İçeriğe atla

Who Says You Can't Go Home

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Who Says You Can't Go Home"
Have A Nice Day albümünden
Bon Jovi single
YayımlanmaKasım 2005
FormatCD
Tarzrock
Süre4:40
ŞirketMercury
YazarJon Bon Jovi,Richie Sambora
YapımcıJon Bon Jovi,Richie Sambora,John Schanks
Bon Jovi tekli kronolojisi
""Have A Nice Day""
(2005)
"Who Says You Can't Go Home"
(2005)
""Welcome To Wherever You Are""
(2006)

Who Says You Can't Go Home, rock grubu Bon Jovi'nin' 2005 yılında yayımlanan dokuzuncu stüdyo albümü Have A Nice Day 'in dördüncü şarkısıdır ve albümden Amerika'da yayımlanan ikinci dünya çapında yayımlanan üçüncü teklidir.

Şarkı hakkında

[değiştir | kaynağı değiştir]

Who Says You Can't Go Home Jon Bon Jovi ve Richie Sambora tarafından yazılmıştır. Şarkı ömürlerinin yarısı turneler için yollarda geçen grubun evleri New Jersey'e geri dönme tutkuları hakkındadır. Şarkı'nın iki farklı sürümü bulunmaktadır. Birincisi rock diğeri ise albümün sadece Amerika'da yayımlanan sürümünde yer alan Sugarland grubu Jennifer Nettles ile düet yapılan country sürümüdür. Who Says You Can't Go Home'un düeti ilk önce country müzik sanatçısı Keith Urban ile yapılmıştır fakat Jon Bon Jovi,Keith Urban'ın sesinin kendi sesi ile çok fazla bezerlik gösterdiğini düşünüp bir kadın vokalin sesinin bu şarkıya daha iyi gideceğini düşünmüştür. Jennifer Nettles'ı plak şirketi Mercury Records tavsiye etmiştir.

Who Says You Can't Go Home'un klibi Jon Bon Jovi'nin kardeşi Tony Bongiovi tarafından çekilmiştir. Şarkının üç farklı klibi vardır. Birincisi Amerika'da yayımlanan Jennifer Nettles ile düet yapılan country sürümü ikincisi şarkının rock sürümü üçüncüsü ise Amerika dışındaki ülkelerde yayımlanan şarkının rock sürümünün tamamen farklı görüntülerden oluşan klibidir.

Canlı Gösteriler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Have A Nice Day hem 2005/2006 Have A Nice Day turnesi hem de 2007/2008 Lost Highway turnesinin vazgeçilmez şarkıları arasındydı ve hemen hemen bütün konserlerde çalınmıştır. Grup Who Says You Can't Go Home'u 2005 CMT Ödüllerinde ve 2007 Live Aid'te canlı olarak çalmıştır.

Who Says You Can't Go Home 2006 CMT Müzik Ödüllerinde En İyi İşbirliği Videosu,2007 Peoples Choice ödüllerinde En İyi Rock Şarkısı ve 2007 Grammy ödüllerinde En İyi Country İşbiliği ödülünü kazanmıştır.

Liste Başarısı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Who Says You Can't Go Home'un country sürümü 2006 yılının Mayıs ayında Bilboard Hot Country Tracks listesinde 1 numaraya çıkarak Bon Joviye country listelerinde 1 numara olan tarihteki ilk rock grubu unvanını kazandırdı. Şarkının rock sürümü Billboard Hot 100'de ilk kırka girerken İngiltere listelerinde de 5 numaraya kadar yükselmiştir.

Liste (2006) Tepe
noktası
Amerika Birleşik Devletleri ABD Billboard Hot Country Tracks 1
Amerika Birleşik Devletleri ABD Billboard Adult Top 40 Tracks 6
Amerika Birleşik Devletleri ABD Billboard Hot 100 23
Birleşik Krallık İngiltere 5