Always (Bon Jovi şarkısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Always"
Cross Road albümünden
Bon Jovi single
YayımlanmaEkim 1994
FormatCD
Tarzrock
Süre5:53
ŞirketMercury
YazarJon Bon Jovi
YapımcıPetter Collins
Bon Jovi tekli kronolojisi
""Dry County""
(1994)
"Always"
(1994)
""Please Come Home for Christmas""
(1994)

Always, rock grubu Bon Jovi'nin' 1994 yılında yayımlanan derleme albümü Cross Road'un dördüncü şarkısıdır ve albümden yayımlanan ilk teklidir.Always grubun kariyerinin en büyük hitidir.

Şarkı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Always Jon Bon Jovi tarafından 90'lı yılların başında Romeo Is Bleeding filmi için yazılmıştır.Fakat Jon Bon Jovi filmi beğenmediği için şarkısının filmde kullanılmasını istememiştir.Unutulmaya yüz tutan şarkı birkaç yıl sonra arşivlerde Jon Bon Jovi'nin bir arkadaşı tarafından keşfedilmiştir ve arkadaşı Jon Bon Jovi'ye bu şarkıyı mutlaka yeniden kaydedip yayımlaması gerektiğini söylemiştir.Şarkı yeniden düzenlenip kaydedildikten sonra grubun 1994 yılında yayımlanan toplama albümü Cross Road ta yer alan iki yeni şarkıdan biri olarak albümdeki yerini almıştır.

Video-klip[değiştir | kaynağı değiştir]

Always'in video klibi Aerosmith grubunun 90'lı yıllarda Alicia Silverstone ile birlikte çekilen ve büyük ses getiren Cryin,Crazy ve Amazing kliplerinin yönetmeni Marty Callner tarafından çekilmiştir.Klipte aktris Keri Russell, ve aktör Jack Noseworthy rol almıştır.

Canlı Gösteriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Always 1995 Cross Road ve 1996 These Days turnelerindeki bütün konserlerde çalınmıştır.Grubun en büyük hiti olan şarkı 2000 yılındaki Crush turnesinde hiç çalınmamıştır.2001 One Wild Night ve 2003 Bounce turnelerinde de nadiren çalınan şarkı 2005/2006 Have A Nice Day turnesinde ise nadiren grubun Left Feels Right albümündeki düzenlemesi ile çalınmıştır. Always 2007/2008 Lost Highway turnesi ile birlikte orijinal düzenlemesi ile yeniden çalınmaya başlamıştır.

Liste Başarısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun 1994 tarihinde yayımlanan toplama albümü Cross Road 'taki iki yeni şarkıdan biri olan Always yayımlandığı günden itibaren tüm dünyada müzik kanalları ve radyolarda en çok çalınan şarkılardan biri olmuştur.Amerika'da bir milyondan fazla satan tekli RIAA tarafından platin plaket ile ödüllendirilmiştir ve grubun Amerika'daki en fazla satan teklisi olmuştur. Amerikan müzik listelerinde altı ay boyunca ilk onda yer alan ve Avrupa Top 100 listesinde 5 hafta 1 numarada yer alan Always'in teklisi tüm dünyada 3 milyondan fazla satarak Bon Jovi kariyerinin en başarılı çalışmalarından biri olmuştur.

Liste (1994) Tepe
noktası
Avrupa Birliği Billboard Avrupa Top 100 1
Kanada Kanada 1
Avustralya Avustralya 1
İrlanda İrlanda 1
İsviçre İsviçre 1
Birleşik Krallık İngiltere 2
İtalya İtalya 2
Hollanda Hollanda 2
Norveç Norveç 2
İsveç İsveç 2
Avusturya Avusturya 3
Belçika Belçika 3
Almanya Almanya 4
Amerika Birleşik Devletleri ABD Billboard Hot 100 4
Amerika Birleşik Devletleri ABD Billboard Mainstream Top 40 2