İçeriğe atla

I'll Be There for You (Bon Jovi şarkısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"I'll Be There For You"
New Jersey albümünden
Bon Jovi single
YayımlanmaNisan 1989
FormatCD,Kaset
KaydedilmeLittle Mountain, Vancouver,Kanada 1988
TarzHard Rock
Süre5:46
ŞirketMercury
YazarJon Bon Jovi,Richie Sambora
YapımcıBruce Fairbain
Bon Jovi tekli kronolojisi
""Born To Be My Baby""
(1988)
"I'll Be There For You"
(1989)
""Lay Your Hands On Me""
(1989)

I'll Be There For You, rock grubu Bon Jovi'nin' 1988 çıkışlı dördüncü albümleri New Jersey'nin onuncu şarkısıdır ve albümden yayınlanan üçüncü şarkıdır.

Şarkı hakkında

[değiştir | kaynağı değiştir]

I'll Be There For You Jon Bon Jovi ve Richie Sambora tarafından yazılmıştır.Şarkı sözlerinin yoğun turne programı nedeni ile Jon Bon Jovi'nin sevgilisi Dorethea'nın doğum gününü unutması ile ilgili olduğu hakkında söylentiler olmasına rağmen Jon Bon Jovi şarkının hiçbir hikâyesi olmadığını belirtmiştir ve şarkıyı dinleyiciler için yazdığını söylemiştir.Grubun New Jersey albümü için çıktıkları turne esnasında grup ile hayranlar arasında bir temas oluşturup slogan haline gelen I'll Be There For You 80'li yılların sonunda listeleri domine eden Power Ballad tarzı şarkılara verilebilecek en iyi öreneklerden biridir.Vh1'ın yaptığı En İyi 20 Power Ballad sıralamasında 5. sırada yer alan I'll Be There For You Amerika'da Billboard Hot 100 listesinde 1 numaraya yükselerek grubun kariyerinin Amerika'daki dördüncü 1 numara şarkısı olmayı başarmıştır.New Jersey albümünün elde ettiği rock müzik adına hala erişilememiş bir rekor olan tek bir albümden çıkan 5 Top 10 hitinden üçüncüsüdür.

I'll Be There For You'nun video klibi 1988'in Aralık ayında Londra Wembley Arenada gerçekleşen 4 konserden birinde Wayne Isham tarafından çekilmiştir.Klip renkli olarak başlamaktadır şarkının ikinci yarısından itibaren konserden seyircili görüntülerle birlikte hem siyah beyaz hem de renkli olarak devam etmektedir.

Canlı Performanslar

[değiştir | kaynağı değiştir]

I'll Be There For You canlı performanslarda Bon Jovi'nin sıkça yer verdiği şarkılardan biridir.2003 yılına kadar orijinal versiyonu çalınan şarkı 2003 yılından itibaren Richie Sambora tarafından söylenmeye başlamıştır. 2005/2006 Have A Nice Day turnesi esnasında bazı konserlerde This Left Feels Right versiyonu çalınan şarkı 2007/2008 Lost Highway turnesi esnasında uzun bir aradan sonra ilk kez orijinal hali ile Jon Bon Jovi tarafından söylenmiştir.

Önce gelen:
"Like A Prayer" ile Madonna
ABD Billboard Hot 100 bir numaralı şarkısı
7 Mayıs 1989 – 19 Mayıs 1989
Sonra gelen:
"Forever Your Girl" ile Paula Abdul