Runaway (Bon Jovi şarkısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Runaway
Bon Jovi albümünden
Bon Jovi single
Yayımlanma 1983
Format 7" tekli
Kaydedilme Haziran 1982
Tarz Hard Rock
Süre 4:53
Şirket Mercury
Yazar Jon Bon Jovi,Geroge Karak
Yapımcı Tony Bongiovi,Lance Quinn
Bon Jovi tekli kronolojisi
"Runaway"
(1984)
""She Don't Know Me""
(1984)

Runaway, rock grubu Bon Jovi'nin 1984 çıkışlı ilk albümleri Bon Jovi'nin ilk şarkısıdır ve albümden yayımlanan ilk teklidir. Şarkı, Mercury Records tarafından yayımlanmıştır. Şarkının yapımcılığını Tony Bongiovi ve Lance Quinn üstlenmiştir. Şarkı ABD listelerinde ilk kırka girerek Bon Jovi'ye kariyerinin ilk hitini kazandırmıştır.

Şarkı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekliye ait bir diğer, kapak fotoğrafı.

Runaway, 1982 yılının Haziran ayında Jon Bon Jovi ve George Karak tarafından yazılmıştır. Elindeki demo kayıtlarla plak şirketleri ile görüşen fakat yanıt alamayan Jon Bon Jovi Runaway'i New York'ta yerel bir radyo olan WAPP 103.5 FM deki bir DJ'e dinletti. Şarkıyı çok beğenen DJ, şarkıyı radyonun hazırlayacağı amatör şarkıcıların şarkılarının yer aldığı derleme albüme koymak istedi. İlk başlarda Jon Bon Jovi bunu istemesede daha sonra dan razı oldu. Runaway, önce New York, daha sonra da tüm ABD radyolarında en çok istek alan şarkılardan biri oldu.

O günlerde bir grubu olmayan Jon Bon Jovi kısa sürede Richie Sambora, Tico Torres, David Bryan ve Alec John Such'tan oluşan bilinen Bon Jovi kadrosunu oluşturdu ve Mercury Records ile anlaşma imzaladı. Tekli, 1984'ün başlarında yayımlandı ve ABD'de ilk kırka girdi. Bon Jovi'nin en çok bilinen şarkılarından biri olan Runaway, grubun günümüzde konserlerde ilk iki albümünden çaldığı tek şarkıdır.

Şarkının kaydı[değiştir | kaynağı değiştir]

Runaway, 1982 yılında daha grup kurulmadan Jon Bon Jovi tarafından yazılmış ve radyolarda çalınmıştı. Runaway'in kaydında Richie Sambora, Tico Torres, David Bryan ve Alec John Such yer almamştır ama ilk Bon Jovi albümünde diğer bütün şarkılar bilinen Bon Jovi üyeleri tarafından çalınmıştır.

Runaway'in kaydında yer alan müzisyenler:

  • Tim Pierce - Gitar
  • Roy Bittan - Klavye
  • Frankie La Rocka - Davul
  • Huey Mc Donald - Bas