İçeriğe atla

Livin' on a Prayer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Livin' on a Prayer"
Slippery When Wet albümünden
Bon Jovi single
Yayımlanma1986
FormatCD,Kaset
KaydedilmeLittle Mountain, Vancouver, Canada 1986
TarzHard Rock
Süre4:11
ŞirketMercury
YazarJon Bon Jovi, Richie Sambora, Desmond Child
YapımcıBruce Fairbain
Bon Jovi tekli kronolojisi
""You Give Love a Bad Name""
(1986)
"Livin' on a Prayer"
(1986)
""Wanted Dead Or Alive""
(1987)

Livin' on a Prayer, rock grubu Bon Jovi'nin 1986 çıkışlı üçüncü albümleri Slippery When Wet'in üçüncü şarkısıdır ve albümden yayımlanan ikinci teklidir. Bon Jovi'nin 80'li yıllardaki en büyük hiti olan Livin' on a Prayer, You Give Love a Bad Name'in ardından grubun Amerikan müzik listelerinde bir numara olan ikinci şarkısıdır ve gruba tarihte arka arkaya bir numaraya yükselen iki şarkısı olan ilk ve tek hard rock grubu unvanını kazandırmıştır.

Şarkı hakkında

[değiştir | kaynağı değiştir]

Livin' on a Prayer, Jon Bon Jovi, Richie Sambora ve Desmond Child tarafından yazılmıştır. Slippery When Wet albümünün demo kayıtları sona erdiğinde Jon Bon Jovi şarkının yeterince iyi bir şarkı olmadığını ve onun yerine ısrarla albüm için yaptıkları başka bir şarkı olan Edge of a Broken Heart'ın albümde yer alması gerektiğini düşünüyordu. Richie Sambora ise şarkının o güne kadar yazdıkları en iyi şarkı olduğunu savunup ısararla albümde olması gerektiğini düşünüyordu.

Albümün kaydından sonra New Jersey'e dönen grup albümde yer alacak şarkıları belirlemek için günümüzde New Jersey'de Pizza Pie Jury olarak bilinen pizzacıya giderek şarkıları buradaki insanlara dinlettiler ve dinleyicilerin beğenileri doğrultusunda albümde yer alacak olan şarkılara karar verildi. Şarkıların dinletildiği pizzacıdaki insanlar sayesinde Livin' On A Prayer'ın albüme konulmasına Edge of a Broken Heart'ın da albümden çıkarılmasına karar verilerek grubun kariyerini olumlu yönde etkileyecek karara varılmıştır.

Şarkı sözleri işçi sınıfından olan Tommy ve Gina adındaki çiftin ilişkilerini ayakta tutabilmeleri hakkındadır. Jon Bon Jovi ilerleyen yıllarda yaptığı bir demeçte Ronald Reagan'ın başkanlığı döneminde yazdığı bu şarkı için ülkenin parasal durumunun ilham kaynağı olduğunu söylemiştir. Şarkıda isimleri geçen karakterler olan Tommy ve Gina'dan ilerlyen yıllarda 99 In The Shade ve Its My Life şarkılarında yeniden bahsedilmiştir. Richie Sambora hem kendisi ile hem de Livin' on a Prayer ile özdeşleşmiş olan Talk Box'ı ilk kez bu şarkıda kullanmıştır.

Livin' on a Prayer'ın video klibi Wayne Isham tarafından Los Angeles'taki "Olympic Auditorium" da çekilmiştir. Video klibin ilk yarısı siyah beyazdır ve grubun konsere hazırlık görüntülerini içermektedir. İkinci yarısı ise renklidir ve seyirci ile birlikte grubun arenadaki performansını içermektedir. Jon Bon Jovi'nin asılı olduğu iplerle seyircinin üzerinde dolaştığı sahneler Slippery When Wet turnesi esnasında da bu fikri uygulamak için ilham kaynağı olmuştur.

Canlı gösteriler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bon Jovi konserlerinin vazgeçilmez şarkılarından biri olan Livin' on a Prayer, 1986 yılında Slippery When Wet turnesinin ilk konserleri olan Kanada ve Japonya konserleri esnasında hiç çalınmamıştır. 1986 yılının Kasım ayında Avrupa turu esnasında çalınmaya başlamış ve hit olduktan sonra günümüze dek her konserde çalınmıştır. Grup canlı performanslarda bu şarkıyı Derek and the Dominos'un Little Wing sürümünün örnekleri ile bitirmektedir.

Jon Bon Jovi ve Richie Sambora 1989 MTV Video Müzik Ödülleri'nde Wanted Dead or Alive ile birlikte Livin on a Prayer'ı akustik olarak çalmıştır. Büyük gürültü kopartan bu performansın Mtv Unplugged serisinin başlangıcına yapmış olduğu etki kadar akustik şarkıların artışının esas kaynağı olarak da gösterilmektedir. 11 Eylül 2001 tarihinde New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ne gerçekleştirilen terörist saldırılardan sonra gerçekleştirilen moral konseri The Concert for New York City'de sahne alan Jon Bon Jovi ve Richie Sambora Livin' on a Prayer'ı yine sadece akustik gitarlarla seslendirmiştir.

Şarkı, 1987 yılında Juke Box Associaticion Of America tarafından yılın en çok çalınan parçası olarak belirlenirken 1987 MTV Video Müzik Ödülleri'nde En İyi Sahne Performansı Videosu ödülünü almıştır. 1987 Amerikan Müzik Ödüllerinde de en iyi pop/rock şarkısı dalında aday olan Livin' on a Prayer 2006 yılında Vh1'ın düzenlediği internet üzerinden yapılan oylama ile gerçekleşen "80'lerin En İyi 100 Şarkısı" listesinde birinci sırada yer almıştır. Livin' on a Prayer'ın teklisi İngiltere'de gerçekleştirdiği yüksek satışlardan dolayı Aralık 1986'da bu ülkede gümüş plaket ile ödüllendirildi.

Liste başarısı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Slippery When Wet albümünden You Give Love a Bad Name'in ardından yayımlanan ikinci şarkı olan Livin' On A Prayer, 31 Ocak 1987 tarihinde Amerika'da önce Billboard Mainstream Rock listesinde 1 numaraya çıkmıştır ardından 14 Şubat 1987 tarihinde ise Billboard Hot 100'de bir numaraya yükselmiştir ve dört hafta bir numarada yer almıştır. Livin' On A Prayer Billboard'un 1987 yılının sonunda hazırladığı Hotest Hot 100 Hits Of 1987 sıralamasında 7. sırada yer almıştır. Uluslararası alandada Bon Jovi'nin ilk büyük hiti olan ve grubun sesinin tüm dünyada duyulmasını sağlayan Livin on a Prayer, Kanada'da bir, İngiltere listelerinde dört Avustralya'da ise üç numaraya kadar yükselirken birçok Avrupa ülkede ilk beşte yer almıştır.

Liste (1986/1987) Tepe
noktası
Amerika Birleşik Devletleri ABD Billboard Hot 100 1
Avustralya Avustralya 3
Hollanda Hollanda 2
Birleşik Krallık İngiltere 4
İrlanda İrlanda 4
İsveç İsveç 2
Kanada Kanada 1
Norveç Norveç 1
Önce gelen:
"Open Your Heart" ile Madonna
ABD Billboard Hot 100 bir numaralı şarkısı
14 Şubat 1987 - 7 Mart 1987
Sonra gelen:
"Jacob's Ladder" ile Huey Lewis and the News