Bounce (albüm)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bounce
Bon Jovi stüdyo albümü
Yayımlanma 23 Eylül 2002
Kaydedilme 2002
Tarz Rock Müzik
Yapımcı Jon Bon Jovi, Richie Sambora, Luke Ebbin
Bon Jovi kronolojisi
One Wild Night Live 1985-2001
(2001)
This Left Feels Right
(2003)

Bounce, Bon Jovi'nin 23 Eylül 2002 tarihinde Island Records tarafından satışa sunulan sekizinci stüdyo albümüdür. Luke Ebbin, Jon Bon Jovi ve Richie Sambora'nın yaypımcılığını üstlendiği albüm New Jersey'de Sanctuary II Studiosunda kaydedilmiştir.

Bounce, 11 Eylül 2001 tarihinde New York'taki Dünya Ticaret Merkezi ikiz kulelerine yapılan saldırılardan yoğun bir şekilde etkilenmiş ve bu trajedinin yaralarını sarma üzerine yazılmış şarkı sözlerinin yer aldığı bir albümdür. Albümün ismi Bounce, New York halkının olayların etkisini atlatıp bir sıçrama yapması anlamı taşımasının yanı sıra Bon Jovi'nin de uzun yıllardır müzik dünyasında olmasına rağmen hâlâ büyük bir çıkış büyük bir sıçrama yapabileceğine işaret etmektedir.

Albümde yer alan bütün şarkıların sözlerine uygun hikâyelerin anlatıldığı klipler grubun 2003 Bounce Turnesi'nde sahnedeki dev ekranda bu şarkılar çalınırken gösterilmiştir. Albüm kapağı, albümden yayınlanan ilk single Everyday'in video klibinden ilhamla klibin çekildiği New Mexico'daki uydulardan biridir.

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

2001 yılının Eylül ayında Jon Bon Jovi ve Richie Sambora, Jon Bon Jovi'nin New Jersey'deki evinde yeni albümlerini oluşturacak şarkıların beste çalışmaları esnasında 11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleşen New York Dünya Ticaret Merkezine yapılan saldırılardan sonra Jon Bon Jovi ve Richie Sambora daha çok 11 Eylül trajedisini anlatan ve yaraları sarmak amacı taşıyan şarkılar yazdılar.

Prodüksyon ve kayıt[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümden yayınlanan ilk single Everyday, 11 Eylül olaylarından sonra ayakta kalma ve yola devam etme temasını içermektedir. Albümde 11 Eylül trajedisini en açık olarak anlatan albümün açılış şarkısı Undivided ve albümün 11. şarkısı olarak yaşanan olaylara bir gönderme taşıyan ve New York halkının içinde bulunduğu durumdan kurtulup bir sıçrama yapmasını dile getiren Bounce albümde 11 Eylül trajedisinin etkilerinin en çok hissedildiği şarkılardır.

Jon Bon Jovi, albümdeki şarkıların sözleri ilgili şu yorumu yapmıştır;

Albümün başlangıç, gelişme ve sonuç bölümünden oluşan insanları son bir yılda hayatımda neler olduğunu anlatan bir yolculuğa çıkaran bir kitap ya da film gibi olmasını istedim. 11 Eylül olaylarının uyandırıcı ve büyük bir rolü oynadığı. Fakat bu sadece bir yönü idi ve asla aşırı milliyetçi ve vatansever duygulara boğulmasını istemedim. Ama kesinlikle benim, grubun ve ülkenin geçirdiği süreci anlatmasını istedim.

Open All Night şarkısı, Jon Bon Jovi'nin rol aldığı Ally McBeal dizisinde oynadığı Victor karakteri ile ilgilidir.

Richie Sambora'nın daha önceki albümlere nazaran daha agresif bir gitar soundu benimsemesi, grubun albümün aynı zamanda bir gitar albümü olmasını istemesinden kaynaklanmaktadır. Bounce,Richie Sambora'nın sert distortion lı gitarları,Tico Torres'in vurucu davul soundu ve David Bryan'ın keyboard partisyonları ile grubun bir önceki albümü Crush'a göre daha sert ve yüksek tempo bir sound barındırmaktadır.

Parça Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ı Süre
1. "Undivided"  Jon Bon Jovi, Richie Sambora, Billy Falcon 3:53
2. "Everyday"  Bon Jovi, Sambora, Andreas Carlsson 3:00
3. "The Distance"  Bon Jovi, Sambora, Desmond Child 4:48
4. "Joey"  Bon Jovi, Sambora 4:54
5. "Misunderstood"  Bon Jovi, Sambora, Carlsson, Child 3:30
6. "All About Lovin' You"  Bon Jovi, Sambora, Carlsson, Child 3:46
7. "Hook Me Up"  Bon Jovi, Sambora, Carlsson, Child 3:54
8. "Right Side of Wrong"  Bon Jovi 5:50
9. "Love Me Back to Life"  Bon Jovi, Sambora 4:09
10. "You Had Me from Hello"  Bon Jovi, Sambora, Carlsson 3:49
11. "Bounce"  Bon Jovi, Sambora, Falcon 3:11
12. "Open All Night"  Bon Jovi, Sambora 4:22
13. "No Regrets" (Japonya bonus track)Bon Jovi 4:02
14. "Postcards from the Wasteland" (Japonya bonus track)Bon Jovi 4:37

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bounce, ilk haftasında ABD'de 160 bin satarak Billboard 200 albüm satış listesine Bon Jovi kariyerinin ABD'deki o güne kadarki en yüksek girişini gerçekleştirerek 2 numaradan giriş yapmıştır. Albüm Billboard Avrupa Top 100 albüm satış listesine de 1 numaradan giriş yapmıştır. Albüm Avrupa'da gerçekleştirdiği 1 milyonun üzerindeki satış nedeniyle IFPI tarafından platin plaket ile ödüllendirilmiştir.

Liste (2002) Tepe
noktası
Avrupa Birliği Billboard Avrupa Top 100 1
Birleşmiş Milletler Birleşmiş Milletler 2
Amerika Birleşik Devletleri ABD Billboard 200 2
Birleşik Krallık İngiltere 2
Almanya Almanya 2
Finlandiya Finlandiya 2
Hollanda Hollanda 2
İspanya İspanya 2
İsviçre İsviçre 2
Kanada Kanada 3
Japonya Japonya 3
Yunanistan Yunanistan 3
Avusturya Avusturya 3
Malta Malta 3
Arjantin Arjantin 4
İsveç İsveç 4
Belçika Belçika 4
Avustralya Avustralya 5
İrlanda İrlanda 5
Çek Cumhuriyeti Çek Cumhuriyeti 5
İtalya İtalya 6
Fransa Fransa 8
Norveç Norveç 9
Slovakya Slovakya 9
Brezilya Brezilya 10
Macaristan Macaristan 10