Suudi Arabistan Ulusal Marşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yeni Suudi Arabistan Ulusal Marşı sözleri suudi şair İbrahim Khafaji'ye aittir. Suudi Arabistan ulusal marşı olarak 1984 yılında ilan edildi. Bestesini suudi müzisyen Tarık Abdülhakim 1947'de Trompet ile sonra müzisyen Sirac Ömer tarafından marş askeri bando aletleriyle genişletmiştir.

Suudi Arabistan Ulusal Marşının ortaya çıkışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu noktada Suudi Arabistan 'ın bilinen bir marşı yoktur ancak, Mansur bin Abdülaziz essuudi eliyle (o zamanki Suudi Arabistan savunma bakanı) 1947'de yapılmıştır.Melodisi Mısırlı Abdurrahman El-hatib tarafından yapılan ulusal marşın genişletilmesi ve geliştirilmesinde ve askeri marşlar için katkıda bulunma görevi besteci Tarık Abdülhakim'e verildiğinde, Bando komutanı olan Tarık Abdülhakim bu konuda ilerledi özellikle Abdülaziz İbn-i el-Suud'un Mısır Krallığı'na yaptığı ziyaretteki kraliyet selamının dörtlük arasında, askeri bandonun düzenlemesiyle selamla birlikte, kelime tekrarı ile tamamlanmasıyla oluşan bu marş, protokoller bakımından resmî münasebetlerde çalınması için uluslararası marş ilan edilmiştir.

Kayıtsız olarak başka bir tarihte, Suud kralının Taif'i ziyareti sırasında 1958 yılında bestelenen bu ulusal marşın ikiliklerden sonra çalınma şekliyle devlet okullarında çalınmasının zorunlu olduğu belirtildi.

Yeni Ulusal Marş [değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî marş radyo ve televizyonların açılışında ve kapanışında H.1404 1 şevval-29 Haziran 1984 tarihinden itibaren çalınmaya başlandı.

Fahd bin Abdülaziz el-Suud tarafından İbrahim Khafaji görevlendirildikten sonra, Ulusal marşın kraliyet marşı müziği doğrultusunda kelimelerinin düzenlenmesi ve uygunluk için gelen Sirac Ömer, okullar için nakaratı tamamladı, sonradan uluslararası spor karşılaşmalarında ve Suudi gençler için olan devlet forumlarında çalındı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Youtube'deki Suudi Arabistan Ulusal Marşı (www.youtube.com/watch?v=kC-6WbBiNmk)