İçeriğe atla

Blaze of Glory

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Blaze of Glory
Jon Bon Jovi stüdyo albümü
YayımlanmaTemmuz 1990
Kaydedilme1990, A&M Stüdyoları, Los Angeles, Kaliforniya
TarzHard Rock
YapımcıDanny Kortchmer ve Jon Bon Jovi
Jon Bon Jovi kronolojisi
Blaze of Glory
(1990)
Destination Anywhere
(1997)
Blaze Of Glory albümünden çıkan single'lar
 1. "Blaze Of Glory"
  Yayımlanma: Temmuz 1990
 2. "Miracle"
  Yayımlanma: Ekim 1990
 3. "Dyin' Ain't Much Of A Livin'"
  Yayımlanma: 1991

Young Guns II filminin Jon Bon Jovi tarafından yazılan ve seslendirilen müziklerini içeren Blaze Of Glory, 1990 yılının Temmuz ayında ayında yayınlandı. ABD'nin Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrinde bulunan A&M Stüdyolarında kaydedilen albüm Jon Bon Jovi'nin grubundan ayrı çalıştığı ilk albüm olma özelliği taşımaktadır.

Albümde Jeff Beck, Elton John ve Little Richard gibi önemli isimler Jon Bon Jovi'ye eşlik etmiştir. Yapımcılığını Danny Kortchmer ve Jon Bon Jovi'nin üstlendiği Blaze Of Glory, Jon Bon Jovi'ye 1991 yılında Altın Küre ve Amerikan Müzik Ödülleri'nde birer ödül kazandırmış ve Grammy ile Oscar adaylıkları getirmiştir.

1990 yılının Şubat ayında sona eren, grubun New Jersey albümü için çıktıkları 16 aylık uzun dünya turnesinin ardından grup üyeleri ilk defa ara vermeyi ve yeni albüm için stüdyoya girmemeyi, grubun geleceğini zamana bırakmayı uygun görmüştü.

Fakat tam bu sırada hiç hesapta yokken Jon Bon Jovi kendisini Young Guns II filminin müziklerini hazırlarken buldu. Filmin başrol oyuncularından olan Emilio Estevez'in Bon Jovi'nin Wanted Dead Or Alive şarkısını filmde kullanmaları için Jon Bon Jovi'den izin istemesi üzerine gelişen olaylar, Jon Bon Jovi'nin tamamen yeni şarkılardan oluşan bir soundtrack albümü yapmasına kadar vardı.

Prodüksyon ve kayıt

[değiştir | kaynağı değiştir]

Danny Kortchmar ve Jon Bon Jovi'nin prodüktörlüğünü üstlendiği albüm Los Angeles'ta A&M Stüdyolarında altı haftada kaydedildi. Jeff Beck, "Billy Get Your Guns", "Miracle", "Blaze Of Glory", "Justice In The Barrel", "Never Say Die", "Bang A Drum" ve "Dyin' Aint Much Of A Livin'" şarkılarında solo gitarda yer alırken Aldo Nova ise "Billy Get Your Guns"'da ritim gitar, "Miracle"'da hem gitar hem klavye, "Blaze Of Glory", "Justice In The Barrel" ve "Dyin Aint Much Of A Livin"'de hem akustik gitar ve klavye, "Blood Money" ve "Santa Fe"'de akustik gitar çalmıştır. Elthon John ise "Dyin Aint' Much Of A Livin" şarkısında hem piyano çalmış hem de geri vokallerde yer almıştır. Jeff Beck daha sonra albümde yer alan şarkılardan Miracle'ın Meksika'da çekilen video klibinde de Jon Bon Jovi'ye eşlik etmiştir.

Jon Bon Jovi'nin ilk solo albümü olma özelliğini taşıyan Young Guns II filminin soundtrack albümündeki 11 şarkıdan 10'u Jon Bon Jovi tarafından yazılıp bestelenmiştir. Sadece sözleri olmayan Guano City Alan Silvestri tarafından bestelenmiştir.

Jon Bon Jovi, albüm ile ilgili ilerleyen yıllardaki bir demecinde şu yorumu yapmıştır;

Bu güne kadar yaptığım en basit albümdü şarkı sözlerini oluşturan tüm hikâye ve dizeler filmde yer alıyordu zaten. Hiç kimsenin bunu bir solo çalışma olarak görmesini istemedim. Bu bir film müziği idi ve olması gereken gibi olmasını istedim sadece.

Jon Bon Jovi albümde yer alan Blood Money şarkısını Bob Dylan'a, Bang A Drumı ise Steve Van Zandt'e ithaf etmiştir. Jon Bon Jovi, albümün teşekkür kısmını albümde çalışan tüm müzisyen ve prodüksyon ekibine teşekkür ettikten sonra, "... Ve zamanın unuttuğu fakat benim unutmadığım tüm kovboylar... / Size de teşekkürler" dizesi ile bitirmiş albümü ise eleştirmenlere bir gönderme olarak "Bu albüm hala dünyanın en kötü grubu olan Richie, Alec, Tico ve Dave için" sözleri ile grup arkadaşlarına ithaf ederek onları da unutmamıştır.

Albümden yayınlanan ilk single Blaze Of Glory 1990 yılının Eylül ayında ABD'de hem Billboard Hot 100 hem de Billboard Mainstream Rock listelerinde 1 numaraya kadar yükseldi[1]. Blaze Of Glory'nin single'ı ABD'de 1 ay içinde 1 milyonluk satışa ulaşıp RIAA tarafından platin plak ile ödüllendirildi. Blaze Of Glory'nin de etkisi ile albüm ABD'de Billboard 200 albüm satış listesinde 3 numaraya kadar yükselip 3 ay içinde 2 milyonluk satışa ulaşmıştı. Blaze Of Glory'nin single'ı Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'da da 1 numara olurken birçok ülkede ilk onda yer aldı. Albüm ise İngiltere ve Avustralya listelerinde 2 numaraya kadar yükseldi.

Jon Bon Jovi Blaze Of Glory şarkısı ile en iyi film müziği dalında Altın Küre/Altın Küre ödülünü[2], Amerikan Müzik Ödülleri 'nde ise en iyi Pop/Rock Single ödülünü aldı ve Grammy ile Oscar'a aday oldu. Her ne kadar Oscar'ı alamadıysa da törende sahne alıp Blaze Of Glory'yi seslendirdi.

Yıl Ödül Adaylık Dalı Sonuç
1991 Amerikan Müzik Ödülleri En İyi Pop/Rock Single Kazandı
1991 Altın Küre En İyi Şarkı Kazandı
Grammy Ödülleri En İyi Film Müziği Adaylık
En İyi Erkek Rock Vokal Performansı Adaylık
MTV Video Müzik Ödülleri Yılın Videosu Adaylık
En İyi Film Müziği Videosu Adaylık
ASCAP Film ve Televizyon Müzik Ödülleri Yılın En İyi Film Müziği Şarkısı Kazandı
Akademi Ödülleri En İyi Flmm Müziği Adaylık
Smash Hits Ödülleri En İyi Rock Kazandı

Tüm şarkılar Jon Bon Jovi, "Guano City" hariç tarafından yazılıp bestelendi. 

No. Başlık Süre
1. "Billy Get Your Guns"   4:49
2. "Miracle"   5:09
3. "Blaze of Glory"   5:40
4. "Blood Money"   2:34
5. "Santa Fe"   5:41
6. "Justice in the Barrel"   6:49
7. "Never Say Die"   4:54
8. "You Really Got Me Now"   2:24
9. "Bang a Drum"   4:36
10. "Dyin' Ain't Much of a Livin'"   4:46
11. "Guano City"   1:00
 • Jon Bon Jovi - Vokal,Gitar,Mızıka
 • Jeff Beck - Gitar
 • Danny Kortchmar - Gitar
 • Aldo Nova - Gitar,Klavye
 • Kerry Aranoff - Davul,Perküsyon
 • Randy Jackson - Bass
 • Benmont Tench - Piano
 • Elthon John - Piano
 • Phil Parlapiano - Akordiyon

 1. ^ "Blaze Of Glory'nin Billboard listelerindeki en yüksek pozisyonu". 15 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2008. 
 2. ^ "all movie.com internet sayfası". 26 Nisan 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2008.