İçeriğe atla

You Give Love a Bad Name

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"You Give Love A Bad Name"
Slippery when wet albümünden
Bon Jovi single
YayımlanmaAğustos 1986
Format7",12" tekli
KaydedilmeLittle Mountain, Vancouver, Canada 1986
TarzHard Rock
Süre3:42
ŞirketMercury
YazarJon Bon Jovi, Richie Sambora, Desmond Child
YapımcıBruce Fairbain
Bon Jovi tekli kronolojisi
""Silent Night""
(1985)
"You Give Love A Bad Name"
(1986)
""Livin' on a Prayer""
(1986)

You Give Love a Bad Name, rock grubu Bon Jovi'nin tüm dünyada büyük başarı yakalayan 1986 çıkışlı üçüncü albümleri Slippery When Wet'in ikinci şarkısıdır ve albümden yayımlanan ilk teklidir. Bon Jovi'nin en büyük hitlerinden biri olan You Give Love A Bad Name grubun Amerika'da bir numara olan ilk şarkısıdır.

Şarkı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

You Give Love a Bad Name, Jon Bon Jovi, Richie Sambora ve Desmond Child tarafından yazılmış bir şarkıdır. Bon Jovi'nin Desmond Child ile iş birliğinin ilk meyvesi olan şarkı, Vh1 tarafından 2009 yılının başında 600.000 kişinin oyu ile gerçekleşen En İyi 100 Hard Rock Şarkısı listesinde yirminci sırada yer almıştır.

Video-klip[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkının video klibi Richie Sambora'nın doğum gününde; 11 Temmuz 1986 tarihinde Wayne Isham tarafından çekilmiştir. Grubun Slippery When Wet ve New Jersey albümlerinin video kliplerinde benimsediği performans görüntülerinden oluşan video klipler serisinin ilkidir.

Düzenleme sürümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı hem barlarda hem de uzman şarkıcılar tarafından en çok düzenlemesi yapılan Bon Jovi şarkısıdır. 2004 yılında Metalcore grubu Atreyu, 2005 yılında Polonyalı şarkıcı Mandaryna tarafından yeniden kaydedilen şarkı, 2007 yılında American Idol programında Blake Lewis tarafından yeniden seslendirildikten sonra Amerika'da Billboard Hot 100'e yirmi dokuz numaradan yeniden giriş yapmıştır.

Canlı gösteriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bon Jovi konserlerinin vazgeçilmez şarkılarından biri olan You Give Love a Bad Name, 1986 yılındaki Slippery When Wet turnesinin ilk konserinden beri günümüze dek bütün Bon Jovi konserlerinde çalınmıştır.

Liste başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

You Give Love a Bad Name 29 Kasım 1986'da Amerikan müzik listelerinde bir numaraya çıkarak hem gruba kariyerinin Amerika'daki ilk bir numara hitini kazandırdı, hem de Slippery When Wet albümünden yayımlanan diğer şarkılar ile birlikte grubun dönemin en popüler rock gruplarından biri olmasında büyük rol oynadı. You Give Love A Bad Name Billboard'un 1986 yılının sonunda yaptığı Hotest Hot 100 Hits Of 1986 sıralamasında 5. sırada yer almıştır.

Liste (1986) Tepe
noktası
Amerika Birleşik Devletleri ABD Billboard Hot 100 1
Önce gelen:
"Human" ile Human League
ABD Billboard Hot 100 bir numaralı şarkısı (Bon Jovi sürümü)
29 Kasım 1986
Sonra gelen:
"The Next Time I Fall" ile Peter Cetera ve Amy Grant