Ulusal Jeouzamsal İstihbarat Ajansı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ulusal Jeouzamsal İstihbarat Ajansı
US-NationalGeospatialIntelligenceAgency-2008Seal.svg
ABD Ulusal Jeouzamsal İstihbarat Ajansı belirtkesi
Flag of the United States National Geospatial-Intelligence Agency.svg
Ulusal Jeouzamsal İstihbarat Ajansı Resmi bayrağı
National Geospatial-Intelligence Agency, 2013.jpg
NGA Kampüsü, Doğu, ajans merkezi.[1]
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi 1 Ekim 1996 (1996-10-01) (Ulusal Görüntü ve Haritalama Ajansı olarak)
Önceki kurum
 • Ulusal Görüntü ve Haritalama Ajansı (NIMA)
Türü İstihbarat teşkilatı
Üst kuruluş ABD Savunma Bakanlığı
Adres Fort Belvoir, Springfield, Virginia, ABD[1]
Personel sayısı 16,000[2]
Yıllık bütçe sınıflandırılmış (2013 itibarıyla en az $ 4.9 milyar,)[3]
Yönetici(ler)
Web sitesi nga.mil
Notlar
[4]

Ulusal Jeouzamsal İstihbarat Ajansı (İngilizce: National Geospatial-Intelligence Agency, kısaca NGA), hem Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı'na bağlı bir harekât destek ajansı, hem de Amerika Birleşik Devletleri İstihbarat Topluluğunun[5] altında bir istihbarat ajansıdır. Görevi jeo-uzamsal (GEOINT) haberlerin ulusal güvenliğini destekleyecek biçimde çözümleme, veri toplama, analiz ve dağıtımını yapmaktır. NGA 2003 yılına kadar Ulusal Görüntü ve Haritalama Ajansı (NIMA) olarak adlandırılmaktaydı.

NGA merkezi, Springfield, Virginia Fort Belvoir'de yer almaktadır, Louis, Missouri bölgesinde tesisleri bulunan NGA merkezinin (Pentagon ve Ronald Reagan Binası arkasında yer alır[6]), destek ve irtibat ofisleri etkinlik göstermektedir. 2,3 milyon metrekare NGA kampüsü, (214.000 m²), Washington metropol bölgesinde üçüncü büyük hükûmet binası olmaktadır.[7][8]

ABD askeri ve istihbarat çalışmaları için GEOINT kullanmanın yanı sıra, NGA Olimpiyat Oyunları gibi önemli olaylar için doğal ve insan yapımı felaketler sırasında yardım ve güvenlik planlaması sağlar.[9] NGA 2 Mayıs 2011 tarihinde Usame bin Ladin'in öldürülmesiyle sonuçlanan Abbottabad, Pakistan'da gizli Neptün Mızrağı Harekâtı'nda destekleriyle değerli bilgiler vererek Beyaz Saray ve askeri yetkililer tarafından takdir edilmişti.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hava fotoğrafçılığının savaş istihbaratına büyük bir katkısı olunca ABD haritalama ve grafik çalışmaları I. Dünya Savaşına kadar nispeten değişmeden kalmıştır. Stereo izleyicileri kullanılarak, fotoğraf ve tercümanlardan oluşan binlerce görüntü değerlendirilmiştir. Bunların çoğu, modern görüntü analizi ve harita yapımı için, farklı açılardan ve her zaman aynı hedefte olmuştur.

Mühendis Çoğaltılması Tesisi (ERP)[değiştir | kaynağı değiştir]

Mühendis Çoğaltılması Tesisi (ERP - Engineer Reproduction Plant) haritalama üretimi, baskı, dağıtım ve merkezileştirmede Kolordu Mühendislerinin ilk girişimi idi. Bu Washington, DC Kara Harp Koleji'nde gerekçesiyle bulunmaktadır. Bir süre öncesinde, topoğrafik haritalama tekniklerine dayalı büyük ölçüde ölçme veya mevcut ya da yakalanan ürünlerin kopyalama alanını kullanarak bireysel saha mühendisi birimlerinin bir fonksiyonu olması sağlanmıştır. Buna ek olarak, ERP "denetim ve bakımı" 1 Nisan 1939'da etkin Savaş Dairesi Haritası Toplamasını üstlendi.

Ordu Harita Servisi (AMS) / ABD Ordusu Topografik Komutanlığı (USATC)[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci Dünya Savaşı havacılığın gelişiyle birlikte, saha araştırmaları fotogrametri, fotoğraf yorumlama ve jeodeziye yol vererek başladı. Savaş sırasında, minimal saha çalışmaları ile haritalar derlemek giderek mümkün oldu. Üzerinden Mayıs 1942'de mevcut ERP (AMS - Army Map Service) ortaya çıktı. Bu (şimdi John C. Fremont ve Charles H. Ruth adındaki binalar dahil) Dalecarlia Sitesi'nde MacArthur Bulvarı, Washington DC dışında ve Dalecarlia Deposu bitişiğinde bulunmaktadır. AMS Genel Siparişi 22, OCE, 19 Haziran 1942'de, bir mühendis alan faaliyeti olarak 1 Temmuz 1942'de etkili olarak tayin edildi. Ordu Harita Servisince kalan coğrafi istihbarat örgütleri ve Mühendis Teknik İstihbarat Bölümünün birçoğu birleştirildi. AMS, 1 Eylül 1968 tarihinde ABD Ordusu Topoğrafik Komutanlığı (USATC) olarak yeniden ve 1972 yılına kadar bağımsız bir kuruluş olarak devam etti, yeni Savunma Haritalama Ajansı (DMA) birleştirilerek ve DMA Topoğrafik Merkezi (DMATC) olarak yeniden düzenlenmiştir.

1944 yılında tüm ardışık eski kuruluşlarının çalışanları ve onların ailelerine hizmet vermeye devam etmiş, Ordu Harita Servisi döneminde kiralamıştır.[10]

Havacılık Çizge Tesisi (ACP)[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaştan sonra, uçak kapasitesi ve geliştirilmiş menzil gibi, çizgelere olan ihtiyaç büyüdü. Ordu Hava Birlikleri 1943 yılında ACP'de (ACP - Aeronautical Chart Plant) değiştirildi ve St. Louis, Missouri'de bulunan kendi harita birimini kurdu. ACP'de ABD Hava Kuvvetleri Havacılık Planı ve 1952-1972 arası Bilgi Merkezi (ACIC) olarak belirlenmiştir (aşağıda DMAAC'ye bakınız).

Havacılık Çizge Kredi Birliği olarak adlandırılan bir kredi birliği, 1948 yılında ACP için kiralamış oldu. Bu 1952 yılında Arsenal Kredi Birliği adını almıştır,[11] bir cephanelik olarak Louis sitesinin İç Savaş döneminden kalma kullanımına sunulmuştur.[12]

Savunma Haritalama Ajansı (DMA)[değiştir | kaynağı değiştir]

Savunma Haritalama Ajansı (DMA - Defense Mapping Agency), tüm Amerika Birleşik Devletleri askeri haritalama faaliyetlerini birleştirmek için 1 Ocak 1972 tarihinde oluşturuldu. DMA "doğum belgesi", DoD Yönergesi 5105,40 ile, eskiden sınıflandırılmış Cumhurbaşkanlığı yönergesi sonucu, "Örgütü ve ABD Dış İstihbarat Topluluğu Yönetimi" haritalama fonksiyonlarının toplulaştırması önce askeri hizmetler arasında dağıtılmıştır (5 Kasım 1971).[13] DMA Genel Emir 3, DMA uyarınca 1 Temmuz 1972'de, (16 Haziran 1972) faaliyete geçmiştir.

DMA ilk önce Falls Church, Virginia Washington, DC Amerika Birleşik Devletleri Donanma Gözlemevi merkezi oldu. Onun çoğunlukla sivil işgücü Bethesda, Maryland, Kuzey Virginia ve St. Louis, Missouri üretim sahalarında yoğunlaşmıştır. DMA Haritalama hizmeti oluşturulmuş ve, Grafik ve Jeodezi Bölümü, Savunma İstihbarat Ajansı (DIA), ve askeri hizmetlerin çeşitli haritalama ile ilgili kuruluşlarıdır.[14]

DMA Hidrografi Merkezi (DMAHC)[değiştir | kaynağı değiştir]

Deniz Kuvvetleri Hidrografi Bürosu iki bileşeni bölünmüş olduğundan DMAHC (DMAHC - DMA Hydrographic Center) 1972 yılında kuruldu: Grafik bileşeni DMAHC'ye bağlı ve anket bileşeni şimdi NASA Stennis Uzay Merkezi'nde olduğu gerekçesiyle, Deniz Oşinografi Ofisi, St. Louis Körfezi, Mississippi'ye taşındı. DMAHC DoD için dünya çapında kıyı alanlarının karasal haritaları ve hidrografi çizgelerini oluşturmak için sorumlu oldu.

DMA Topografi Merkezi (DMATC)[değiştir | kaynağı değiştir]

DMATC (DMATC - DMA Topographic Center) Brookmont (Bethesda), Maryland'de yer alır. Bu Savunma Bakanlığı için dünya çapında topoğrafik haritalar oluşturmaktan sorumludur. Bethesda DMATC konumu, Maryland ile ilgili NGA merkezinin eski sitedir.

DMA Hidrografi / Topografi Merkezi (DMAHTC)[değiştir | kaynağı değiştir]

DMAHC ve DMATC sonunda Brookmont (Bethesda), Maryland ofisleri ile, DMAHTC'yi (DMAHTC - DMA Hydrographic/Topographic Center) oluşturmak için birleşti.

DMA Havacılık ve Uzay Merkezi (DMAAC)[değiştir | kaynağı değiştir]

DMAAC (DMAAC - DMA Aerospace Center) ABD Hava Kuvvetleri Havacılık Çizge ve Bilgi Merkezi (ACIC) St. Louis, Missouri'de yer almaktadır.

Ulusal Fotoğraf Yorumlama Merkezi (NPIC)[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısa bir süre Ocak 1961 yılında görevi çıkmadan önce, Başkan Dwight D. Eisenhower, Ulusal Fotoğraf Yorumlama Merkezi oluşturulması için, Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) ile birleştirerek, Arthur C. Lundahl başkanlığında, Ordu, Donanma ve Hava Kuvvetleri varlıkları ulusal istihbarat sorunlarını çözmek için yetkilendirmiştir. NPIC (NPIC - National Photographic Interpretation Center) Bilim ve Teknoloji (DDS & T) ve birincil işlevi CIA Müdürlüğü'nün bir bileşeni olarak görüntü analizi yapmıştır.[15]

Küba Füze Krizi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulusal Fotoğraf Yorumlama Merkezi ilk kez 1962 yılında Küba'da Sovyetler Birliği'nin füzelerini görüntülemeye dayandırarak tanımlamıştır. Yörüngede Corona uyduları tarafından çıkarılan kanisterlerin U-2 uçuşları yapılarak ve film görüntülerinden yararlanılarak, NPIC analistleri Küba Füze Krizi sırasında ABD politika yapıcılarına nüfuz işlemlerinde bilgilendirmek için gerekli bilgileri geliştirdi.[16] Kennedy Yönetimi gizliliği ile Küba topraklarında Sovyet füzelerinin resmeden görüntülerin bir kısmını kamuoyuna sunulduğunda onların analizleri dünya çapında ilgi topladı; Adlai Stevenson 25 Ekim 1962 tarihinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne görüntüleri sundu.

Ulusal Görüntü ve Haritalama Ajansı (NIMA)[değiştir | kaynağı değiştir]

NIMA belirtkesi, mührü ve bayrağı.

Ulusal Görüntü ve Haritalama Ajansı (NIMA) (NIMA - National Imagery and Mapping Agency) 1997 Mali Yılı Milli Savunma Yetki Yasası ile 1 Ekim 1996 tarihinde kurulmuştur.[17] NIMA'nın oluşturulması savunma, istihbarat, ve politika yapıcı toplulukların (yanı sıra Kongre'nin) ve müşteri kuruluşları ile devamlı istişare çalışmasında, tartışma ve planlama ile bir yıldan fazla süre izlendi. NIMA'nın oluşturulması görüntüler ve haritalama sorumluluğunda merkezileştirilmiştir.

NIMA, Merkezi Görüntü Ofisi (CIO) DMA ile birleştirildi ve kendi bütünlüğü içinde Savunma Yaygınlaştırma Programı Ofisi (DDPO), görevi ve NPIC işlevleri ve ayrıca, NIMA görüntülerinin kullanılmasında, Savunma İstihbarat Ajansı, Ulusal Keşif Ofisi ve Savunma Havadan Keşif Ofisi'nin yayılma ve işleme öğeleri vardı.

NIMA yaratışı birleştirmek için kültürlerin doğal isteksizlik ve kendi görevleri korkusuyla gölgelendi. Esas ulusal olarak desteklenen istihbarat üretimi karşı savunma faaliyetleri, desteklenen haritalama politikalarına özellikle boyun eğmiş durumdaydı.[18]

NGA[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle birlikte, 24 Kasım 2003 tarihinde NIMA daha çok GEOINT alanında birincil görevini yansıtmak için NGA ile değiştirildi.[19] 2005 Tabanda Yeniden Hizalanma ve Kapanış (BRAC) sürecinin bir parçası olarak, tüm Washington, Bethesda, MD olanları dahil DC alanlarında NGA tesisleri; Reston, VA; Washington, DC Fort Belvoir'de yeni bir tesiste ikamet etmiştir. Bu yeni tesis, NGA Kampüsü Doğu evi olarak birkaç bin kişiyi istihdam etmektedir.

Mart 2009 itibarıyla yeni merkezinin maliyetinin, 2.4 milyar $ olması bekleniyor. Merkezin kampüsü yaklaşık 2,400,000 metre karedir (220,000 m²) ve Eylül 2011 yılında tamamlanmıştır.

Örgütlenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çalışanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

NGA havacılık çözümleme, haritacılık, coğrafi çözümleme, görüntü çözümleme, deniz çözümleme, fiziksel bilimler, jeodezi, bilgisayar ve telekomünikasyon mühendisliği, ve fotogrametri, ulusal güvenlik ve kolluk gücü alanlarında deneyimli çalışanları istihdam etmektedir.

NIMA / NGA Yönetmenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tablo tüm NIMA ve NGA Müdürlerini ve görev sürelerini göstermektedir:

Term of Office Director
1996–1998 Tuğamiral Joseph J. (Jack) Dantone, Jr., Amerika Birleşik Devletleri Donanması, Müdür Vekili
1998–2001 Korgeneral James C. King, Amerika Birleşik Devletleri Ordusu
2001–2006 Korgeneral James R. Clapper Jr., Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, Emekli*
2006–2010 Koramiral Robert B. Murrett, USN
2010–2014 Letitia Long
2014–günümüz Robert Cardillo

Sivil etkinlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 11 Eylül sonrasında: 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra, NIMA Dünya Ticaret Merkezi sitesinin araştırılması ve yıkım derecesinin belirlenmesi için ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu ile ortaklıkta bulunmuştur.[16]
 • Olimpiyat desteği: 2002 yılında, NIMA Utah 2002 Kış Olimpiyatlarında coğrafi yardım sağlamadı ve Federal kuruluşlar ile iş ortaklığında bulundu.[16] NGA, İtalya'nın Torino kentinde düzenlenen 2006 Kış Olimpiyatları ve 2004 Yunanistan Atina'da düzenlenen Yaz Olimpiyatlarında destek sağladı.
 • Columbia Uzay Mekiği Kazası: Columbia Uzay Mekiği STS-107 görevi boyunca yörüngede iken, NIMA görüntü servisi kalkış sırasında düşen enkaz için ileri sürülen şüpheli hasar raporunu sundu.
 • Keyhole yatırımı: NGA, dünya görüntüleme yazılımı olan ve Keyhole Inc. yazılımı Google Earth'ün, In-Q-Tel fonunun yaklaşık %25'ine katkıda bulunmuştur.
 • Katrina Kasırgası: NGA Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA - Federal Emergency Management Agency) ve diğer devlet kurumlarının ticari ve ABD hükûmetinin uydularla havadaki platformlardan görüntülere göre etkilenen alanlarla ilgili coğrafi bilgiler vererek Katrina Kasırgası yardım çabalarını destekledi.[20] NGA Earth internet sitesi bu çabaların merkezi bir kaynağıdır.
 • Microsoft ortaklığı: Microsoft Corp. ve NGA müşterilerine ilerlemek için coğrafi bilgi uygulamaları tasarım ve teslimi anlamında bir iyi niyet mektubu imzalamıştır.[21] NGA (Katrina Kasırgası'nda yardım için yaptığı gibi), insani, barışı koruma ve ulusal güvenlik çabalarına coğrafi destek sağlamakta, Microsoft Virtual Earth platformunu kullanmaya devam edecektir. Virtual Earth, bir API aracılığıyla görüntü tesliminde çevrimiçi haritalama ve bir dizi arama hizmetidir.
 • Sosyal Yazılım Eğitimi: İstihbarat, toplumda çeşitli kurumlar, en önemlileri CIA ve NGA, analistlerin günlük çalışma alışkanlıkları içinde sosyal yazılım araçlarını bütünleştirmek ve zaman sağlamak için eğitim programları geliştirmiştir. Bu sınıflar genellikle yakalama ve bilgiyi yönetmek ve Intellipedia kullanımına odaklanmaktadır, ama onlar da bloglar, RSS ve sosyal imleme gibi diğer sosyal yazılım araçları kullanır. Dersler, bu araçların bir gerilme daldırmada ve eğitmenleri belirli bir proje üzerinde çalışmak için katılımcıları teşvik etmekte ve Intellipedia sosyal medya katılımcılarını ortaya çıkarmaktadır.[22][23][24]
 • Google ve GeoEye: 2008 yılında NGA Google ve GeoEye ile ortaklık kurdu. Google, Google Earth için azaltılmış çözünürlükte GeoEye casus uydu görüntülerini kullanma izni verilebileceğini söyledi.[25]
 • GitHub üzerinde Açık Kaynak Yazılımlı ilk İstihbarat Teşkilatı: Nisan 2014'te NGA GitHub üzerinde açık kaynak yazılımda ilk istihbarat teşkilatı oldu.[26] NGA Direktörü Letitia Long, GitHub girişimi ve GEOINT Sempozyumu'nda GeoQ hakkında bir ilk sunuş konuşması yapmıştır. NGA açık kaynaklardan yazılım paketleri onların GitHub organizasyonu hesabı 15 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. altındadır.

Tartışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

NIMA/NGA çeşitli tartışmalara konu olmuştur.

 • Hindistan'ın 1998 nükleer silah denemesi bildirildiğine göre ABD'yi şaşırttı. Soğuk Savaş'ın (Barış temettüsüne bakınız) sona ermesinin ardından savunma harcamalarının bütçe kesintileri, İstihbarat Topluluğu onu sınırlı kaynakların dağılımını yeniden değerlendirmek zorunda bıraktı.[27]
 • 1999 yılında, NIMA'nın sözde NATO savaş planlamacılarının, bazı[kim?] savunulan, Belgrad'daki Çin Büyükelçiliği'nin yanlışlıkla NATO'ca bombardımanında vurduğu yerlerin, yanlış haritalarla yansıtıldığı yönünde hareket ettiği söylendi. Merkezi İstihbarat Teşkilâtı bu analitik süreçte haritanın öneminin abartma olduğunu söyleyerek bu eleştiriye karşılık verdi. Kentsel alanların haritaları yayınlanmadan bir gün sonra güncel dışı olabilir, ama önemli olan doğru veritabanlarına sahip olması olacaktır.[28]
 • 2013 yılında, NGA tarafından sağlanan bir sayısal haritada USS Guardian'ın karaya oturması sırasında Tubbataha Resifi'nden sekiz mil sapmayla yerinin yanlış verildiği bildirildi.

Görseller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "NGA Campus East Fact Sheet" (PDF). 21 Şubat 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2015. 
 2. ^ Frequently Asked Questions (FAQs) 7 Ekim 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. .nga.mil. Erişim 21 Temmuz 2013.
 3. ^ Gellman, Barton; Greg Miller (29 Ağustos 2013). "U.S. spy network's successes, failures and objectives detailed in 'black budget' summary". The Washington Post. 10 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2013. 
 4. ^ "ESA: Different Approaches taken with respect to Geo Information Sector in Europe and the United States, esa.int". 20 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2015. 
 5. ^ "U.S.C. Title 10, § 441". 1 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2015. 
 6. ^ Serbu, Jared (27 Eylül 2011). "Geospatial intelligence HQ is now DC's 3rd largest federal office building". Federal News Radio. 28 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2016. 
 7. ^ "Top Secret America: An alternative geography". 28 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2015. 
 8. ^ "BRAC side effect: Greener buildings". 12 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2015. 
 9. ^ "About NGA". 6 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2015. 
 10. ^ "Constellation Federal Credit Union - Miscellaneous - CFCU to NCE". Constellationfcu.org. 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2012. 
 11. ^ "Arsenal Credit Union - Arsenal Credit Union - Our Roots and Structure". Arsenalcu.org. 25 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2012. 
 12. ^ ""Solving the Mystery of the Arsenal Guns" by Randy R. McGuire". civilwarstlouis.com. 26 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2012. 
 13. ^ Nixon, Richard (5 Kasım 1971). "Memorandum, Subject: Organization and Management of the U.S. Foreign Intelligence Community" (PDF). gwu.edu. 17 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 12 Ağustos 2007. 
 14. ^ U.S. National Archives. "Guide to Federal Records: Records of the Defense Mapping Agency (DMA)". National Archives and Records Administration (NARA). 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2007. 
 15. ^ "Thirty ... and thriving". Central Intelligence Agency. 1 Aralık 1991. s. 1ff. 15 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2010. 
 16. ^ a b c NGA History 17 Temmuz 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., nga.mil
 17. ^ "National Defense Authorization Act for Fiscal Year 1997" (PDF). 23 Eylül 1996. 4 Ocak 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 10 Şubat 2008. 
 18. ^ Report of the Independent Commission on NIMA - Aralık 2000 19 Eylül 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., nga.mil
 19. ^ "National Defense Authorization Act for Fiscal Year 2004" (PDF). 24 Kasım 2003. 5 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 10 Şubat 2008. , gpo.gov
 20. ^ Geospatial Intelligence Aids Hurricane Recovery Efforts 19 Eylül 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., nga.mil
 21. ^ Microsoft and NGA Announce Strategic Alliance 17 Haziran 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., microsoft.com
 22. ^ Radio interview that highlights Intelligence Community social software training programs, Federal News Radio, 5 Kasım 2007 20 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Federalnewsradio.com
 23. ^ Executive Spotlight Interview with Sean Dennehy 6 Aralık 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., ExecutiveBiz, 5 Aralık 2007
 24. ^ Executive Spotlight Interview 4 Aralık 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. with Chris Rasmussen, ExecutiveBiz, 25 Ekim 2007
 25. ^ "Oakland emails give another glimpse into the Google-Military-Surveillance Complex". PandoDaily, pando.com. 8 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2016. 
 26. ^ NGA releases open source code on GitHub 13 Nisan 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., FierceGovernmentIT, 7 Nisan 2014
 27. ^ "Secretive map agency opens its doors" 22 Ekim 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., CNN.com, 13 Aralık 2002
 28. ^ DCI Statement on the Belgrade Chinese Embassy Bombing to a House Permanent Select Committee on Intelligence Open Hearing, 22 Temmuz 1999 29 Mart 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., cia.gov