İçeriğe atla

Destination Anywhere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Destination Anywhere
Jon Bon Jovi stüdyo albümü
YayımlanmaHaziran 1997
KaydedilmeAğustos 1996 - Ocak 1997
TarzRock Müzik
YapımcıJon Bon Jovi, Dave Stewart, Stephan Lironi,Desmond Child ve Eric Bazilian
Jon Bon Jovi kronolojisi
Blaze Of Glory
(1990)

Destination Anywhere, Jon Bon Jovi'nin 17 Haziran 1997'de Mercury Records tarafından yayımlanan ikinci solo albümüdür. Albümün yapımcılığını Eurythmics grubundan Dave Stewart ile birlikte, Stephen Lironi ve Jon Bon Jovi'nin üstlenmiştir. Albümle aynı anda hazırlanan Jon Bon Jovi, Demi Moore, Whoopi Goldberg ve Kevin Bacon'ın başrolü paylaştığı Destination Anywhere adındaki kısa metrajlı film albümden şarkılar içermektedir. Film 1997 yılının Haziran ayında ilk olarak MTV'de ve VH1'da yayınlanmıştır. Albüm Classic Rock ve Metal Hammer dergilerinin 2006 yılında ortaklaşa hazırladığı 90'ların en iyi 200 albümü sıralamasında yer almıştır.

Albüm ve Kayıt Süreci Hakkında

[değiştir | kaynağı değiştir]

Destination Anywhere Jon Bon Jovi'nin rol aldığı Leading Man filminin setinde ve grubun 1996 yazında gerçekleşen Avrupa turu esnasında Şubat 1996 - Ağustos 1996 arasında yazdığı şarkılardan oluşmaktadır. Albümdeki on üç şarkıdan onu Jon Bon Jovi tarafından yazılmıştır. Queen Of New Orleans ve Midnight In Chealsea, Jon Bon Jovi ve Dave Steawrd tarafından yazılırken Ugly ise Jon Bon Jovi ve Eric Bazilian tarafından yazılmıştır. Jon Bon Jovi, August 7, 4:15 şarkısını ise menajeri Paul Korzilius'un cinayete kurban giden kızı Katherine için yazmştır. Şarkıdaki tarih, cinayetin gerçekleştiği günü ve saati sembolize etmektedir.

Albümün kaydı için, New Jersey, New York, Florida, Philadelphia ve Kaliforniya'da beş farklı stüdyoda çalışılmıştır. Albümün prodüksyonu Bon Jovi albümleri ile kıyaslandığında oldukça farklıdır. Elektronik davullar, değişik gitar tonları, bayan vokaller ve Jon Bon Jovi'nin çoğu şarkıda kendisinin geçmiş yıllardaki vokalleri ile kıyaslandığında daha farklı tarzda söylemesi albüme Bon Jovi albümlerinden daha farklı bir hava katmıştır. Eurythmics grubunun gitaristi Dave Steaward albümde gitar çalmış ve Queen Of New Orleans, Midnight In Chealsea ve August 7, 4:15 şarkılarında prodüktörlük görevini üstlenmiştir. Albümdeki diğer şarkıların prodüktörlüğünü Stephen Lironi ve Jon Bon Jovi üstlenmiştir. Sadece Ugly şarkısının prodüktörlüğünü Desmond Child üstlenmiştir.

Staring At Your Window With A Suitcase In My Hand şarkısında Bon Jovi grubundan David Bryan piyano ve akordiyon çalmıştır. Albümdeki bas gitarları ise yine Bon Jovi albümlerinde çalan Hugh McDonald çalmıştır. Keny Aranoff'un davulda yer aldığı albümde elektro ve austik gitarlar, Jon Bon Jovi, Bobie Bandiera, Stephen Lironi ve Dave Steaward tarafından çalınmıştır. Sadece Ugly şarkısında elektro gitarda Eric Bazilian yer almıştır.

Jon Bon Jovi, ilk solo albümü olan Blaze Of Glory'de filmi ve filmin karakteri Billy The Kid'i yaşatmak zorundaydım fakat Destination Anywhere albümünde gerçekten hislerimi yansıttım diyerek bu albümü ilk solo albümü olarak gördüğünü belirtmiştir.

Albüm Jon Bon Jovi, Demi Moore ve Whoopi Goldberg rol aldığı yine Destination Aywhere adındaki kısa metrajlı bir film ile desteklenmiştir. Film 11 Nisan 2005'te albümden yayınlanmış 4 video klibide içerecek şekilde DVD olarak yayınlanmıştır.

Organizasyon Ülke Başarı Yıl Kaynak
Classic Rock & Metal Hammer Birleşik Krallık 90'ların En İyi 200 Albümü (sıralama yok) 2006 [1]

No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ı Süre
1. "Queen of New Orleans"  Jon Bon Jovi, Dave Stewart 4:30
2. "Janie, Don't Take Your Love to Town"  Jon Bon Jovi 5:18
3. "Midnight in Chelsea"  Jon Bon Jovi, Dave Stewart 4:58
4. "Ugly"  Jon Bon Jovi, Eric Bazilian 3:24
5. "Staring at Your Window with a Suitcase in My Hand"  Jon Bon Jovi 4:26
6. "Every Word Was a Piece of My Heart"  Jon Bon Jovi 5:16
7. "It's Just Me"  Jon Bon Jovi 6:43
8. "Destination Anywhere"  Jon Bon Jovi 4:55
9. "Learning How to Fall"  Jon Bon Jovi 4:03
10. "Naked"  Jon Bon Jovi, Mark Hudson, Greg Wells 4:46
11. "Little City"  Jon Bon Jovi 4:42
12. "August 7, 4:15"  Jon Bon Jovi 4:59
13. "Cold Hard Heart"  Jon Bon Jovi 4:42
14. "I Talk To Jesus" (Japonya Bonus Track)Jon Bon Jovi 5:12
15. "Sad Song Night" (Fransa Bonus Track)Jon Bon Jovi, Desmond Child, Eric Bazillian 3:50
 • Jon Bon Jovi: Vokal, akustik & elektrik guitar, mızıka ve piyano
 • Steve Lironi: Klavye
 • Bobby Bandiera: Gitar
 • Lance Quinn, Eric Bazilian, Dave Stewart & Aldo Nova: Gitar
 • David Bryan: Akordiyon, piano
 • Guy Davis: Piyano
 • Rob Hyman: Piyano
 • Hugh McDonald: Bass
 • Kenny Aronoff: Davul
 • Prodüktörler: Dave Stewart, Stephen Lironi, Jon Bon Jovi, Desmond Child & Eric Bazilian.

 1. ^ "Decades - the 200 greatest albums of the 70s, 80s & 90s". muzieklijstjes. 19 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2012.