Single

Vikipedi, özgür ansiklopedi
45'lik single

Single ya da Türk Dil Kurumu tarafından önerilen Türkçe karşılığıyla tekli,[1] müzisyenlerin, çıkarmayı planladıkları albümlerinden seçtikleri bir veya iki parçadan oluşan müzik kaydıdır. Toplam süresi 10 dakika civarındadır. Genelde A ve B yüzü olarak iki bölümden oluşur. B yüzünde, A yüzündeki parçaların tekrar düzenlenmiş halleri (remix) ve uzunçalar albümlerde yayımlanmayan şarkılar bulunur.

İnternetin yaygınlaşmasıyla müziği dinleme ve/ya da satın alma alışkanlıkları değişse de singlelar (tekliler) radyolarda çoklukla çalınması sebebiyle şarkıların halka duyurulmasında hâlâ etkilidir.[kaynak belirtilmeli] Ayrıca 1980'lerde kliplerin artmasıyla, klip sürümleri de sıklıkla kullanılır oldu. Farklı türleri vardır:

  • Taş plak tekli:[kaynak belirtilmeli] Her ne kadar ilkel bir ses kayıt tarzı olsa da, hâlâ müzisyenler taş plak kaydı teklileri piyasaya sürmektedirler. A ve B olarak iki yüzlü olabilmekle birlikte, çift A yüzlü (veya AA, her iki yüzde de eşit önemde kayıtlar olduğunu gösterir) de olabilirler.
  • Kaset tekli:[kaynak belirtilmeli] 1990'larda yaygın olarak kullanılan manyetik bantlarda yayımlanan tekliler. Genelde A ve B olarak iki yüzlü olarak kaydedilmişlerdir.
  • CD tekli:[kaynak belirtilmeli] Tek yüzlüdür. Fakat birden fazla CD'den oluşabilir. İkinci CD, diğerlerindeki B yüzü olarak algılanır.
  • Sınırlı sürüm CD: (Delüks sürüm, özel sürüm veya koleksiyoncu sürümü) Normal bir teklinin, koleksiyoncular için sınırlı sayıda yayımlanan ve içeriğinde bazı eklemeler bulunan sürümüdür.
  • VHS tekli:[kaynak belirtilmeli] VHS manyetik video bandından oluşan, videolu teklidir.
  • DVD tekli:[kaynak belirtilmeli] DVD formunda hazırlanmış tekliler. İçeriğinde genelde konser veya video klip kayıtları bulunur.
  • İndirme tekli:[kaynak belirtilmeli] Sanatçıların internet üzerinden yüklenmek üzere dijital olarak yayımladığı teklilerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Türk Dil Kurumu - Yabancı Sözlere Karşılıklar Kılavuzu". 23 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2015.