendiği albüm Philadelphia'da The Warehouse stüdyolarında kaydedilmiştir.

Albümünün ismi kayanın erime derecesini (7800 °F≈4313,3 °C) simgelemektedir ve ayrıca Ray Bradbury'nin Fahrenheit 451 adlı romanına bir gönderme taşır. Daha sonra yayımlanacak olan iki Bon Jovi albümü Slippery When Wet ve New Jersey döneminde de kullanılan klasik seksenler Bon Jovi logosu ilk kez 7800° Fahrenheit albümünün kapağında yer almıştır.

Prodüksyon ve kayıt[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup, ilk albümleri için çıktıkları turnenin hemen ardından 1985 yılının Ocak ayında yeni albümleri için çalışmalara başladı. Albüm 6 hafta içinde Philadelphia'da The Warehouse stüdyolarında kaydedildi. Albümün prodüktörlüğünü yine ilk albümde olduğu gibi Lance Quinn üstlenmişti. Albümün yapım aşaması esnasında Tico Torres ve Alec John Such'ın eşlerinden boşanması, ilk albüm yayımlanmadan önce Jon Bon Jovi'nin bugünkü eşi, o zamanki sevgilisi Dorethea Hurley'den ayrılması gibi sebeplerinde etkisi ile albümdeki şarkıların büyük bir kısmı ayrılık acısından bahsetmektedir.

Kayıt aşamasının tüm Bon Jovi albümleri içerisinde en sıkıntılı olan albüm olduğunu belirten Jon Bon Jovi albümün hazırlanış süreci ile ilgili şu yorumu yapmıştır;

« İlk albümü yapmak için tüm hayatım boyunca uğraşmıştım ikincisini yapmamız için ise sadece 6 haftamız vardı. Bu albümü yaptığımızda beşimiz de bir dairenin içinde iki odada beraber uyuyorduk. Babam birkaç haftada bir büyük bir tabak spagetti ve şişme yatakla birlikte ziyarete geliyordu. Albüm çıktığında iyi hissediyorduk ve albümü sevmiştik fakat daha iyi bir albüm olabilirdi. Çok deneyimsizdik ve hala büyüme çağındaydık.  »

Yayınlanış[değiştir | kaynağı değiştir]

7800 Fahrenheit, 27 Mart 1985 tarihinde satışa sunuldu. Albüm, ABD'de Billboard 200 albüm satış lisetesinde 37 numaraya kadar yükseldi ve ABD'de gruba kariyerinin ilk altın plağını kazandırdı. Albüm listelerde 85 hafta yer aldı ve 1987 yılının şubat ayında ABD'de 1 milyonluk satışa ulaşarak RIAA tarafından platin plak ile ödüllendirildi. Albümden yayımlanan iki single Only Lonely ve In And Out Of Love Billboard Hot 100'e girdi.

Albüm İngiltere'de Bon Jovi kariyerinin İngiltere listelerine giren ilk albümü olarak 28 numaradan giriş yaptı. Ancak ilk albüm için oldukça olumlu yorumları olan İngiliz rock müzik dergisi Kerrang 7800 Fahrenheit albümünü başarılı bulmadı.

Japonya'da ise grubun ilk albümü ile bu ülkede elde ettiği popülerliğinde etkisi ile 7800 Fahrenheit Japonya'da listelere 5 numaradan giriş yaptı ve bir altın plak ile ödüllendirildi.

Parça listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. "In And Out Of Love" (Bon Jovi)
 2. "Price Of Love" (Bon Jovi)
 3. "Only Lonely" (Bon Jovi, Bryan)
 4. "King Of The Mountain" (Bon Jovi, Sambora)
 5. "Silent Night" (Bon Jovi)
 6. "Tokyo Road" (Bon Jovi, Sambora)
 7. "The Hardest Part Is The Night" (Bon Jovi, Sambora, Bryan)
 8. "Always Run To You" (Bon Jovi, Sambora)
 9. "To The Fire" (Bon Jovi, Sambora, Bryan)
 10. "Secret Drams" (Bon Jovi, Sambora, Torres, Grebowski)

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Jon Bon Jovi – Vokal
 • Richie Sambora – Gitar
 • Tico Torres – Davul
 • David Bryan – Klavye
 • Alec John Such – Bas Gitar
 • Lance Quinn - Yapımcı
 • Larry Alexander - Ses Teknisyeni
 • Obie O'Brien - Ses Teknisyeni
 • Bill Scheniman - Ses Teknisyeni