İçeriğe atla

Single

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1950'lerin ortasından bir 45'lik tekli kaydı.

Single ya da tekli,[1] müzisyenlerin, çıkarmayı planladıkları albümlerinden seçtikleri bir veya iki parçadan oluşan müzik kaydıdır. Toplam süresi 10 dakika civarındadır. Genelde A ve B yüzü olarak iki bölümden oluşur. B yüzünde, A yüzündeki parçaların tekrar düzenlenmiş halleri (remix) ve uzunçalar albümlerde yayımlanmayan şarkılar bulunur.

İnternetin yaygınlaşmasıyla müziği dinleme ya da satın alma alışkanlıkları değişse de tekliler radyolarda çoklukla çalınması nedeniyle şarkıların halka duyurulmasında hâlâ etkilidir. [kaynak belirtilmeli] Ayrıca 1980'lerde kliplerin artmasıyla, klip sürümleri de sıklıkla kullanılır oldu. Farklı türleri vardır:

  • Taş plak tekli:[kaynak belirtilmeli] Her ne kadar ilkel bir ses kayıt tarzı olsa da, hâlâ müzisyenler taş plak kaydı teklileri piyasaya sürmektedirler. A ve B olarak iki yüzlü olabilmekle birlikte, çift A yüzlü (veya AA, her iki yüzde de eşit önemde kayıtlar olduğunu gösterir) de olabilirler.
  • Kaset tekli:[kaynak belirtilmeli] 1990'larda yaygın olarak kullanılan manyetik bantlarda yayımlanan tekliler. Genelde A ve B olarak iki yüzlü olarak kaydedilmişlerdir.
  • CD tekli:[kaynak belirtilmeli] Tek yüzlüdür. Fakat birden fazla CD'den oluşabilir. İkinci CD, diğerlerindeki B yüzü olarak algılanır.
  • Sınırlı sürüm CD: (Delüks sürüm, özel sürüm veya koleksiyoncu sürümü) Normal bir teklinin, koleksiyoncular için sınırlı sayıda yayımlanan ve içeriğinde bazı eklemeler bulunan sürümüdür.
  • VHS tekli:[kaynak belirtilmeli] VHS manyetik video bandından oluşan, videolu teklidir.
  • DVD tekli:[kaynak belirtilmeli] DVD formunda hazırlanmış tekliler. İçeriğinde genelde konser veya video klip kayıtları bulunur.
  • İndirme tekli:[kaynak belirtilmeli] Sanatçıların internet üzerinden yüklenmek üzere dijital olarak yayımladığı teklilerdir.
  1. ^ "Türk Dil Kurumu - Yabancı Sözlere Karşılıklar Kılavuzu". 23 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2015.