İçeriğe atla

Wanted Dead or Alive

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Wanted Dead or Alive"
Slippery When Wet albümünden
Bon Jovi single
Yayımlanma1987
FormatCD, kaset
KaydedilmeLittle Mountain, Vancouver, Canada 1986
TarzHard Rock
Süre5:08
ŞirketMercury
YazarJon Bon Jovi, Richie Sambora
YapımcıBruce Fairbain
Bon Jovi tekli kronolojisi
""Livin' on a Prayer""
(1986)
"Wanted Dead or Alive"
(1987)
""Never Say Goodbye""
(1987)

Wanted Dead or Alive, rock grubu Bon Jovi'nin 1986 çıkışlı üçüncü albümleri Slippery When Wet'in beşinci şarkısıdır ve albümden yayımlanan üçüncü teklidir. Bon Jovi'nin "Milli Marşımız" dediği şarkı, grubun en bilindik ve en popüler şarkılarından biridir.

Şarkı hakkında

[değiştir | kaynağı değiştir]

Wanted Dead or Alive, Jon Bon Jovi ve Richie Sambora tarafından yazılmıştır. Grup yayımlayacakları üçüncü albümlerinin ismini ilk önce Wanted Dead or Alive olarak belirlemiştir. Hatta albüm kapağı için grup üyelerinin vahşi batı filmlerini andıran fotoğrafları çekilse de sonra grup bu fikirden vazgeçmiştir. Şarkı sözleri grubun ilk iki albümlerinin turneleri esnasındaki yaşamlarından esinlenerek yazılmıştır. Jon Bon Jovi kendisini yollarda kovboy gibi hissederken tur otobüsünü ise çelik bir ata benzetmiştir. Şarkının ilk yarısı Richie Sambora tarafından 12 telli akustik gitarla çalınırken David Bryan'ın atmosferik klavye partisyonları şarkıya önemli boyutta derinlik kazandırmıştır. Ricihie Sambora bu şarkıda rock müzik tarihinin en iyi sololarından birini atmıştır. Pinch Harmonics tekniğinin oldukça yoğun hissedildiği solo, şarkının zirve noktalarından biridir.

Wanted Dead or Alive Amerikan müzik listelerinde ilk ona girerek Slippery When Wet albümüne Amerika'da üç tane ilk ona giren şarkı çıkartan ilk hard rock albümü unvanını kazandırdı. Bu rekor ilerleyen yıllarda beş top on hiti çıkaran yine bir Bon Jovi albümü olan New Jersey tarafından geçilmiştir.

Jon Bon Jovi, 1988 yılında verdiği bir demeçte şarkı ile ilgili olarak;

Yıllar sonra çocuklarım bana, sen geçmişte neler yaptın diye sorduklarında elime gitarı alıp Wanted Dead Or Alive'ı çaldıktan sonra işte ben buyum ben bunu yaptım diyeceğim

şeklinde bir yorumda bulunarak grubun tüm kariyerindeki yaptığı şarkılar arasında en sevdiği şarkılardan biri olduğunu belirtmiştir.

Şarkının video klibi Wayne Isham tarafından grubun 1987 yılında Chicago UIC Pavilion ve Minnesota Mayo Civic Center'daki konserler esnasında çekilmiştir. Video klibin tamamı siyah beyazdır. Klip grup üylerinin Slippery When Wet turnesi esnasındaki yaşamları yollarda olmanın zorlukları hakkında çok iyi bir örnektir. Wayne Isham bu kliple kariyerinin zirvesine ulaşmıştır ve müzik sektöründeki en çok aranan yönetmenlerden biri olmuştur. Wanted Dead Or Alive'ın klibi MTV'nin 1999 yılında gerçekleştirdiği En İyi 100 Video sıralamasında kırk birinci sırada yer almıştır. Şarkının ayrıca grubun One Wild Night Live 1985-2001 albümündeki canlı sürümü ve This Left Feels Right albümündeki akustik sürümün de klipleri bulunmaktadır.

Canlı gösteriler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bon Jovi konserlerinin vazgeçilmez şarkılarından biri olan Wanted Dead or Alive 1986 yılından beri bütün konserlerde çalınmıştır. Şarkı sadece 28 Mayıs 1995 tarihinde gerçekleşen Nijmegen, Hollanda konserinde çalınmamıştır. Daha sonradan sebep olarak ise Jon Bon Jovi'nin şarkı listesini oluştururken Wanted Dead or Alive'ı yazmayı unutması gösterilmiştir. Wanted Dead or Alive 1996 Avrupa ve Japonya turneleri esnasında seyircinin arasındaki platformda akustik olarak çalınmıştır.

Jon Bon Jovi ve Richie Sambora 1989 MTV Video Müzik Ödülleri'nde bu şarkı ile birlikte Livin' on a Prayer'ı akustik olarak çalmıştır. Büyük gürültü kopartan bu performansın MTV Unplugged serisinin başlangıcına yapmış olduğu etki kadar akustik şarkıların artışının esas kaynağı olarak da gösterilmektedir.