Vikipedi:Devriyelik başvurusu/Arşiv/Haziran 2020

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kullanıcı:Ornek11222[kaynağı değiştir]

"Merhaba. Ben Vikipedi'nin Türkiye'ye erişim yasağı kalktığından beri Vikipedistim. Yani 5 ay. Bu 5 ay boyunca telif hakları ile vandalizmin ne demek olduğunu kavradım. Ve bu 5 ayda çok şey öğrendim. Vikipedi'yi, vikipedistleri ve diğerlerini öğrendim. Bu 5 ay boyunca Vikipedi ile ilgili devriye olabilecek düzeyde bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum. Karar sizindir."

Ornek11222mesaj 10.03, 2 Haziran 2020 (UTC)

 • Selamlar @Ornek11222, değişikliklerinizi incelediğimde geri alma fonksiyonunu 4 kez belli sayfalar üzerinde kullanmışsınız. Aktif ve hevesli bir kullanıcısınız, ancak devriyelik için biraz daha zamana ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum. Görüşüm şu an için olumsuz. --euvonia mesaj 10.06, 2 Haziran 2020 (UTC)
 • Kullanıcının mesaj sayfasında kendisine yapılan telif hakkı uyarılarına istinaden şu an için politikalara hakimiyetinin zayıf olduğunu düşünüyorum. Ancak ileride neden olmasın? Katkılarınızın devamını dilerim, şu an için görüşüm olumsuz. İyi vikiler :)--evrifaessamesaj 08.49, 3 Haziran 2020 (UTC)
 • Telif hakları hususunda deneyim kazanmanız gerekli, şu an için devriye olmanız uygun değil. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 12.59, 3 Haziran 2020 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı--Vito Genovese 09.30, 5 Haziran 2020 (UTC)

 • yorumların çoğu olumsuzken neden yapıldığını anlamadım @Vito Genovese --Anyela. 09.36, 5 Haziran 2020 (UTC)
 • Ben de anlamadım.Devriye olduğuna dair mesaj bırakmaması da dikkatimi çekti.--Yaratmayıcı evet? 09.39, 5 Haziran 2020 (UTC)
 • Değerli @Vito Genovese, neden yorumların çoğu olumsuz iken yapıldı? Diğer arkadaşlar gibi ben de merak ettim. --euvonia mesaj 09.43, 5 Haziran 2020 (UTC)
Yeterli görünüyor.
Vito Genovese 09.45, 5 Haziran 2020 (UTC)
Uyarıyı elbette gördüm. Bağlantı da ekliydi, düzenlemeye çalışıyor sayfayı, ki telif ihlalinin de farkında.
Vito Genovese 11.49, 5 Haziran 2020 (UTC)
 • Merhaba @Evolutionoftheuniverse, ben telif hakkını ihlal ettiğini gördüm. O yüzden Sakhalinio'nun mesaj sayfasına da zaten durumu dile getirdim. Sonra da siz sayfayı kaldırmışsınız. Ornek11222mesaj 14.35, 5 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:Talhaaisk[kaynağı değiştir]

Selamlar, yaklaşık 3 aydır Vikipedi'de değişiklikler yapmaktayım. Vandalizm politikasına hakim olduğumu düşünüyorum ve bazen kendimi bir devriye edasıyla son değişiklikler bölümünde yanlış değişiklikleri geri alırken buluyorum. Bu nedenle devriye olmak için başvuru yapmak istedim. Daha fazla kendimden bahsetmem gerek olduğunu düşünmüyorum, zaten gerekli şeyleri görebilirsiniz. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.-TalhaaiskBuyur? 16.58, 4 Haziran 2020 (UTC)

Öncelikle hoş geldiniz. görüyorum ki oldukça fazla sayıda geri alma işlemi yapmışsınız, SAS'larda da aktifsiniz ama değişiklik sayınız ve kayıt olduğunuz tarihin yakın bir tarih olması tecrübenizi biraz sorgulamama neden oldu. SAS'a taşınmayacak maddeleri bir hizmetlinin size ilgili madde hakkında açıklama yapmasına ve kayda değer olduğunu anlatmasına rağmen de inat edip SAS'a taşımışsınız gibi. Ben biraz daha tecrübe edinmeniz gerektiğiniz, işleyişe sanki tam hakim değilsiniz gibi düşünüyorum ama olumsuz da vermek istemiyorum. Şu an için görüşüm tarafsız. İyi vikiler.--evrifaessamesaj 07.33, 5 Haziran 2020 (UTC)
@Evrifaessa Yorumunuz için teşekkür ederim. Normalde yazmayacaktım fakat bir şeyi açıklama gereği duydum. Bahsettiğiniz SAS maddesi, benim sebep gösterdiğim gibi normal KD kriterlerini karşılamıyordu. Bunda zaten ilgili kullanıcı da hemfikirdi diye zannediyorum. Yani madde halihazırda bulunan politikalar çerçevesinde değerlendirildiğinde silinmesi gerekmekteydi. Fakat kullanıcı "politika bulunmasa da biz yıllardır bunu bu şekilde yapıyoruz" benzeri bir şey söyledi (gelenek mi? yazılı olmayan kural mı? dersiniz bilemiyorum:)), kalmasını isteme gerekçesi de buydu. Sonrası malum zaten. Burada anlatmak istediğim, ilgili konu üzerinde tartışmamızın sebebi benim politikaları bilmemem değil, tam tersi politikalara uygun hareket etmek istememdi zaten bunu kullanıcı ile olan mesajlarımda da belirttim. Son olarak bu açıklamanın yanlış anlaşılmasını istemem, ilgili kullanıcının da illaki bir görüşü vardır ben sadece benim bakış açımdan olayı anlatmak istedim. Saygılar.-TalhaaiskBuyur? 18.39, 5 Haziran 2020 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı--Vito Genovese 12.18, 7 Haziran 2020 (UTC)
@Vito Genovese ?--evrifaessamesaj 12.38, 7 Haziran 2020 (UTC)
3 aylık ve 984 değişikliğe sahip ve hakkında henüz olumlu yorum yapılmamış bir arkadaşımızı devriye yapmak büyük sorumluluk. Evrifaessa aslında endişelerini dile getirmiş. Burada en azından yorumlar beklenseydi de buna göre kendi değerlendirmenizi yapsaydınız. Hizmetli arkadaşlar böyle olumlu yorumun olmadığı bir adaylıkta inisiyatif kullanarak karar alacaksa yorum yapmanın ne anlamı var ki! Arkadaşımız belki faydalı olacaktır o ayrı bir konu. Yadırgadım bu davranışı.--Muratero 18.10, 7 Haziran 2020 (UTC)
@Muratero. Duygularıma tercüman oldunuz, teşekkürler. Bu adaylıklar tek bir olumlu oy bile olmadan 2-3 gün içinde kapatılabiliyorsa biz tam olarak neden yorum yapıyoruz? @Vito Genovese'i her ne kadar çok tanımasam da tecrübeli bir kullanıcı olduğu açık ama kendisi bunu arka arkaya ikinci kez yapıyor gibi gözüküyor. Herneyse. Umarım bir bildiği vardır Vito'nun ama bu şekilde başvuru kapatmasına anlam da veremiyorum. İyi vikiler.--evrifaessamesaj 18.20, 7 Haziran 2020 (UTC)
VP:DEB başvuruları oylama değildir. Kullanıcılar üç günlük süre içerisinde hizmetliye yardımcı olmak için bulgularını paylaşır, hizmetli kararı kendisi verir. Süre ise hizmetli olmak için bile yeterli. Devriyelik, birincisi, gözünüzde büyüttüğünüz kadar önemli bir görev değil; ikincisi, vandalizm mücadelesi dışında herhangi bir şeyle ilgili değil.
Vito Genovese 18.26, 7 Haziran 2020 (UTC)
Peki @Vito Genovese. Dediğim gibi tecrübenize güveniyorum ama sadece 6 aylık bir aradan sonra direkt olarak hızlı bir şekilde 2 tane devriyelik başvurusu kapatarak geri dönmenize anlam verememiştim. Açıklamanız için de teşekkür ederim, şimdi prosedürü daha iyi anlamış oldum. İyi vikiler Face-smile.svg--evrifaessamesaj 18.36, 7 Haziran 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum 2017 yılında da benzer bir tartışma yürütülmüştü. Devriyelik görevini vermek veya almak tamamen hizmetlilerin inisiyatifinde olan bir durum. Onlarca yorum yapılsa da hiç yorum yapılmasa da yetkiyi hizmetli verecek en nihayetinde. Vitonun geçmiş tartışmada bahsettiği gibi bu yetki hizmetliler tarafından yorumlara istinaden verilmiyor. Zaten kendileri yetkiyi vermeden önce etraflıca inceliyorlar. Yorumların tek faydası olası gözden kaçan durumları göstererek hizmetliye kolaylık sağlaması. Bu kadar. Gerisi her halükarda hizmetlinin işi. Devriyelik görevi de o kadar önemsenecek bir yetki değil. Verildiği gibi geri de alınabilir olası durumlarda. Geçmişte örneği çok fazla. İyi çalışmalar herkese. Geri dönmüş olmana sevindik @Vito Genovese. --Pragdonmesaj 19.07, 7 Haziran 2020 (UTC)
 • Herkese teşekkür ederim. Ancak şimdi görebildim. Nankörlük yapmak istemem, açıkçası benim için de sürpriz oldu. Elimden geldiğince katkı sağlamaya çalışacağımı söylemek isterim. İyi çalışmalar. -Talhaaisk ? 20.35, 7 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:Malibilgicli[kaynağı değiştir]


"Merhabalar Değerli Ağabeylerim ben wikipedia kullancısı @Malibilgicli Wikipedia doğru ve güvenilir maddeler ekleyen ve düzelten wikipedi kullanıcısıyım ve bu yüzden Wikipedia devriye başvurusunu talebinde bulunuyorum, beni anlıyacağınıza inanıyorum kolaylıklar dilerim."

Saygılarımla - Muhammed Ali 15.51, 5 Haziran 2020 (UTC)

 • Öncelikle selamlar. Yeni katılan kullanıcılarımızın bu kadar istekli olduğunu görmek çok hoş bir şey. Ancak henüz değişiklik sayılarında ve devriyelik taleplerini karşılayacak kriterleri sağlamadan devriyelik başvurusu yapılmasına anlam veremiyorum. Yanlış anlamayın sadece sizden bahsetmiyorum, genel anlamda böyle istekli kullanıcıların sayısı artmaya başladı. Ancak daha önceki başvurularda da arkadaşlarımıza belirttiğim gibi önce beyaz liste için çabalamak daha mantıklı. Beyaz liste olan arkadaşlarımız zaman içerisinde kendisinin devriye olabileceğini kanıtlayıp uygun zamanda başvuru yapıyor ve devriye oluyorlar. Size ve bu konumda ki arkadaşlarımıza önerim budur, sevgiler.--Madrox❯❯❯ mesaj? 17.22, 5 Haziran 2020 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Selamlar, neden devriye olmak istiyorsunuz? --euvonia mesaj 17.31, 5 Haziran 2020 (UTC)
  • Pek iç açıcı bir cevap alamadım. Kendisinin öncelikle beyaz liste olması gerektiğini düşünüyorum. Görüşüm olumsuz. --euvonia mesaj 17.59, 6 Haziran 2020 (UTC)
 • Madrox'a katılıyorum bu nedenle olumsuz--Anyela. 21.22, 6 Haziran 2020 (UTC)
 • Madrox'a katılarak olumsuz--evrifaessamesaj 09.20, 7 Haziran 2020 (UTC)
 • Madrox’a katıldığım için olumsuz.--Yaratmayıcı evet? 08.57, 8 Haziran 2020 (UTC)
İstek yapılmadı Yapılmadı - Beyaz liste grubuna alındı.--Vito Genovese 09.19, 8 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:SplendidSnowLeopard[kaynağı değiştir]


Ben, Vikipedi'de aktif bir kullanıcıyım. Tam 4 aydır bu hesaptan katkıda bulunmaktayım ve Vikipedi kodlama diline ve Vikipedi standartlarına olabildiğince hakim olduğumu düşünüyorum. Bilmediğim hususlar olursa bile ben çabuk öğrenen bir insan olduğumun bilincindeyim.

Denetmenlik istememdeki esas neden, bu sitedeki reklam amaçlı ve vandal hesap sayısının ve uzun süredir onay bekleyen yararlı ve zararlı değişikliklerin fark etmiş olmam ve bu konuda Türkçe Vikipedi'nin kalitesini arttırmada katkı sunmak istemem. Böylelikle umarım ki reklamlara ve spamlere derhal müdahalede bulunabilecek ve iyi niyetli değişiklik yapan yeni kullanıcıların da önünü açabileceğim.

SplendidSnowLeopard (mesaj) 01.51, 6 Haziran 2020 (UTC)

 • Yorum Yorum Ben sizi devriye zannediyorum :) --Khutuckmsj 04.31, 6 Haziran 2020 (UTC)
 • Kullanıcıyı şahsen ben de zaten devriye sanıyordum. Bekleyen değişiklikleri eritebilecek yetkinlikte olduğunu düşünüyorum ve devriye olmasına olumlu bakıyorum.--evrifaessamesaj 08.28, 6 Haziran 2020 (UTC)
 • Ben de kendisini hâlihazırda devriye zanneden üçüncü kişi oluyorum. Katkıları ve etkinliği gözetildiğinde devriyelik başvurusunu olumlu değerlendiriyorum. Sevgiler. Dr. Coalmesaj 10.46, 6 Haziran 2020 (UTC)
 • Benim de Devriye zannettigim bir diger beyaz liste uyesi. Vandalizm mucadelesinde oldukca etkin bir kullanici, olumlu diyorum.--Can Je suis là 10.47, 6 Haziran 2020 (UTC)
 • Bence de devriye olmasında sakınca yok. Ben de olumlu diyorum. Ornek11222mesaj 11.48, 6 Haziran 2020 (UTC)
 • Sizi devriye sanıyordum :))) Görüşüm olumlu. --euvonia mesaj 11.50, 6 Haziran 2020 (UTC)
 • Katkılarınız ve politikalara hakimiyetiniz göz önüne alındığında gayet olumlu. Bu yüzden görüşüm de olumlu.-Birburqwe 10.34, 7 Haziran 2020 (UTC)
 • Herkes gibi devriye sanıyordum görüşüm olumlu.--Yaratmayıcı evet? 09.00, 8 Haziran 2020 (UTC)
 • Şahsen bende kendisini devriye sanıyordum :) --Anyela. 16.12, 8 Haziran 2020 (UTC)
 • Hayırlı olsun, katkılar gayet bilinçli düzeyde.--Kingbjelica (mesaj) 17.00, 8 Haziran 2020 (UTC)
  İstek yapıldı Yapıldı Başarılar dilerim. --ToprakM  19.16, 8 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:Tekask1903[kaynağı değiştir]


Herkese selamlar öncelikle.Son değişikliklerime baktığınız zaman görebileceğiniz gibi futbol konularında oldukça aktif olmamla, vandalizm ve reklam amaçlı kişi ve maddelerle de uğraşmakla beraber maddelerde yer alan bilgilerin daha kolay aktarılabileceği şablonları oluşturuyorum.Devriyeliğe başvurma sebebim Avrupa ve lünya Liglerinde güncel sezon maddelerinin yokluğu, Avrupa ve Dünyanın birçok ligindeki takımların güncel olmayan kadroları, şampiyonluk sayıları, maddesi açılmamış önemli futbolcular vb. konuların güncelliğini sağlamak amacıyla Vikipedi:İş birliği projesi'nde olduğu gibi Vikiproje:Futbol kapsamında haftalık iş birliği projeleri(Vikiproje:Futbol/İBP) yaparak Türkçe Vikipedinin futbol sayfalarında güncelliğinin sağlanması.

Ayrıca bekleyen değişiklikler kısmında 11-12 gündür bekleyen değişikliklerin fazlalığıyla birlikte var olan görevlilerin yükünün bir nebze de olsa azaltılması.

Herkese saygılarımı iletir, iyi vikiler dilerim.

--Tekask1903mesaj 18.35, 6 Haziran 2020 (UTC)

 • Selamlar. Devriyeliğe başvurma sebebinizin devriyelik görevleriyle pek bir ilgisi yok (son yazdığınız satır haricinde). Yani Avrupa ve dünya liglerinde güncel sezon maddelerinin yokluğu vs. maddeleri açmak oluşturmak veya projeler başlatmak için devriyelik haklarına sahip olmak gibi bir ön koşul yok. Son değişikliklerinize baktığımda bu tarz gereksiz geri almalar mevcut. Mesela şunun gibi, devriyelik görevi ile uyuşacak değişikliklerinizin olmadığını, bu tarz yerinde olmayan, değişikliği geri almalar görüyorum. Görüşüm şimdilik olumsuz.--Madrox❯❯❯ mesaj? 23.12, 6 Haziran 2020 (UTC)
Bu geri alma gereksiz görünmüyor. Dr. Coalmesaj 06.24, 7 Haziran 2020 (UTC)
Özür diliyorum ben "11 Ekim 2007 final yaparak" kısmındaki "tarihinde" bağlacının çıkarılmasına dikkat etmiştim, alt kısmı kaçırmışım.--Madrox❯❯❯ mesaj? 12.29, 7 Haziran 2020 (UTC)
 • @Madrox'a şu bağlamda katılıyorum: Başvuru gerekçesi olarak "asıl X + ayrıca Y" formülü kurgulanmış olsa da devriyeliğin özü bu formüldeki Y. Diğer yandan, kullanıcının katkılarına da baktığımda şimdilik olumsuz görüş bildirmek durumundayım. Dr. Coalmesaj 06.20, 7 Haziran 2020 (UTC)
 • Görüşüm olumlu. Yukarıda verilen ve gereksiz denilen geri almalar haklı geri almalar zira birinde imla düzeltilip altına da yorum içeren ansiklopedik olmayan bilgi eklenmiş. Bir diğerinde ise kaynak gerektiren bir kategorilendirme mevcut. Ben kendisini devriye diye biliyordum ama değilmiş. Özellikle spor kulüplerinin forma güncellemeleri konusunda bolca katkısı var kendisinin. Devriye olmasına engel teşkil edecek bir durum gözüme çarpmadı. --Pragdonmesaj 12.27, 7 Haziran 2020 (UTC)
 • Pragdon'a katılarak kullanıcının devriye olmasına olumlu bakıyorum. Tek tavsiyem her ne kadar bu tavsiyem devriyelikle alakalı olmasa da AutoWikiBrowser ile değişiklik yaparken biraz daha dikkatli davranması. İyi vikiler.--evrifaessamesaj 12.35, 7 Haziran 2020 (UTC)
 • Gene ne ilginctir ki devriye sandigim kullanicilardan:) Devriyelik hemen verilen ve ayni sekilde hemen herhangi agir bir hatada geri alinan bir gonullu gorev oldugu icin bu baglamda devam edeyim: Kendisinin "Vandalizm ile mucadele" konusunda COVID-19 maddelerinde ve futbol maddelerinde aktif sekilde kendisini gordugumden benim de Görüşüm olumlu--Can Je suis là 12.39, 7 Haziran 2020 (UTC)
 • Hayırlı olsun diyorum ben de.--Kingbjelica (mesaj) 16.59, 8 Haziran 2020 (UTC)
 • Devriye olabilecek seviyede olduğunuzu düşünüyorum. Görüşüm olumlu. Hayırlı uğurlu olsun Face-smile.svg --euvonia mesaj 17.01, 8 Haziran 2020 (UTC)
  İstek yapıldı Yapıldı Başarılar dilerim. --ToprakM  19.19, 8 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:Baran Ahmet[kaynağı değiştir]

"Selam Vikipedi Ailesi, 2000.ci değişikliğe ulaşmama az kaldı. Yaklaşık 7 aydır vikipedi’deyim ve elimden geldiğince vikipedi’yi geliştirmeye çalışıyorum, Vandalizm gördükçe engel oluyorum. Vikipedi politikalarını da kavradığımı düşünüyorum. Bu yüzden bu haklara talibim.

İyi Vikiler "

Baran Ahmet (mesaj) 12.30, 8 Haziran 2020 (UTC)

 • Kullanıcının şu ana kadar yaptığı değişiklikler genel itibarıyla Vikipedi'ye faydalı olan değişiklikler, bu durum yadsınamaz. Fakat devriyelik başvurusunda bir ısrar var, ve bu ısrar yeterli düzeyde açıklayıcı ve mantıklı kabul edilebilecek bir gerekçeye dayandırılmıyorsa maalesef diğer kullanıcılar üzerinde olumsuz bir intiba uyandırmakta. Ben de böyle düşünüyorum açıkçası. Üstelik önceki başvurulara bakıldığında kullanıcılardan yapılan yorumlar dahilinde bir değişim çabası bekleriz, fakat görebildiğim kadarıyla bu da sağlanmamış durumda. Devriye kullanıcı grubunun en yoğun olarak faaliyet göstermesi beklenen alan vandalizmle mücadeledir. Kullanıcının bu alanda bir faaliyeti pek de gözükmüyor. Üstelik yaptığı üç başvuruda da aynı yönde yorumlar gelmesine rağmen. Bununla birlikte bunun gibi değişikliklere denk geldim. Geri alma doğru bile olsa bunun "yapıcı olmayan değişiklik" gerekçesine dayandırılması bence yanlış.
Ama hepten de kullanıcının olmasını istediğimiz yönde değişikliği yok diyemeyiz, bu da kullanıcıya haksızlık olur. Şu değişiklik benim gözümde doğru bir değişiklik ve bunların artması gerekiyor. Keza bu da aynı yönde bir değişiklik. Benim naçizane tavsiyem, kullanıcının bir süre daha örneklediğim değişiklikleri yapmaya devam etmesi yönünde. Çünkü faydalı katkılarını görmekle beraber, devriye olmak için hâkim olunması gerektiğini düşündüğüm vandalizm konusunda fazla değişikliğine rastlayamadım. Bu da kullanıcıya devriyelik konusundaki güvencimi sağlamlaştırmamı engelliyor. Dolayısıyla yine şimdilik erken olduğu kanaatindeyim. Güzel katkılarını yine sürdürmesi, özellikle SAS gibi alanlarda da aktif olmaya devam etmesi dileklerimle. --justinianus 15.36, 8 Haziran 2020 (UTC)
 • Kullanıcı gayretli ancak görüşüm olumsuz. Günlüklerini incelediğimde yakın zamanda yapılmış hatalı sayfa taşımalarına denk geldim. Biçem konusunda biraz daha deneyime ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Biçem bilgisi olmadan vandalizmle mücadele sağlıklı yürüyemez. --Pragdonmesaj 16.51, 8 Haziran 2020 (UTC)
 • Kullanıcının vandalizm ve kayda değerlik konularında asgari bilgi sahibi olduğunu düşünüyorum, 2 ayda bu konuda kendisini geliştirdi benim izlenimlerime göre. Bundan önceki (üstte veya arşivde) adaylık kapatmalarını baz aldığımızda bile yeterli görünüyor. İletişime ve önerilere açık bir kullanıcı, bizler de yardımcı olabiliriz daha da bilgi sahibi olmasında.--Kingbjelica (mesaj) 16.58, 8 Haziran 2020 (UTC)
 • Justinianus ve Pragdon olumsuz noktaları açıkça belirtmiş. Lakin bunların atla deve olmadığı kanaatindeyim. Hatalı taşımayı hepimiz yaptık. Geri alma gerekçesinde hepimiz, "bunu mu seçeyim şunu mu" çelişkisini yaşadık. Justinianus'un ikinci paragrafında belirttiği olumlu yöndeki değişiklikler ise olumlu yönde görüş bildirebilmem için yeterli veri. Vandalizmin ne olduğunun gayet farkında Baran Ahmet. Kingbjelica ile benzer görüşlere sahibim.-TheCatcherInTheRye 17.51, 8 Haziran 2020 (UTC)
 • Ben de Catcher ve Kingbjelica ile benzer düşüncelere sahibim. Kullanıcının katkılarını bazı benzer konulu maddelere katkı yaptığımız için Vikipedi'ye ilk üye olduğu zamanlardan beri takip ediyorum ve kendisini önemli ölçüde geliştirdiği kanaatindeyim. İzleme listesinde takip ettiği sayfalarda geri alma işlemlerini yararlı buluyorum. Buna Reynmen sayfasındaki geri almaları örnek gösterilebilir. Görüşüm olumlu. --Gogolplex (mesaj) 18.16, 8 Haziran 2020 (UTC)
 • Kullanıcının olumsuz katkıları gibi olumlu katkılarda mevcut yukarıda bahsedildiği üzere.Önceki adaylığındaki haline göre kendisini geliştirdiğini düşünüyorum şuanki hatalarınıda zamanla düzelteceğine eminim Thecatcherintherye'in de dediği gibi hepimiz bazen bu tarz çelişkiler arasında kaldık ancak kesin bir karar vermek için kendisini biraz daha takip etmek istiyorum bu nedenle görüşüm tarafsız :) --Anyela. 18.25, 8 Haziran 2020 (UTC)
 • Kendisine hiç süre vermeyip durmadan adaylık sayfasında görüyorum. Daha önce bir kez adaylığı ile ilgili yazmıştım ve olumsuzdu o kısa süreden bugüne dek değişiklik de görmüyorum. Biraz sabretse ve katkılarına devam etse daha iyi olacak. Vandalizm ile mücadele konusunda da pek katkısını görmediğim için tekrardan olumsuz.--Can Je suis là 18.28, 8 Haziran 2020 (UTC)
 • olumsuz 7 ay kısa bir süre daha fazla tecrübe edinmeli.--Kadirmesaj sayfam 18.31, 8 Haziran 2020 (UTC)
  • Yorum Yorum - Henüz görüş bildirmek istemiyorum ama yorumunuz gözüme çarptı @Gençosmanlı. 7 ay kimi kullanıcıların tecrübe kazanıp işleyişe ayak uydurmaları için yeterliyken kimilerine yeterli gelmeyebilir. "7 ay kısa bir süre" demek yerine kullanıcının katkıları üzerinden yorum yapsanız daha mantıklı olmaz mı?--evrifaessamesaj 10.32, 9 Haziran 2020 (UTC)
   • @Evrifaessa bundan sonra yorum yapmadan size sorarım nasıl mantıklı yorum yapılır bana maddeler halinde açıklarsınız. 7 ay tabii ki bana göre kısa süre, kullanıcının katkısı hakkında olumlu ya da olumsuz bir şey söylemek istemiyorum. --Kadirmesaj sayfam 17.50, 9 Haziran 2020 (UTC)
 • Devriyelik başvurularında sık sık değerlendirme yapmam, ancak sürekli olarak kayda değer olmayan ya da olmanın sınırlarında gezen maddeler açan arkadaşımızın devriye olmasını uygun bulmuyorum. Benzer maddeleri onaylama ve kayda değer olmayan maddeleri kabul etme riski söz konusu.--NanahuatlEfendim? 17.33, 9 Haziran 2020 (UTC)
  İstek yapılmadı Yapılmadı Görüş birliği oluşmamıştır. --ToprakM  23.36, 10 Haziran 2020 (UTC)
Görüş birliği aramıyoruz. Ben vermemek için bir neden göremiyorum.
Vito Genovese 00.09, 11 Haziran 2020 (UTC)
Ben kapanınca arşive aldım sadece.--Can Je suis là 00.11, 11 Haziran 2020 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Vito'nun görüşü üzerine tekrar yorumları ve kullanıcıyı incelediğimde kullanıcıya devriye yetkilerini vermeye karar verdim. Bazı hataları olsa da bunları tekrarlamayacağına inanıyorum. Hayırlı olsun. --ToprakM  07.34, 12 Haziran 2020 (UTC)
 • Olumsuz Nanahuatl'in açıklamasına katılıyorum. --Muratero 19.27, 11 Haziran 2020 (UTC)
 • Sn. @Vito Genovese ve @ToprakM, sanırım devriyelik kabul veya reddi işleyişinde hizmetliler arasında bir karışıklık var. Kendi başvurumda Sn. Vito Genovese duruma açıklık getirmişti, fakat bir çelişki olduğu ve diğer kullanıcıların da bu durumdan hoşnut olmadığı bariz. Sanırım kendi aranızda bu durumu değerlendirseniz çok iyi olacak. Ayrıca beni yanlış anlamanızı da istemem, rahatsızlığımı dile getirmek istedim. İyi çalışmalar. -Talhaaisk ? 22.14, 11 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:RD1907[kaynağı değiştir]


"Selam Viki. 10 yıla yakın zamandır Viki yazarıyım ve ülkemizde Viki yasaklıyken bile VPN kullanarak her gün Viki'yi takipte kaldım. Ülkemizin yetiştirdiği başarılı ve nadide sanatçılardan biri olan Füsun Balta adının Viki'de yer alması gerektiğini düşünüyorum ama Dr. Coal adlı kullanıcının vandalca engellemesine maruz kalıyorum. Bu durumun nedenini hala öğrenebilmiş değilim. Hani özgürdük?"

RD1907 (mesaj) 05.44, 9 Haziran 2020 (UTC)

 • Burası dahil toplam 9 değişikliğiniz var ve 6'sı silinmiş. Biraz yavaş mı olsanız? Konuyla ilgili kayda değerlik yönergesini ve kişiler için kayda değerlik ölçütlerini okuyabilirsiniz, ki bütün bunların devriyelik konusuyla (başvurusuyla) hiçbir ilgisi yok. Size gönderilen şablonları okumaz, bu şablonlardaki bağlantıları incelemez ya da kimseye soru sormazsanız, öğrenemezsiniz elbette @RD1907. Sevgiler. Dr. Coalmesaj 05.57, 9 Haziran 2020 (UTC)
 • Devriyelik başvurunuzun sebebi açtığınız maddenin silinmesi için etiketlenmesi ise, yanlış yerdesiniz. Henüz çok erken, görüşüm olumsuz. --euvonia mesaj 06.27, 9 Haziran 2020 (UTC)
  Ortada bir başvuru yok ki @Euvonia... -- Dr. Coalmesaj 06.34, 9 Haziran 2020 (UTC)
İstek yapılmadı Yapılmadı--Vito Genovese 09.31, 9 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:Brcan[kaynağı değiştir]


 • İyi günler sevgili Vikitopluluğu! Vikipedi'ye katkıda bulunduğum ilk zamandan beri hayalini kurduğum bu göreve adaylığımı koyuyorum. Evet, birçok hata yaptım, hatta boş kategoriler oluşturdum ve silindi, böyle garip hatalar :) Ama bunlardan ders çıkarttığımı düşünüyorum, tabii ki gerçekten iyi bir "ders çıkartıp çıkartmadığıma" siz karar vereceksiniz. Açıkçası bu başvurudaki asıl amacım bu görevin kriterlerini ve benim bu kriterlere uygun olup olmadığım gerçeğini pekiştirmek. Yine de gerçekten uygun bir adaysam ne âlâ, öyleyse değerli görüşlerinizi bekliyorum.
 • Katkı sayımın sırf deneme tahtası kullandığım ve ana başlık katkım az olduğu için düşük olduğunun söylenmesine kırılmadım değil ama tek bir kullanıcının değişikliğini geri alıp ne hakla bu başvuruyu yaptığımı anlamış değilim. Adaylığımı geri çekiyorum, gerekiyorsa lütfen arşivleyiniz.


Brcan (mesaj) 11.13, 9 Haziran 2020 (UTC)

Kendi kullanıcı sayfasında 1250'den fazla değişiklik yapıp (artık ne değiştirdiyse) madde ad alanında sadece 1600~ değişikliği olan, kendisi dışında başka bir kullanıcının herhangi bir değişikliğini sadece 1 (yazıyla bir) kez geri almış olan ve hesabı henüz 1 aylık olan bu yeni kullanıcımızın devriyelik konusunda önünde oldukça uzun bir yol olduğunu düşünüyor, başvurusunda da devriyelik haklarını istemesine dair bir sebep göremediğim için şu an için olumsuz bakıyorum. İyi vikiler.--evrifaessamesaj 11.21, 9 Haziran 2020 (UTC)
Çoğunlukla deneme tahtasıyla ilgili değişiklikler ama tasarımla da ilgili değişiklikler bulunuyor. Evet, sormakta haklısınız :) Biraz ofansif olmuş ama yine de teşekkürler. Brcan (mesaj) 11.25, 9 Haziran 2020 (UTC)

İstek yapılmadı Yapılmadı Aday başvurusunu geri çekmiştir. chansey mesaj? 12.40, 10 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:TheDevMate[kaynağı değiştir]


"Herkese selamlar ve sevgiler. Ben epey yeni sayılırım aslında. Boş vakit buldukça ve elimden geldikçe katkı yapmaya çabalıyorum, son zamanlarda da değişiklik sayfasında son yapılan değişiklikleri inceliyorum ve sorunlu eklemeler/çıkarmalar varsa bunun önüne geçmeye çalışıyorum. Eğer bir hizmetli uygun görüp beni devriye yaparsa memnun olurum keza bazı maddelerde inceleme yapılması gerekiyor fakat benim devriyelik hakkım olmadığı için o sürümü onaylayamıyorum. Uygun görüp beni devriye yaparsanız sevinirim. Saygılar". TheDevMate (mesaj) 19.38, 10 Haziran 2020 (UTC)

 • Olumlu. Ansiklopedik içeriği hakim kılmak için çeşitli maddelerde gerçekleştirdiği önemli katkılarını gördüğüm bir kullanıcı olduğundan devriyelik fonksiyonun aktifleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Enerjik, tarafsız olmasının yanı sıra nitelikli içerik ile doğrudan ilgili ve Vikipedi'yi tanımada da hevesli bir kullanıcı. Kolay gelsin TheDevMate. Vitruvian (mesaj) 19.46, 10 Haziran 2020 (UTC)
 • Vandalizm ile mücadelede oldukça etkin bir kullanıcı. Devriyelik bunun için olduğundan da herhangi bir sorun görmüyorum benim de görüşüm Olumlu.--Can Je suis là 19.55, 10 Haziran 2020 (UTC)
 • Kullanıcının katkılarının genel muhtevası oldukça kaliteli. İnsanları tarafsız bilgiye ulaştırmak için çabası gözden kaçmayacak düzeyde bariz. Devriye olmasında bir sakınca görmüyorum. Görüşüm olumlu.-Birburqwe 22.03, 10 Haziran 2020 (UTC)
 • Tabii ki olumlu, yukarıdaki tüm görüşlere katılıyorum. Dr. Coalmesaj 22.43, 10 Haziran 2020 (UTC)
 • Kullanıcı gayet deneyimli, sürüm kontrolü yetkilerinin verilmesinin yerinde olacağını düşünüyorum. Görüşüm olumlu. --euvonia mesaj 10.29, 11 Haziran 2020 (UTC)
 • Olumlu. Kullanıcının gördüğüm bütün değişiklikleri, gayet güzel katkılardı. -Talhaaisk ? 22.16, 11 Haziran 2020 (UTC)
 • Olumlu. Herkesin Devriye yapıldığı bir dönemde arkadaşımızın yapılmaması için bir gerekçe göremiyorum.--Muratero 08.03, 12 Haziran 2020 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı Başarılar ve kolaylıklar dilerim. chansey mesaj? 00.15, 13 Haziran 2020 (UTC)

Sevgili @Vitruvian, sevgili @Can, sevgili @Birburqwe, sevgili @Dr. Coal, sevgili @Euvonia, sevgili @Talhaaisk ve sevgili @Muratero güzel yorumlarınız hepinize için çok teşekkür ederim, sağ olun. Sevgili @Chansey, size de değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Herkese sevgiler, saygılar.--TheDevMate (mesaj) 06.32, 13 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:Gonuldagi[kaynağı değiştir]

"Herkese merhaba, çoğu vikipedist gibi ben de vaktim oldukça katkı sağlamaya, ansiklopediyi geliştirmeye çalışıyorum. Bazı değişikliklerin uzun süre beklemesi, gözden kaçması sebebiyle uzun süre onaylanmadığına pek çok kez şahit oldum. Bu sebeple uygun görülürse ansiklopedinin iç işleyişini hızlandırmak adına ben de devriye olarak sorumluluk üstlenmek isterim."

--Gonuldagi mesaj 10.21, 11 Haziran 2020 (UTC)

 • Olumlu, kullanıcının devriyelik yetkisini alabilecek seviyede olduğunu düşünüyorum, hatta ben sizi devriye sanıyordum yahu? --euvonia mesaj 10.33, 11 Haziran 2020 (UTC)
Bu sefer bu klişeyi ben yazmak istiyorum, ben sizi devriye sanıyordum Face-smile.svg --SiLveRLeaD mesaj 10.35, 11 Haziran 2020 (UTC)
Yine kaçırdık :S --SiLveRLeaD mesaj 10.36, 11 Haziran 2020 (UTC)

Vandalizm ile mücadelede oldukça etkin bir kullanıcı, devriyelik bunun için olduğundan devriye olmasına olumlu bakıyorum. Ben beyaz liste sanıyordum tüh. bittabi son karar kapatacak hizmetlinin.--Can Je suis là 17.13, 11 Haziran 2020 (UTC)

 • Olumlu, kullanıcı gayretli ve oldukça aktif. Devriye olmasında herhangi bir sakınca olduğunu sanmıyorum. --Jelican9 (mesaj) 22.00, 11 Haziran 2020 (UTC)
 • Olumlu Ne yalan söyleyeyim, ben de devriye sanıyordum :) -Talhaaisk ? 22.18, 11 Haziran 2020 (UTC)
 • Olumlu. Herkesin Devriye yapıldığı bir dönemde arkadaşımızın yapılmaması için bir gerekçe göremiyorum.--Muratero 08.03, 12 Haziran 2020 (UTC)
 • İletişime açık, vandalizm ile mücadelede de aktif. Görüşüm olumlu.--Pragdonmesaj 03.06, 13 Haziran 2020 (UTC)
 • Devriyelik için uygun bir aday. Görüşüm olumlu--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 08.46, 13 Haziran 2020 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı--Vito Genovese 09.37, 14 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:Aniladiguzel[kaynağı değiştir]

"Merhaba, herkese. Umarım sağlıklısınızdır, umarım iyisinizdir. Yaklaşık 2 hafta önce üye oldum ve bu süreçte kendimi, Vikipedi'de geliştirmeye karar verdim. Bu süreçte 1.000 değişikliği geçmiş bulunmaktayım ve (çoğu) politikaya hâkim olduğumu söyleyebilirim. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum; Vikipedi'ye zarar veren Vandalizm'e karşı da mücadele ediyorum. Çoğunlukla maddelerde düzenlemeler yapıyorum ve bazı maddelerde inceleme yapılması gerektiğinden, ilgili sürümü maalesef ki onaylayamıyorum. Eğer mümkünse, devriyelik haklarına sahip olmak istiyorum. Saygılarımla." aniladiguzel (mesaj) 12.54, 13 Haziran 2020 (UTC)

 • Kullanıcı geçenlerde telif hakkı ihlali ve intihalden engellendi. Ayrıca bazı maddeleri sahiplendiğini de gözlemledim. Şu an için görüşüm olumsuz. Fakat kendini geliştirir ise sonraki başvuruda fikrim değişebilir :) --euvonia mesaj 13.09, 13 Haziran 2020 (UTC)
Merhaba, Sn. @Euvonia. Değerlendirmeniz için teşekkürler. Belirttiğiniz telif hakkı, "adil kullanım" ve yönergelerini bilmememden kaynaklanmıştı ve ilgili mesajlar bana iletilmişti; gerekçelerde intihalin olmasına şaşırdım, intihal yaptığımı düşünmüyorum. Hatalarımdan her zaman ders çıkarırım, oldukça yeni olduğum süreçte yaptığım hataları buraya yazacağınızı düşünmezdim. Engel kalktıktan sonraki katkılarıma bakmanız iyi olabilirdi; görüşünüzdeki "şu an için" kelimesini kaldırmanız da iyi olabilirdi, ilgili gerekçelerden dolayı sürekli olarak "olumsuz" diyeceğiniz gerçeğini bir kenara bırakmalıyım ki, ben, her zaman kendimi geliştirmeye ve yenilemeye devam edeceğim. Thanos'un sevdiğim bir repliğini yazmama izin verin: "Geçmişi hatırlayanlar olduğu sürece, gelecekte olabilecekleri kabul edemeyenler daima olacak." Görüşünüz için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar. --aniladiguzel (mesaj) 13.24, 13 Haziran 2020 (UTC)
 • Aday kullanıcı henüz 3 haftadır aramızda. Madde ad alanında 587 değişikliği ve daha önce de telif hakları dolayısıyla aldığı uyarılar ve bir de engeli var, ayrıca beyaz liste grubuna dahil olalı sadece 3 gün olmuş. Bütün bunları göz önünde bulundurarak kullanıcının devriyelik için şu an oldukça yeni olduğunu düşünüyor ve bence erken yapılmış olan bu adaylığa olumsuz bakıyorum. İyi vikiler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 13.33, 13 Haziran 2020 (UTC)
İstek yapılmadı Yapılmadı--Vito Genovese 19.23, 16 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:Abdulmecid Komnenos[kaynağı değiştir]


"Merhabalar herkese. Ben eklediğim maddelerin ve maddelerdeki eklemelerimin hemen kabulü ve daha sonra vandalizme maruz kalmaması için devriyelik istiyorum. Şayet devriyelik için uygun değilsem beni beyaz listeye alın çünkü çok fazla bekliyorum"

Abdulmecid Komnenos (mesaj) 20.55, 15 Haziran 2020 (UTC)

Değişikliklerinizin beklediğini görebiliyorum. 5,5 yıl önce üye olmuşsunuz, bu zamana kadar beyaz listeye alınabilirdiniz. Gördüğüm kadarıyla sadece birkaç madde üzerinde çalışmalar gerçekleştirmişsiniz. Muhtemelen bu veri devriyelik yetkisi için yeterli olmayacaktır. Ancak BL'ye alınmanıza engel olabilecek bir değişikliğinizin olduğunu düşünmüyorum. Bununla ilgili olarak bir hizmetliye mesaj gönderebilirsiniz.-TheCatcherInTheRyeileti 21.13, 15 Haziran 2020 (UTC)

İstek yapılmadı Yapılmadı Kullanıcı beyaz listeye alındı. chansey mesaj? 10.12, 16 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:Underblue[kaynağı değiştir]


Merhaba, ben Cemal Can Özmumcu (24). Başvurmamın sebebi en başta Vikipedi'ye daha verimli katkıda bulunabilmek. Birçok felsefeyle, edebiyatla ve bilimle ilgili maddenin İngilizcesi detaylı ve gelişmiş iken Türkçesi ziyadesiyle kısır. Ben şahsım olarak elimden geleni yapıyorum ama hem yaptıklarımın onaylanması zaman alıyor, hem de gerçekten bazı bilimsel konulara nesnel bakamayan insanlar kendi düşüncelerini empoze ediyorlar ve denk geldiğim maddeler çelişkiler içinde oluyor. Bu bağlamda maddeleri geliştirmede yardımcı olabilirim: İngiliz Dili Edebiyatı mezunuyum, Göttingen Üniversitesi'nde İngiliz Filolojisi üzerine yüksek lisans yapıyorum, IELTS Academic Reading puanım 8.5, genel puanım 7.5. Şiir ve öykü yazarıyım ve hayattaki asıl gayem insanlığın bilgi külliyatına elimden geldiğince katkıda bulunmak. Vikipedi'nin bana kattıklarının karşılığında, bu devasa projenin bir parçası olabilmek, edindiğim bilgiyi insanlarla paylaşabilmek, yapılan gerek yazım, gerek bilgi hatalarını diğer dillerle karşılaştırarak iyileştirebilmek, bazen Türkçe maddeleri İngilizce olanların seviyesine çekebilmek, bazense kendi bilgimle maddeler açıp çeşitlendirebilmek benim için inanılmaz bir kıvanç ve de görev olur.

Underblue (mesaj) 12.25, 18 Haziran 2020 (UTC)

 • Yorum Yorum katkıda bulunmak için devriyeliğe ihtiyacınız yok, beyaz listeye alınırsanız değişiklikleriniz otomatik onaylanır. --euvonia mesaj 12.28, 18 Haziran 2020 (UTC)
 • Vikipedi'ye hoş geldiniz. Euvonia'nın da dediği gibi değişikliklerinizin onaya takılmadan yayımlanabilmesi için devriye olmanıza ihtiyaç yok. Katkılarınıza devam edin, hizmetli inisiyatifiyle beyaz listeye alınırsınız. İyi vikiler :)--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 12.33, 18 Haziran 2020 (UTC)
İstek yapılmadı Yapılmadı --ToprakM  12.42, 18 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:Omerbaskull[kaynağı değiştir]


"Wikipedia da Gördüm yanlış veya yanıltıcı bilgileri ansiklopedi ye uygun gerçek bileğilerle değiştirmektir amacım insanların doğru bileğiye ulaşabilmelidir ."

Omerbaskull (mesaj) 23.11, 18 Haziran 2020 (UTC)

 • Yarım saat önce Vikipedi'ye kaydolduktan sonra yaptığınız ilk değişiklik bu ve ikincisi ise geri aldığım deneme amaçlı değişiklik. Kullanıcı sayfasında gerçeğe aykırı olduğu için çıkardığım içeriğe değinmeye bile gerek yok sanırım @Omerbaskull. -- Dr. Coalmesaj 23.40, 18 Haziran 2020 (UTC)
 • İnsanların doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamak için devriye olmanız şart değil. Katkı yapmaya başlayın, bir süre sonra değerlendirme için buıraya gelirsiniz.-TheCatcherInTheRyeileti 08.29, 19 Haziran 2020 (UTC)
 • İstek yapılmadı Yapılmadı Kullanıcımız henüz çok yeni; katkılarının devamını dilerim. chansey mesaj? 08.36, 19 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:Metehan2[kaynağı değiştir]


"Merhabalar daha önceki başvurum haklı sebeplerle olumsuz karşılanmıştı.Aradan geçen zamanda devriye olabilmek için gereken tecrübeyi kazandığımı düşünüyorum.Vikipedi’deki vandalizmle daha hızlı ve etkin şekilde mücadele etmek,Vikipedi’deki devriyelerin iş yükünün azalmasına katkı sağlamak,insanların doğru bilgiye ulaşmasına daha fazla katkıda bulunmak adına devriye olmak istiyorum. İyi çalışmalar."

Metehan2 (mesaj) 21.51, 19 Haziran 2020 (UTC)

 • Kullanıcın ilk başvurusunda menfi yönde görüş bildirmiştim. Aradan geçen zamanda özellikle bekleyen değişikliklerde sıklıkla karşılaştığım bir kullanıcı olarak dikkatimi çekti. Maddelerde çeşitli düzenlemeler yapıyor ve gerekli bakım şablonlarını ekleyerek devriyelerin işlerini kolaylaştırıyor. İlk başvurusuna nazaran kendisini geliştirdiğini ve devriye yetkilerini de layıkıyla kullanabileceğini düşündüğüm için bu sefer olumlu diyorum. --justinianus 23.03, 19 Haziran 2020 (UTC)
 • Kullanıcının vandalizm konusunda asgari bilgi sahibi olduğunu düşünüyorum.--Kingbjelica (mesaj) 00.55, 23 Haziran 2020 (UTC)
 • İstek yapıldı Yapıldı Hayırlı olsun. Kolaylıklar dilerim. chansey mesaj? 13.28, 23 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:Malibilgicli[kaynağı değiştir]


"Merhabalar Ağabeylerim ben Wikipedia beyaz liste kullanıcısı @Malibilgicli Vikipedi kullanan insanların, doğru ve güvenilir maddeler ekleyip ve hatalı yazıları düzeltip daha güvenilir kaynağa ulaştırmak için elimden geleni yapıyorum. ve bu yüzden Vikipedi devriyelik başvurusunu yapıyorum. beni anlayacağınıza inanıyorum kolaylıklar diliyorum. Saygılarımla-Muhammed Ali"

Saygılarımla - Muhammed Ali 17.33, 22 Haziran 2020 (UTC)

 • Olumsuz Kullanıcının değişiklik sayısı açısından daha fazla tecrübe edinmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca "doğru ve güvenilir maddeler ekleyip ve hatalı yazıları düzeltip daha güvenilir kaynağa ulaştırmak" için devriye olmanıza gerek yok halihazırda beyaz listesiniz zaten. -Talhaaisk ? 18.12, 22 Haziran 2020 (UTC)
 • Diğer başvurunuzun üzerinden o kadar da çok zaman geçmedi. Devriyeliği bir mertebe gibi görmek yerine sorumluluk olarak görmeniz gerek, ve bu sorumluluğu almanız için erken. --euvonia mesaj 18.18, 22 Haziran 2020 (UTC)
 • Sanırım sayenizde yeni bir kural gelecek; "Devriyelik başvurusu engeli". Birkaç günde bir devriyelik başvurusu yapmak yerine o bir kaç günlük çabayı katkılarınıza veriniz, belki bir şansınız olabilir. (Birde ara ara başvurayım belki olurum düşüncesinin sizi devriye yapacağını sanmıyorum, çünkü birçok kullanıcının izleme listesinde bu sayfa, bilginiz olsun)--Madrox❯❯❯ mesaj? 18.50, 22 Haziran 2020 (UTC)
Meraktan soruyorum, kullanıcı sayfasında tam olarak nerede kendini devriye olarak gösteriyor? @GelecekGecmisteGizlidir -Talhaaisk ? 19.30, 22 Haziran 2020 (UTC)
@Talhaaisk, şurası. Dr. Coalmesaj 19.35, 22 Haziran 2020 (UTC)
 • Kullanıcının devriyelik grubunu sorumluluktan çok rütbe, hiyerarşik üstünlük olarak gördüğü düşüncesinde olduğum için olumsuz.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 11.48, 23 Haziran 2020 (UTC)
 • "Herkesin Devriye yapıldığı bir dönemde arkadaşımızın yapılmaması için bir gerekçe göremiyorum." --aniladiguzel (mesaj) 12.48, 23 Haziran 2020 (UTC)
İstek yapılmadı Yapılmadı --ToprakM  18.05, 24 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:Aniladiguzel[kaynağı değiştir]

"Merhabalar. Son başvurumdan bu zamana kadar kendimi büyük ölçüde değiştirdiğimi ve vandalizm politikasını daha iyi anladığımı düşünüyorum. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum; Vikipedi'ye zarar veren Vandalizm'e karşı mücadele ediyorum. Çoğunlukla maddelerde düzenlemeler yapıyorum ve bazı maddelerde inceleme yapılması gerektiğinden, ilgili sürümü maalesef ki onaylayamıyorum. Eğer mümkünse, devriyelik haklarına sahip olmak istiyorum. Saygılarımla." aniladiguzel (mesaj) 17.49, 24 Haziran 2020 (UTC)

 • İlk başvurusunun üzerinden sadece 10 gün geçmiş, beyaz liste grubuna dahil edileli 15 gün bile olmamış ama yine başvurmuş. AWB ile değişiklik yapmaya hevesli, yeni bir kullanıcımız. Ara sıra hataları da olabiliyor ama bana olumlu bir izlenim verdi gibi. Devriyelik o kadar da önemli değildir, görüşüm olumlu. Sevgiler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 08.23, 25 Haziran 2020 (UTC)
Merhaba, Sn. @Evrifaessa. Görüşünüz için teşekkür ederim. Vikipedi politikalarını anlamak, kişiden kişiye değişen bir sürede gerçekleşmektedir. Belirttiğiniz gibi kısa sürede anladığımı düşünüyorum. "Devriye olmak için rutin olarak başvuran" kişi olmak istemiyorum, lütfen yanlış anlamayın; bu sorumluluk için hazır olduğumu düşünerek başvuru yapmak istedim. Saygılarımla. --aniladiguzel (mesaj) 13.46, 25 Haziran 2020 (UTC)
 • Şu zamana kadar kullanıcımızın birçok defa vikipedi’yi geliştirmek için teşebbüslerde bulunduğu aşikâr. Yalnız sayın @Evrifaessa’nın da dediği gibi devriyelik o kadar da önemli değil. Benim şu an için görüşüm olumlu yönündedir, umarım kullanıcımız bu güzel katkılarına devam eder.  Baran Ahmet  Talk? 11.27, 25 Haziran 2020 (UTC)
 • Olumlu şu sıralar yeni devriyelere ihtiyacımız var, kendisi de yeteri kadar bilinçli. --euvonia mesaj 11.36, 25 Haziran 2020 (UTC)
 • Olumlu görüyorum. -Talhaaisk ? 11.42, 25 Haziran 2020 (UTC)
 • Merhaba. Burada bazı kullanıcılar AWB ile yaptığınız değişikliklerdeki hataları iletmişler. Bunlar, onların fark ettikleri. Belki fark edilmeyen daha fazlası mevcuttur. Daha bir aylık kullanıcısınız. AWB kullanma amacınız nedir? Daha fazla değişiklik sayısına hızlı bir şekilde ulaşmak mı yoksa vikipedideki yanlışları hızlı bir şekilde düzeltmek mi? Gördüğüm kadarıyla, yapılan uyarılara rağmen yaptığınız hatalı değişiklikleri geri almamışsınız. Ben, devriye olmanız için erken olduğunu düşünüyorum. Vandalları ve trolleri takip etmek bile yeterince zor iken devriye yetkisi verilmiş kişilerin güvenilir değişikliklerini takip etmek çok daha zor olacaktır. Önerim, AWB için biraz daha beklemenizdir. AWB değişikliklerinin hepsi teker teker kontrol edilmelidir. Özellikle ünlü uyumu kuralları nedeni ile yazım yanlışı ihtimali olan değişikliklerde çok daha fazla. -TheCatcherInTheRyeileti 08.36, 27 Haziran 2020 (UTC)
Merhaba, Sn. @Thecatcherintherye. Görüşünüz için teşekkürler. Nedense AWB ile yaptığım değişiklikler neden bu kadar çok gözünüze çarpıyor? AWB programını hiç "etkin" bir şekilde kullanmadığımı -dolaylı olarak- dile getiriyorsunuz ve bunu birkaç kelimeye istinaden yapıyorsunuz. Sırf bir program için, bu programı kullanmadan öncesindeki değişiklerime neden bakmıyorsunuz? -Haklısınız, bakmamanız: Böylesi daha kolay olacaktır sanırım.- Saygılarımla. --aniladiguzel (mesaj) 14.30, 27 Haziran 2020 (UTC)
 • Son zamanlarda Vikipedi'ye çok az zaman ayırabiliyorum, buna karşın kullanıcının AWB ile yaptığı hatalı değişikliklere çok fazla denk geliyorum. Gördüğüm kadarıyla içerik oluşturmaktan ziyade hatalı ya da kendince hatalı kelimeleri otomatik değiştirmeye zaman harcayan bir kullanıcı. Devriye haklarını gerektirecek bir katkı örüntüsünü göremiyorum, öte yandan hatalı değişiklikleri ortadayken de bunları kabul edip AWB'yi doğru ve etkin şekilde kullanmayı öğrenmeden devriye olabileceğini düşünmüyorum. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 09.44, 27 Haziran 2020 (UTC)
Merhaba, Sn. @𐰇𐱅𐰚𐰤. Görüşünüz için teşekkürler. İlgili haklar için AWB'yi etkin mi kullanmalıyız yoksa "Vandalizm"e karşı mücadele etmeliyiz? Saygılarımla. --aniladiguzel (mesaj) 14.30, 27 Haziran 2020 (UTC)
 • Bir denetmen olarak ben de bu kullanıcının çok fazla hatalı değişikliğine denk geldim. Türkçe'nin imlası konusunda kendisinin de çok sıkıntıları var. Gereksiz şapka ve ayraç kullanımları gibi. Biraz daha deneyim kazanması gerektiğini düşünerek ve @Thecatcherintherye'a katılarak görüşümü olumsuz yönde belirtiyorum. --SplendidSnowLeopardheyyo! 09.56, 27 Haziran 2020 (UTC)
Merhaba, Sn. @SplendidSnowLeopard. Görüşünüz için teşekkür ederim. İlk başladığım zamanlardaki değişiklerim maalesef bahsettiğiniz şekilde. Son değişikliklerimde belirgin bir şekilde hata görürseniz, kendimi geliştirebilmem için lütfen bana iletin. Saygılarımla. --aniladiguzel (mesaj) 14.30, 27 Haziran 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum - Şu anki şartlarda kullanıcılar AutoWikiBrowser'ı beyaz liste bile olmasalar onay almadan kullanıp istediği değişikliği yapabiliyor. Devriye olursa AWB ile yaptığı değişikliklerin onay prosedürü de değişmeyecek, beyaz listedeki gibi otomatik onaylanacak. Değişiklik yaptığı maddede bekleyen bir (ya da birkaç) değişiklik varsa yine otomatik onaylanmayacak, değişen çok bir şey olmayacak yani. Tam da bu yüzden yaptığım ve hala açık olan Vikipedi:Köy çeşmesi (teklifler)#AutoWikiBrowser kullanımını topluluk görüşlerine ve hizmetli onayına tabi tutma teklifi buradaki kullanıcıların ilgisini çeker diye düşünüyorum. Yani kullanıcı beyaz listedeyken de AWB ile yaptığı değişiklikler otomatik onaylanıyordu. Ama ben yine de yukarıdaki görüşlere istinaden yukarıda belirttiğim görüşü değiştiriyor ve kullanıcının biraz daha deneyim kazanması gerektiği kanaatiyle olumsuz diyorum.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 10.10, 27 Haziran 2020 (UTC)
 • Kullanıcının katkılarını daha da çok inceledikçe AWB değişikliklerinin biraz "değişiklik kasmak için" yapılmış gibi olduğunu sezdim ve yukarıdaki görüşlere de katılarak kullanıcının biraz daha tecrübe edinmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu an için görüşümü olumsuz olarak güncelliyorum. --euvonia mesaj 10.38, 27 Haziran 2020 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı--Vito Genovese 10.47, 27 Haziran 2020 (UTC)
Görüşünü belirten herkese en derin saygımla teşekkür ederim. İyi çalışmalar. --aniladiguzel (mesaj) 14.36, 27 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:Paradoksman[kaynağı değiştir]

Selamlar, boş vakitlerimde Wikipedia'yı yeşillendiriyor yeri geldiğinde kırmızılaştırıyor ve son değişiklikler sayfasında kullanıcıların yaptığı değişiklikleri kontrol ediyorum. Aynı zamanda denk geldikçe sayfadaki başvuruları gözden geçiriyorum. Kendimi bu görevi üstlenecek kadar bilgi sahibi görüyorum, kontrol bekleyen içeriklerin onay sürecini hızlandıracağımdan eminim. Takdir sizin, teşekkür ederim.

Paradoksman(mesaj) 13.59, 25 Haziran 2020 (UTC)

 • Kullanıcının devriyelik için yeterli biçem ve politika bilgisine sahip olduğunu düşünüyorum. Her gün Vikipedi hakkındaki bilgilerinin üzerine koyarak daha iyiye gidiyor. İlgi alanına giren yazılım ve bilişim konusunda maddeler açıyor, düzenliyor. Diğer kullanıcıların yaptığı değişiklikleri uygun biçimde geri alıyor ve vandalizme müdahale konusunda da asgari düzeyde bilgisi var. Yaptığı geri alma işlemlerini ve hızlı silinmeye aday gösterme işlemlerini de beğeniyorum, görüşüm olumlu. Başarılar Face-smile.svg--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 14.04, 25 Haziran 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum Kullanıcı teknik olarak Vikipedi'ye hakim ancak Vikipedi maddelerine katkısı henüz yeterli değil ve yazışma dili gelişmeli.

--Cem Altınel (mesaj) 14.25, 25 Haziran 2020 (UTC)

 • Yine de bunun devriyelikle ilgisini kuramadım. Herhangi bir kullanıcı da bu yazışmayı yapabilir, dolayısıyla devriyeliğe engel teşkil edecek bir şey değil bu. Dr. Coalmesaj 17.30, 25 Haziran 2020 (UTC)
 • Engel sebepleri arasında VP:N ihlalleri de bulunan ve aylarla ifade edilebilecek sürelerle engellenen kullanıcıların devriyelik haklarını almıyorsak devriyelik grubu ve VP:N politikasını birbiriyle çok da bağdaştırmamak gerek. Kaldı ki ortada büyük bir üslup hatası da göremedim, bir anlığına karşılıklı sinirler gerilmiş sadece. İlgili tartışmayı da "erken ve gereksiz müdahale" şeklinde bir yorum yaparak Cem Altınel başlatmış gibi görünüyor. Yukarıda belirttiğim görüşüm hâlâ geçerlidir, sevgiler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 17.41, 25 Haziran 2020 (UTC)
Bunun için yeri değil farkındayım ancak devriyelik başvurusunda bulunan kişinin gerçekleşen olayda biraz daha alttan alması gerekiyor, madde üzerinde bir çalışma şablonu varsa gerek görülmedikçe değişiklik yapılmasına gerek yok; benim görüşümce tabii. Ancak ortamı sakinleştirmek yerine "madde sahiplenmeyin, düzensiz yazdığınıza bakın" tavrı pek hoş değil. Kaldı ki @Cem Altınel güzel bir üslup ile durumu ifade etmiş, sinirler gerilmiş olabilir veyahut bu durum devriyelik başvurusuna engel tescil etmeyebilir fakat olanı da örtbas etmek doğru değil.--Madrox❯❯❯ mesaj? 20.23, 25 Haziran 2020 (UTC)

UTC)

 • Sayın @Madrox, ufak bir kaç cümlenin bu kadar büyütülmesini doğru bulmuyorum. Devriyelik başvurusunda devriyelik haricinde her şey konuşuldu, sadece bir kişi bu konu hakkında yorum yaptı. Bana sitem eden, madde sahiplenen birine karşı pısırık kalmak istemedim, hakkımı savundum. Kaldı ki maddede radikal değişiklikler yapmadım. Çalışma şablonu o an düzenleme olduğunu değil, genel olarak düzenleneceğini ifade ediyor. Kaldı ki bir ton çalışma şablonu günlerce kalıyor ve üzerinde tek bir değişiklik bile olmuyor. Sürümleri kontrol ederseniz; maddeyi bir kullanıcı veya ip4/6 kullanıcısı açsa o halininin Wikipedia standartları gereği düzensiz madde olarak hs verilmesi bile gerekiyor düşüncesindeyim. Dünmdüz bir text, değişir diye düşünüp içeriğe dokunmayıp kaynak şablonu ekledim, üst tarafa kaynaksız ve kategorisiz şablonu ekledim ve bıraktım. Kaldı ki karşı tarafa çakışma uyarısı veriyor, çok kez başıma geldi bu olay. Değişikliklerini kopyalayıp yeni sayfada yapıştırması gerekiyor, veya değişiklikleri çöz’e tıklatıp manuel halletmesi gerekiyor. Gereksiz bir konu çok fazla uzadı. Not: ayrıca bir şeyin örtbas edildiği yok:) mesaj sayfasında duruyor bu sıradan sohbet, herkes ulaşabilir:) Paradoksman (mesaj) 06.58, 26 Haziran 2020 (UTC)
Ben yazışmadan değil konudan bahsediyorum örtbas derken, bazen gereksiz tepkiler konuları gereksiz uzatabiliyor sevgili @Paradoksman.--Madrox❯❯❯ mesaj? 11.14, 26 Haziran 2020 (UTC)
 • "Herkesin Devriye yapıldığı bir dönemde arkadaşımızın yapılmaması için bir gerekçe göremiyorum." --aniladiguzel (mesaj) 18.05, 25 Haziran 2020 (UTC)
Bu, VP:GÖRÜŞ'ün ihlalidir, @Aniladiguzel. Muratero ve senin aynı nitelikte değişiklikleriniz oldu, anlık bir tepkidir diyerek görmezden geldim. Ancak devamı nedeniyle bu duruma dikkati çekmek durumundayım.
Vito Genovese 18.16, 25 Haziran 2020 (UTC)
Bir yorumun, bu kadar anlam ifade ettiğini hiç düşünmemiştim. Peki, bu tarz yorumlar yapmamaya çalışırım o hâlde. Anlayışınız için teşekkürler. İyi çalışmalar. --aniladiguzel (mesaj) 18.26, 25 Haziran 2020 (UTC)
 • Oldukça bilinçli bir kullanıcı, devriyelik haklarının münasip olacaktır. Görüşüm olumlu. --euvonia mesaj 16.27, 26 Haziran 2020 (UTC)
 • Kullanıcı yaklaşık 5.5 senedir Vikipedi'ye kayıtlı ve bu süreçte yaklaşık 670 değişiklik yapmış. Biraz analitik düşündüğümde her gün "1" değişiklik yapsa şu ana kadar minimum 1.800 değişikliğe ulaşacaktı. Yapmış olduğu değişikliklere baktığımda, Vandalizm yönünde birçok müdahalesi bulunmuş ve devriye yetkisinin asıl amacı olan bu konuya hâkim olduğu bariz. Devriye haklarını alabilir, ya da daha fazla katkıda bulunduktan sonra tekrar başvurabilir. Ama şu an, şu durum için bu kullanıcıya devriye haklarının verilmesinde bir sakınca görmüyorum. --aniladiguzel (mesaj) 16.38, 26 Haziran 2020 (UTC)
 • Selam @Aniladiguzel, 5.3 sene önce kayıt oldum fakat son bir kaç aydır buradayım. Ayrıca değişiklik sayısının hiçbir önemi olduğunu düşünmüyorum, AWB yazılımını kullanarak günde en az bin değişiklik kasabilirim fakat bunun kimseye bir faydası olmaz :) az ama öz iş yapıp topluma daha yararlı olmayı yeğlerim, teşekkürler görüşünüz için, saygılar :) Paradoksman (mesaj) 19.43, 26 Haziran 2020 (UTC)
Merhaba, Sn. @Paradoksman. İyi niyet varsaydığınızı düşünüyorum, fakat değişikliği sadece "AWB" ile düşünmeniz biraz tuhafıma gitti. Sn. @Justinianus'un dediği gibi burada "Sayfadaki fazladan bir boşluğu silmek bile katkı". Sizin için topluma yararlı olmanın detayını bilmediğim için daha fazla yorum yapmama gerek yok sanırım. Rica ederim. Saygılarımla. --aniladiguzel (mesaj) 16.55, 26 Haziran 2020 (UTC)
AWB vurgusu kısa sürede çok sayıda değişiklik yapma bağlamında kullanılmış görünüyor @Aniladiguzel. Sizin değişiklik sayısı argümanınıza cevap olmuş. Yoksa kullanıcının değişikliği yalnızca AWB ile yapmak gibi özel bir düşüncesi olduğu anlaşılmıyor bu yazdığından. Dr. Coalmesaj 18.13, 26 Haziran 2020 (UTC)
Sn. @Dr. Coal, değişiklik sayısının tartışılması (konuşulması) yersiz oluyor ve dolaylı olarak, söylemek istediğim bağlamdan çıkıyor. Lütfen daha fazla açıklama yapmayalım, aksi hâlde mesele dallanıp budaklanacak. Teşekkürler. Saygılarımla. --aniladiguzel (mesaj) 18.44, 26 Haziran 2020 (UTC)
Konuyu ben açtım çünkü, haklısınız... Dr. Coalmesaj 18.49, 26 Haziran 2020 (UTC)
 • Kullanıcıya devriyelik yetkisi verilmemesi için bir neden göremiyorum şuanda bu nedenle olumlu düşünüyorum :) --Anyela. 08.00, 27 Haziran 2020 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı--Vito Genovese 10.31, 28 Haziran 2020 (UTC)