İçeriğe atla

Arthur Conan Doyle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sir Arthur Conan Doyle sayfasından yönlendirildi)
Sir Arthur Ignatius Conan Doyle
DoğumArthur Ignatius Conan Doyle
22 Mayıs 1859(1859-05-22)
Edinburgh, İskoçya, Birleşik Krallık
Ölüm7 Temmuz 1930 (71 yaşında)
Crowborough, Sussex, İngiltere, Birleşik Krallık
MeslekRoman yazarı, Öykü yazarı, Şair, Doktor
Milliyetİskoç
VatandaşlıkBirleşik Krallık
TürDedektif kurgu, Fantezi, Bilimkurgu, Tarihsel roman, Kurgusal olmayan
Önemli eserSherlock Holmes'un Maceraları
The Lost World

İmza
Arthur Conan Doyle

Arthur Ignatius[1] Conan Doyle (22 Mayıs 1859, Edinburgh - 7 Temmuz 1930, Sussex), İskoçyalı yazar. Özellikle, yarattığı roman kahramanı Dedektif Sherlock Holmes'ün maceraları olarak yayınladığı suç hikâyeleriyle bu türde bir çığır açmıştır. Dedektif romanları dışında bilimkurgu, tarih, oyun, şiir kitapları ve kurgu dışı düz yazıları vardır.

Arthur Conan Doyle 22 Mayıs 1859'da, Edinburgh, İskoçya'da doğmuştur. Babası bir İngiliz olan Charles Altamont Doyle, annesi ise İrlandalı Mary Foley'di. Soyadı "Conan Doyle" ise de, bu bileşik soyadının kökeni bilinmemektedir. Kaynaklardan biri, Arthur ve ablası Annette'in bileşik soyadlarını büyük amcaları olan usta gazeteci Michael Conan'dan aldığını yazmaktadır. Aynı kaynak 1885 yılında, evinin dışarısındaki pirinç levhada ve doktora tezindeki imzada adının "A. Conan Doyle" olarak geçtiğini belirtmektedir. Fakat 1901 Nüfus Kaydı gibi diğer kaynaklar Conan Doyle'un soyadının "Doyle" olduğunu ve ancak yıllar sonra "Conan Doyle" olarak kullandığını yazmaktadır. Conan Doyle'un babası da kardeşleri (içlerinden bir tanesi illüstratör Richard Doyle'du) ve babası gibi bir ressamdı. Conan Doyle, dokuz yaşındayken St Mary's Hall Katolik Cizvit Stonyhurst hazırlık okuluna gönderildi. Daha sonra Stonyhurst Koleji'nde öğrenimine devam etti, fakat Hristiyanlığı reddederek 1875 yılında bir agnostik olacaktı.

1876'dan 1881'e kadar Edinburgh Üniversitesi'nde tıp öğrenimi gördü, bu eğitimin bir kısmında şimdi Birmingham'ın bir parçası olan Aston şehrinde çalıştı. Öğrenimine devam etmekteyken kısa hikâyeler yazmaya başladı; 20 yaşından önce Chambers's Edinburgh Journal isimli dergide ilk hikâyesi yayımlandı. Üniversitedeki yıllarının ardından Batı Afrika sahillerine gemi hekimi olarak yolculuk etti, arkasından 1882 yılında Plymouth kentinde kendi muayenehanesini açtı. Doktorasını 1885 yılında "Tabes Dorsalis" üzerine yaptı.

1882'de Portsmouth'ta hekimliğe başladı. Mesleğinde ilk başlarda çok başarılı sayılmazdı; odasında hasta beklerken tekrar hikâyeler yazmaya başladı. İlk önemli eseri, 1887 yılında "Beeton's Christmas Annual"da basılmış olan "Kızıl Dosya" isimli hikâyeydi. Bu hikâye Sherlock Holmes'un ilk kez göründüğü hikâye olma özelliğini taşımaktadır ve karakter kısmen üniversitedeki profesörlerinden bir tanesi olan Joseph Bell'e benzemektedir. Sherlock Holmes'un göründüğü diğer hikâyeler Strand isimli dergide basılacaktı. Garip bir şekilde, İngiliz yazar Rudyard Kipling de başarılarından ötürü Conan Doyle'u kutladı ve "Acaba bu karakter arkadaşım Joe olabilir mi?" diye sordu. Joseph Bell'e olan benzerlik gözünden kaçmamıştı. Fakat Sherlock Holmes için, Bell'den çok, Edgar Allan Poe'nun karakteri C. Auguste Dupin'i model almıştı. Southsea şehrinde ikamet etmekteyken Portsmouth Futbol Kulübü adlı amatör bir futbol takımı için top koşturdu.

1885 yılında Louisa (veya Louise) Hawkins ile evlendi. "Touie" diye hitap ettiği Louisa vereme yakalandı ve 4 Temmuz 1906'da öldü. 1907'de, 1897 yılında tanışıp âşık olduğu fakat eşine olan sadakatinden dolayı hislerini açılamadığı Jean Leckie ile evlendi. Conan Doyle'un ikisi ilk eşinden, üçü ikinci eşinden toplam beş çocuğu oldu.

1890 yılında Conan Doyle Viyana'da göz üzerine araştırmalar yaptı; 1891'de optalmolog olarak Londra'da bir muayenehane açtı. Otobiyografisinde tek bir hastanın bile kapısına gelmediğini yazacaktı. Bu onun yazarlığa daha fazla zaman ayırmasına fırsat verdi; Kasım 1891'de annesine, "Holmes'u öldürmeyi düşünüyorum... Hikâye bitsin gitsin istiyorum. Aklımı daha iyi şeylerden çeliyor anne." diye yazacaktı. Annesi şöyle yazdı: "Sana nasıl uyuyorsa öyle yap, ama insanlar bunu pek hoş karşılamayacaktır." 1893'te, daha "önemli" eserlere (örneğin tarihi romanlarını yazmak için) öncelik vermek için böyle yaptı.

The Final Problem isimli hikâyede Holmes ve ezeli düşmanı Profesör Moriarty bir şelaleden birlikte düşerek ölüyorlardı. Karakterin ölmesine isyan eden okurları dinleyerek Sherlock'u tekrar hayata döndürdü; Holmes, The Adventure of the Empty House isimli hikâyede geri dönüyordu, verilen açıklama ise sadece Moriarty'nin düştüğü, ama Holmes'un diğer tehlikeli düşmanları da olduğundan kendisini de ölmüş gibi gösterdiğiydi. Holmes toplamda 56 kısa hikâye ve 4 Conan Doyle romanında yer almaktadır (bu süreden sonra pek çok kez diğer yazarların hikâye ve kitaplarında da gözükmüştür). Güney Afrika'daki İkinci Boer Savaşı'nı takiben 20. yüzyılın başlarında, Birleşik Krallık'ın bölgede olan idaresine olan eleştirilere cevaben Conan Doyle, Krallık'ın Boer Savaşı'ndaki rolünü haklı çıkartan kısa bir kitapçık yazdı ve yayınladı. "The War in South Africa: Its Cause and Conduct (Güney Afrika'daki Savaş: Nedeni ve İdaresi)" isimli bu kitapçık pek çok dile çevrilecekti.

Conan Doyle, 1902 yılında şövalye ve Surrey'nin "Deputy Lieutenant" ilan edilmesinin nedeninin bu kitapçık olduğunu düşünmekteydi. 1900 yılında daha uzun bir kitap olan "Büyük Boer Savaşı" isimli kitabı da yazmıştı. 20. yüzyılın başlarında Sir Arthur Parlamento'ya iki kez aday oldu, dikkate değer oylar almış olsa da ikisinde de seçilemedi.

Conan Doyle, başını gazeteci E. D. More ve diplomat Roger Casement'ın çektiği Kongo'nun Özgürleştirilmesi Kampanyası'na destek veriyordu. 1909 yılında Kongo'daki dehşeti yerden yere vurduğu "Kongo'daki Suç" adlı uzun bir kitapçık yazdı. Morel ve Casement ile arkadaş oldu, 1912 yılındaki "Kayıp Dünya" isimli kitabındaki baş karakterlerden ikisi için onlardan ilham alacaktı.

İkisiyle de arkadaşlık bağları daha sonra koptu: Sol görüşleri olan Morel I. Dünya Savaşı sırasında pasifist hareketin liderlerinden biriydi; Casement ise İrlanda milliyetçiliğinden dolayı hapishanedeyken İngiltere'ye ihanet etmişti. Conan Doyle, Casement'ın delirmiş olduğunu söyleyerek onu ölüm cezasından kurtarmaya çalıştı, fakat başarısız oldu.

Conan Doyle adaletin yılmaz bir savunucusuydu, iki davayı şahsen inceledi ve araştırdı. Sayesinde bu iki davada mahkûm edilmiş iki kişi salındı. İlk davanın sanığı 1906'da iddiaya göre tehdit dolu mektuplar yazan ve hayvanlara işkence yaptığı söylenen yarı İngiliz, yarı Hint George Edalji isimli bir avukattı. Polis Edalji'yi hapse tıktı, halbuki hayvanların gördüğü işkence şüphelinin hapse girmesinden sonra da devam etmişti.

Temyiz Mahkemesi'nde bu davadan çıkan karar 1907'de yürürlüğe girdiğinde Conan Doyle sadece George Edalji'ye yardım etmiş olmuyordu, çalışmaları adaletin başarısız olduğu diğer noktaları düzeltmekte de büyük rol oynadı. Julian Barnes'ın 2005'te yazdığı roman "Arthur & George"da Conan Doyle ve Edalji'nin hikâyesi kurgusal olarak anlatılmaktadır.

İkinci davanın sanığı 1908'de Glasgow'da 82 yaşında bir kadını sopayla dövmekten içeride olan Alman Yahudi kumarhane işletmecisi Oscar Slater'dı. İddia makamının öne sürdüğü savdaki tutarsızlık ve birinin onu ispiyonlamış olduğu hissi Conan Doyle'da merak uyandırmıştı.

1906'da karısı Louisa'nın ve oğlu Kingsley, kardeşi, iki kayınbiraderi ve iki yeğeninin I. Dünya Savaşı'nda ölümünden sonra Conan Doyle bunalıma girdi. Ruhaniyet ve bu düşüncenin sağladığı ölümden sonra yaşamın güya bilimsel kanıtına destek vererek biraz huzur buluyordu.

Kingsley Doyle, 1916'daki feci Somme Çarpışması sonrasında yara aldıktan sonra iyileşmekte olduğu sene, Ekim 1917'de zatürreden öldü. Baba Doyle Ruhaniyet ile öyle ilgilenmişti ki karakteri Profesör Challenger'ın bir romanı olan "Sis Diyarı" tamamen bu konu hakkındaydı. Bu dönemdeki hayatının garip örneklerinden bir tanesi de "Perilerin Gelişi" (1921) isimli kitaptı. Cottingley perileri fotoğraflarının gerçekliğine öylesine inanmıştı ki, bunlara ve ayrıca perilerin ve ruhların doğaları ve varlığı konusunda sunduğu teorilere kitabında yer verecekti.

Bu konuda yazmış olduğu yazılar kısa hikâye antolojilerinden biri olan Sherlock Holmes'un Maceraları'nın 1929'da Sovyetler Birliği'nde yasaklanmış olmasının nedenlerinden biriydi. Bu yasak daha sonra kalkacaktı. Rus aktör Vasili Livanov, Sherlock Holmes'u başarılı bir şekilde canlandırmasından dolayı İngiliz İmparatorluğu Nişanı'na layık görülecekti.

Conan Doyle bir süre Amerikalı sihirbaz Harry Houdini ile arkadaş oldu; 1920'de annesinin ölümünden sonra Houdini de Ruhani hareketin öncü aleyhtarlarından biri olmuştu. Houdini, Ruhani medyumların numara yaptığında ısrarcı olmasına rağmen, Conan Doyle Houdini'nin kendisinin de doğaüstü güçlere sahip olduğunu düşünmekteydi; bu görüşünü "The Edge of the Unknown" isimli kitabında yazacaktı. Houdini, yaptıklarının alt tarafı sihirbazlık numarası olduğuna Conan Doyle'u ikna edemedi. Bu da iki arkadaş arasında herkesin bildiği buruk bir uzaklaşmaya neden oldu. Doyle, Houdini başparmağını çıkarıp tekrar yerine koyduğunda şaşkınlığına engel olamamıştı.

Amerikalı bir bilim tarihçisi olan Richard Milner, Conan Doyle'un 1912'de ortalığı kasıp kavuran Piltdown Adamı aldatmacasını başlatan kişi olabileceğini iddia etti. Bu sahte hominid fosili bilim dünyasını 40 yıl boyunca kandırmıştı. Milner, Conan Doyle'un en sevdiği medyumlardan birinin adının lekelenmesinden ötürü intikam arayışında olduğunu ve yazarın bu aldatmacadaki rolünün "Kayıp Dünya" eserinde fark edilebileceğini söylemekteydi.

Samuel Rosenberg, 1974 tarihli kitabı "Naked is the Best Disguise (Çıplaklık En İyi Kamuflajdır)"da Conan Doyle'un yazıları sayesinde akıl sağlığının bastırılmış ve gizli yönlerine nasıl açık ipuçları bıraktığını yazmaktadır.

Mezarı

7 Temmuz 1930'da Conan Doyle aile bahçesinde elini göğsüne bastırmış bir şekilde bulundu. Hemen sonra kalp krizinden öldü ve New Forest, Hampshire, İngiltere'de Minstead'deki kilise bahçesine gömüldü. Son sözlerini karısına söylemişti: "Sen harikasın". Mezar taşında şu sözler yazar:

STEEL TRUE (YAMAN ÇELİK)
BLADE STRAIGHT (KESKİN BIÇAK)
ARTHUR CONAN DOYLE
ŞÖVALYE
VATANSEVER, DOKTOR VE EDEBİYATÇI Londra'nın güneyinde Hindhead'de Conan Doyle'un inşa ettiği ev Undershaw'da hayat en az bir on yıl kadar daha devam etti; arkasından 1924'ten 2004'e kadar otel ve restoran olarak işletildi. Daha sonra bir müteahhit tarafından satın alındı; çevreciler ve Conan Doyle hayranları buranın korunması için savaşmaktadır. Ev şu an boş. Doğu Sussex'te, Crowborough'daki Crowborough Cross'ta Sir Arthur Conan Doyle'un onuruna bir heykel dikildi. Sir Arthur burada 23 sene yaşamıştı. Edinburgh, İskoçya'da, Conan Doyle'un doğduğu eve yakın Picardy Sarayı'nda Sherlock Holmes'un da bir heykeli bulunmaktadır.

Tüm Eserler Listesi ve Türkçe Çevirisi Olanlar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Arthur Conan Doyle Eserleri

Tür

Asıl eser sayısı

Türkçe’ye çevrilen eser sayısı

Kurmaca olmayan kitaplar

10

0

Romanlar

22

7

Dergilerde yazdığı hikâyeler

204

59

Kısa hikâyeler

16

5

Şiirler

4

0

Oyunlar

14

0

Spiritualist ve paranormal kitaplar

13

0

Spiritualist ve paranormal el kitapçıkları

10

0

Toplam

293

71

Kurmaca olmayan kitaplar

Kurmaca olmayan kitaplar

Başlık

İlk yayın tarihi

İlk yayınevi

Tema

Türkçe çevirisi

The Great Boer War

1900

Smith, Elder & Co.

Tarihsel-Askeri

Yok

The War in South Africa – Its Cause and Conduct

1902

Smith, Elder & Co.

Tarihsel-Askeri

Yok

Through the Magic Door

1907

Smith, Elder & Co.

Doyle kitaplığının biografisi

Yok

The Crime of the Congo

1909

Hutchinson

Tarih

Yok

The Case of Oscar Slater

1912

Hodder & Stoughton

Suç

Yok

The German War: Some Sidelights and Reflections

1914

Hodder & Stoughton

Tarihsel-Askeri

Yok

A Visit to Three Fronts

1916

Hodder & Stoughton

Tarihsel-Askeri

Yok

The British Campaign in France and Flanders

1916–20

Hodder & Stoughton

Tarihsel-Askeri

Yok

Memories and Adventures

1924

Hodder & Stoughton

Otobiografi

Yok

Dangerous Work: Diary of an Arctic Adventure

2012

The British Library Publishing Division

Otobiografi

Yok

Romanlar

Romanlar

Başlık

İlk yayın tarihi

İlk yayınevi

Seri ya da tür

Not

Türkçe çevirisi

A Study in Scarlet

1887

Beeton's Christmas Annual

Sherlock Holmes

Kızıl Soruşturma ya da Kızıl Dosya

Micah Clarke

1889

Longmans, Green & Co.

Tarihi kurgu

Yok

The Mystery of Cloomber

1889

Ward and Downey

Korku/Macera

Yok

The Sign of the Four

1890

Spencer Blackett

Sherlock Holmes

Şubat 1890’da

dergide yayınlandı,

Lippincott's Monthly Magazine

Dörtlerin İmzası ya da Dörtlerin İşareti

The Firm of Girdlestone

1890

Chatto & Windus

Tarihi kurgu

Yok

The White Company

1891

Smith, Elder & Co.

Tarihi kurgu

Yok

The Doings of Raffles Haw

1891

Cassell & Co

Korku/macera

Yok

The Great Shadow

1892

J. W. Arrowsmith, Bristol

Tarihi kurgu

Yok

The Refugees

1893

Longmans, Green & Co.

Tarihi kurgu

Yok

The Parasite

1894

Constable & Co.

Korku/macera

Yok

The Stark Munro Letters

1895

Longmans, Green & Co.

Mektuplardan oluşan bir roman

Yok

Rodney Stone

1896

Smith, Elder & Co.

Tarihi kurgu

Yok

Uncle Bernac

1897

Horace Cox

Tarihi kurgu

Yok

The Tragedy of the Korosko

1898

Smith, Elder & Co.

Tarihi kurgu

Mayıs-Aralık 1897 tarihleri arasında 8 seri halinde dergide yayınlandı,

The Strand Magazine

Yok

A Duet, with an Occasional Chorus

1899

Grant Richards

Kurgusal

Yok

The Hound of the Baskervilles

1902

George Newnes

Sherlock Holmes

Ağustos 1901 – Nisan 1902 tarihleri arasında 9 seri halinde dergide yayınlandı,

The Strand Magazine

Baskervillerin Köpeği/Tazısı

Sir Nigel

1906

Smith, Elder & Co.

Tarihi kurgu

Aralık 1905 – Aralık 1906 tarihleri arasında 13 seri halinde dergide yayınlandı,

The Strand Magazine

Beyaz Birlik

The Lost World

1912

Hodder & Stoughton

Professor Challenger

Kayıp Dünya

The Poison Belt

1913

Hodder & Stoughton

Professor Challenger

Yok

The Valley of Fear

1915

Smith, Elder & Co.

Sherlock Holmes

Eylül 1914 – Mayıs 1915 tarihleri arasında 9 seri halinde dergide yayınlandı,

The Strand Magazine

Korku Vadisi

The Land of Mist

1926

Hutchinson & Co

Professor Challenger

Sisler Ülkesi

The Maracot Deep

1929

J. Murray & Sons

Korku/macera

Üç kısa hikâyeden

oluşan bir roman

Yok

Dergilerde periyodik bir şekilde yazdığı hikâyeler

Dergilerde periyodik bir şekilde yazdığı hikâyeler

Başlık

İlk yayın tarihi

Dergi

Not

Türkçe çevirisi

"The Mystery of the Sasassa Valley"

Kasım 1879

Chambers's Journal

İsimsiz basıldı

Yok

"Gelseminum as a poison"

20 Eylül 1879

British Medical Journal

Yok

"The American's Tale"

1879

London Society

Yok

"The Gully of Bluemansdyke"

1881

London Society

Yok

"Bones"

1882

London Society

Yok

"My Friend the Murderer"

1882

London Society

Yok

"J. Habakuk Jephson's Statement"

Ocak 1884

Cornhill Magazine

Yok

"Life and Death in the Blood"

1884

Good Words

Yarı bilimsel makale

Yok

"Crabbe's Practice"

1884

The Boy's Own Paper

Yok

"The Fate of the Evangeline"

1885

The Boy's Own Paper

Yok

"A Psychologist's Wife"

1885

Blackwood's Magazine

Yok

"A Midshipman's Story"

Aralık 1885

Cassell's Magazine

Yok

"Cyprian Overbeck Wells, or A Literary Mosaic"

1886

The Boy's Own Paper

Yok

"Uncle Jeremy's Household"

1887

The Boy's Own Paper

Yok

"The Stone of Boxman's Drift"

1887

The Boy's Own Paper

Yok

"An Exciting Christmas Eve"

1887

The Boy's Own Paper

Yok

"John Huxford's Hiatus"

Haziran 1888

Cornhill Magazine

Yok

"The Geographical Distribution of British Intellect"

Ağustos 1888

The Nineteenth Century

Yok

"The Bravoes of Market Drayton"

Ağustos 1889

Chambers's Journal

Yok

"The Ring of Thoth"

Ocak 1890

Cornhill Magazine

Yok

"The Surgeon of Gaster Fell"

Aralık 1890

Chambers's Journal

Yok

"The Duello in France"

Aralık 1890

Cornhill Magazine

Yok

"The White Company"

Ocak – Aralık 1891

Cornhill Magazine

Yıl boyunca seri halinde yayınlandı

Yok

"The Voice of Science"

Mart 1891

The Strand Magazine

İsimsiz basıldı

Yok

"A Scandal in Bohemia"

Temmuz 1891

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Bohemya’da Skandal

"The Red-Headed League"

Ağustos 1891

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Kızıl Saçlılar Kulübü

"A Case of Identity"

Eylül 1891

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Bir Kimlik Vakası

"The Boscombe Valley Mystery"

Kasım 1891

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Boscombe Vadisinin Esrarı

"The Five Orange Pips"

Ekim 1891

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Beş Portakal Çekirdeği

"The Man with the Twisted Lip"

Aralık 1891

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Bükük Dudaklı Adam

"The Adventure of the Blue Carbuncle"

Ocak 1892

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Mavi Yakut

"The Adventure of the Speckled Band"

Şubat 1892

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Benekli Kordon

"The Adventure of the Engineer's Thumb"

Mart 1892

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Mühendisin Baş Parmağı

"The Adventure of the Noble Bachelor"

Nisan 1892

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Asil Bekar

"The Adventure of the Beryl Coronet"

Mayıs 1892

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Zümrüt Taç

"The Adventure of the Copper Beeches"

Haziran 1892

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Akgürgenlerin Esrarı

"A Day with Dr Conan Doyle"

Ağustos 1892

The Strand Magazine

Yok

"The Adventure of Silver Blaze"

Aralık 1892

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Gümüş Şimşek

"The Refugees"

Ocak – Haziran 1893

Harper's Magazine

Seri halinde yedi bölüm

Yok

"The Adventure of the Cardboard Box"

Ocak 1893

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Karton Kutu Vakası

"The Adventure of the Yellow Face"

Şubat 1893

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Sarı Surat

"The Adventure of the Stockbroker's Clerk"

Mart 1893

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Borsa Katibi

"The Adventure of the Gloria Scott"

Nisan 1893

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Gloria Scott

"The Adventure of the Musgrave Ritual"

Mayıs 1893

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Musgrave Geleneği

"The Adventure of the Reigate Squire"

Haziran 1893

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Reigate Eşrafı

"The Green Flag"

Haziran 1893

The Pall Mall Magazine

Yok

"The Adventure of the Crooked Man"

Temmuz 1893

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Albayın Ölümü

"The Adventure of the Resident Patient"

Ağustos 1893

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Brook Sokağı Cinayeti

"Pennarby Mine"

Ağustos 1893

The Pall Mall Magazine

Yok

"The Adventure of the Greek Interpreter"

Eylül 1893

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Yunan Tercüman

"The Adventure of the Naval Treaty"

Kasım – Ekim 1893

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Kayıp Antlaşma

"The Adventure of the Final Problem"

Aralık 1893

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Son Vaka

"The Stark Munro Letters"

1894–1895

The Idler

Yok

"The Lord of Chateau Noir"

Temmuz 1894

The Strand Magazine

Yok

"The Medal of Brigadier Gerard"

Aralık 1894

The Strand Magazine

Brigadier Gerard hikâyesi

Yok

"The Alpine Pass on Ski"

Aralık 1894

The Strand Magazine

Yok

"How the Brigadier Held the King"

Nisan 1895

The Strand Magazine

Brigadier Gerard hikâyesi

Yok

"How the King Held the Brigadier"

Mayıs 1895

The Strand Magazine

Brigadier Gerard hikâyesi

Yok

"How the Brigadier Slew the Brothers of Ajaccio"

Haziran 1895

The Strand Magazine

Brigadier Gerard hikâyesi

Yok

"How the Brigadier Came to the Castle of Gloom"

Temmuz 1895

The Strand Magazine

Brigadier Gerard hikâyesi

Yok

"How the Brigadier Took the Field Against the Marshal Millefleurs"

Ağustos 1895

The Strand Magazine

Brigadier Gerard hikâyesi

Yok

"How the Brigadier was Tempted by the Devil"

Eylül 1895

The Strand Magazine

Brigadier Gerard hikâyesi

Yok

"How the Brigadier Played for a Kingdom"

Aralık 1895

The Strand Magazine

Brigadier Gerard hikâyesi

Yok

"Rodney Stone"

Ocak – Aralık 1896

The Strand Magazine

Yok

"The Debut of Bombashi Joyce"

Ocak 1897

Punch

Yok

"The Life on a Greenland Whaler"

Ocak – Haziran 1897

The Strand Magazine

Yok

"Uncle Barnac"

Ocak – Mart 1897

The Queen

Haftalık seri

Yok

"The Tragedy of the Korosko"

Mayıs – Aralık 1897

The Strand Magazine

Aylık seri

Yok

"Cremona"

Ocak 1898

Cornhill Magazine

Yok

"The Groom's Story"

Nisan 1898

Cornhill Magazine

Yok

"The Story of the Beetle Hunter"

Haziran 1898

The Strand Magazine

Round the Fire hikâyesi

Yok

"The Story of the Man With the Watches"

Temmuz 1898

The Strand Magazine

Round the Fire hikâyesi

Yok

"The Story of the Lost Special"

Ağustos 1898

The Strand Magazine

Round the Fire hikâyesi

Yok

"The Story of the Sealed Room"

Eylül 1898

The Strand Magazine

Round the Fire hikâyesi

Yok

"The Story of the Black Doctor"

Kasım 1898

The Strand Magazine

Round the Fire hikâyesi

Yok

"The Story of the Club-Footed Grocer"

Ekim 1898

The Strand Magazine

Round the Fire hikâyesi

Yok

"The Story of the Brazilian Cat"

Aralık 1898

The Strand Magazine

Round the Fire hikâyesi

Yok

"The Story of the Japanned Box"

Ocak 1899

The Strand Magazine

Round the Fire hikâyesi

Yok

"The Story of the Jew's Breast-Plate"

Şubat 1899

The Strand Magazine

Round the Fire hikâyesi

Yok

"The Story of B.24"

Mart 1899

The Strand Magazine

Round the Fire hikâyesi

Yok

"The Story of the Latin Tutor"

Nisan 1899

The Strand Magazine

Round the Fire hikâyesi

Yok

"The Story of the Brown Hand"

Mayıs 1899

The Strand Magazine

Round the Fire hikâyesi

Yok

"The Croxley Master"

Kasım – Aralık 1899

The Strand Magazine

Seri halinde üç bölüm

Yok

"The Crime of the Brigadier"

Ocak 1900

The Strand Magazine

Yok

"Hilda Wade, 11"

Ocak 1900

The Strand Magazine

Yok

"Hilda Wade, 12"

Şubat 1900

The Strand Magazine

Yok

"Playing with Fire"

Mart 1900

The Strand Magazine

Yok

"A Glimpse of the Army"

Eylül 1900

The Strand Magazine

Yok

"Some Military Lessons of the War"

Kasım 1900

Cornhill Magazine

Yok

"The Military Lessons of the War, a Rejoinder"

Ocak 1901

Cornhill Magazine

Yok

"The Holocaust of Manor Place"

Mart 1901

The Strand Magazine

"Strange Studies From Life" hikâyesi

Yok

"The Love Affair of George Vincent Parker"

Nisan 1901

The Strand Magazine

"Strange Studies From Life" hikâyesi

Yok

"The Debatable Case of Mrs Emsley"

Mayıs 1901

The Strand Magazine

"Strange Studies From Life" hikâyesi

Yok

"A British Commando"

Haziran 1901

The Strand Magazine

Yok

"The Hound of the Baskervilles"

Ağustos 1901 – Nisan 1902

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi; takip eden dokuz ay boyunca seri halinde devam etti. Daha sonra roman olarak basıldı.

Baskervillerin

Köpeği/Tazısı

"How Brigadier Gerard Lost an Ear"

Ağustos

The Strand Magazine

Brigadier Gerard hikâyesi

Yok

"How the Brigadier Saved the Army"

Ekim 1902

The Strand Magazine

Brigadier Gerard hikâyesi

Yok

"How the Brigadier Rose to Minsk"

Aralık 1902

The Strand Magazine

Brigadier Gerard hikâyesi

Yok

"Brigadier Gerard at Waterloo"

Ocak – Şubat 1903

The Strand Magazine

Brigadier Gerard hikâyesi

Yok

"The Brigadier in England"

Mart 1903

The Strand Magazine

Brigadier Gerard hikâyesi

Yok

"How the Brigadier Joined the Hussars at Conflans"

Nisan 1903

The Strand Magazine

Brigadier Gerard hikâyesi

Yok

"How Etienne Gerard Said Goodbye to his Master"

Mayıs 1903

The Strand Magazine

Brigadier Gerard hikâyesi

Yok

"The Leather Funnel"

Haziran 1903

The Strand Magazine

Yok

"The Adventure of the Empty House"

Kasım 1903

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Boş Ev Vakası

"The Adventure of the Norwood Builder"

Ekim 1903

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Norwood'lu İnşaatçı

"The Adventure of the Dancing Men"

Aralık 1903

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Dans Eden Adamlar

"The Adventure of the Solitary Cyclist"

Ocak 1904

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Bisikletteki Takip

"The Adventure of the Priory School"

Şubat 1904

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Priory Okulu Vakası

"The Adventure of Black Peter"

Mart 1904

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Kara Peter Vakası

"The Adventure of Charles Ağustosus Milverton"

Nisan 1904

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Charles Ağustosos Milverton Vakası

"The Adventure of the Six Napoleons"

Mayıs 1904

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Altı Napolyon'un Esrarı

"The Adventure of the Three Students"

Haziran 1904

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Üç Öğrenci

"The Adventure of the Golden Pince-Nez"

Temmuz 1904

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Altın Gözlüğünün Esrarı

"The Adventure of the Missing Three-Quarter"

Ağustos 1904

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Kayıp Futbol Oyuncusu

"The Adventure of the Abbey Grange"

Eylül 1904

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Abbey Çiftliği Vakası

"The Adventure of the Second Stain"

Aralık 1904

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

İkinci Lekenin Esrarı

"The Great Brown-Pericord Motor"

Ocak 1905

The Pictorial Magazine

Yok

"Sir Nigel"

Aralık 1905 – Aralık 1906

The Strand Magazine

Seri halinde takip eden on üç ay boyunca devam etti. Daha sonra roman olarak basıldı.

Beyaz Birlik

"An Incusion into Diplomacy"

Haziran 1906

Cornhill Magazine

Yok

"Through the Magic Door"

Ekim 1906 – Kasım 1907

Cassell's Magazine

Yok

"The Pot of Caviare"

Mart 1908

The Strand Magazine

Yok

"The Silver Mirror"

Ağustos 1908

The Strand Magazine

Yok

"The Singular Experience of Mr. John Scott Eccles"

Eylül 1908

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Son Görev kitabında bir bölüm.

"The Tiger of San Pedro"

Kasım 1908

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Son Görev kitabında bir bölüm.

"The Adventure of the Bruce-Partington Plans"

Aralık 1908

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Bruce Partington Vakası

"Shakespeare's Expostulation"

Mart 1909

Cornhill Magazine

Yok

"Bendy's Sermon"

Nisan 1909

The Strand Magazine

Yok

"The Lord of Falcolnbridge"

Ağustos 1909

The Strand Magazine

Yok

"Some Recollections of Sport"

Eylül 1909

The Strand Magazine

Yok

"The Homecoming"

Aralık 1909

The Strand Magazine

Yok

"The Terror of Blue John Gap"

Ağustos 1910

The Strand Magazine

Yok

"The Marriage of the Brigadier"

Eylül 1910

The Strand Magazine

Brigadier Gerard hikâyesi

Yok

"The Adventure of the Devil's Foot"

Aralık 1910

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Şeytan Ayağı Vakası

"The Adventure of the Red Circle"

Mart – Nisan 1911

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Kırmızı Çember Vakası

"The Giant Maximin"

Temmuz 1911

The Literary Pageant

Yok

"One Crowded Hour"

Ağustos 1911

The Strand Magazine

Yok

"What Reform is Needed?"

Eylül 1911

The Strand Magazine

Yok

"The Disappearance of Lady Frances Carfax"

Aralık 1911

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Lady Frances Carfex'in Kayboluşu Vakası

"The Lost World"

Nisan – Ekim 1912

The Strand Magazine

Professor Challenger hikâyesi

Kayıp Dünya

"The Fall of Lord Barrymore"

Aralık 1912

The Strand Magazine

Yok

"The Poison Belt"

Mart – Temmuz 1913

The Strand Magazine

Professor Challenger hikâyesi

Yok

"England and the Next War"

1913

The Fortnightly Review

Yok

"How it Happened"

Eylül 1913

The Strand Magazine

Yok

"The Horror of the Heights"

Ekim 1913

The Strand Magazine

Yok

"The Adventure of the Dying Detective

Aralık 1913

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikayesi

Ölmek Üzere Olan Dedektif Vakası

"Essays Upon Phases of the Great War"

1914

The Fortnightly Review

Yok

"Danger!"

Temmuz 1914

The Strand Magazine

Yok

"The Valley of Fear"

Eylül 1914 – Mayıs 1915

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Korku Vadisi

"Western Wanderings"

Ocak – Nisan 1915

Cornhill Magazine

Yok

"Sherlock Holmes Drawn by a Typewriter"

Ağustos 1915

The Strand Magazine

Yok

"An Outing in War Time"

Kasım 1915

The Strand Magazine

Yok

"Stranger than Fiction"

Aralık 1915

The Strand Magazine

Yok

"The Prisoner's Defence"

Şubat 1916

The Strand Magazine

Yok

"The British Campaign in France"

Nisan – Haziran 1917

The Strand Magazine

Seri olarak 15 ay

Yok

"Is Sir Oliver Lodge Right that the Dead Can Communicate with the Living?"

Temmuz 1917

The Strand Magazine

Yok

"What Will England be Like in 1930?"

Ağustos 1917

The Strand Magazine

Yok

"His Last Bow"

Eylül 1917

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Son Görev

"Some Personalia about Mr Sherlock Holmes"

Aralık 1917

The Strand Magazine

Yok

"Three of Them"

Nisan 1918

The Strand Magazine

Yok

"The Battle of the Somme"

Mayıs – Haziran 1918

The Strand Magazine

Yok

"Three of Them"

Temmuz – Ağustos 1918

The Strand Magazine

Yok

"The British Campaign in France"

Kasım – Ekim 1918

The Strand Magazine

Yok

"Three of Them"

Aralık 1918

The Strand Magazine

Yok

"The Battle of Cambrai"

Ocak – Şubat 1919

The Strand Magazine

Yok

"Life After Death"

Mart 1919

The Strand Magazine

Hayden Kilise’si ile röportaj

Yok

"The Uncharted Coast"

Aralık 1919, Ocak, Mayıs, Eylül ve Ekim 1920

The Strand Magazine

Yok

"The Sideric Pendulum"

Ağustos 1920

The Strand Magazine

Yok

"Faries Photographed"

Aralık 1920

The Strand Magazine

Yok

"The Evidence for Faries"

Mart 1921

The Strand Magazine

Yok

"The Uncharted Coast"

Mayıs 1921

The Strand Magazine

Yok

"Sherlock Holmes on the Film"

Temmuz 1921

The Strand Magazine

Yok

"The Adventure of the Mazarin Stone"

Kasım 1921

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Mazarin Elmasının Serüveni

"The Bully of Brocas"

Ekim 1921

The Strand Magazine

Yok

"The Nightmare Room"

Aralık 1921

The Strand Magazine

Yok

"The Problem of Thor Bridge"

Şubat – Mart 1922

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Thor Köprüsü Vakası

"The Lift"

Haziran 1922

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Yok

"Now, Then Smith!"

Temmuz 1922

The Strand Magazine

Yok

"Sherlock Holmes in Real Life"

Eylül 1922

The Strand Magazine

Yok

"A Point of Contact"

Kasım 1922

The Story-Teller

Yok

"Billy's Bones"

Aralık 1922

The Strand Magazine

Yok

"The Centurion"

Aralık 1922

The Story-Teller

Yok

"The Cottingley Faries"

Şubat 1923

The Strand Magazine

Yok

"The Adventure of the Creeping Man"

Mart 1923

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Sürünen Adam Macerası

"Haunting Dreams"

Nisan 1923

The Strand Magazine

Yok

"The Forbidden Subject"

Ağustos 1923

The Strand Magazine

Yok

“The Adventure of the Sussex Vampire”

Ocak 1924

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Yok

"Memories and Adventures"

Kasım 1923 – Temmuz 1924

The Strand Magazine

Seri olarak 10 ay

Yok

"How Our Novelists Write Their Books"

Aralık 1924

The Strand Magazine

Yok

"The Adventure of the Three Garridebs"

Ocak 1925

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Üç Garrideb Macerası

"The Adventure of the Illustrious Client"

Şubat – Mart 1925

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Şöhretli Bir Müşteri Macerası

"The Land of Mist"

Temmuz 1925 – Mart 1926

The Strand Magazine

Seri olarak 9 ay

Yok

"The Adventure of the Three Gables"

Kasım 1926

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Yok

"The Adventure of the Blanched Soldier"

Ekim 1926

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Solgun Asker Macerası

"The Adventure of the Lion's Mane"

Aralık 1926

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Aslan Yelesi Macerası

"The Adventure of the Retired Colourman"

Ocak 1927

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Emekli Boya İmalatçısı

"The Adventure of the Veiled Lodger"

Şubat 1927

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Maskeli Misafir

"The Adventure of Shoscombe Old Place"

Nisan 1927

The Strand Magazine

Sherlock Holmes hikâyesi

Shoscombe Old Place Macerası

"W.G. Grace—A Memory"

Temmuz 1927

The Strand Magazine

Yok

"Houdini the Enigma"

Ağustos – Eylül 1927

The Strand Magazine

Yok

"The Maracot Deep"

Kasım 1927 – Şubat 1928

The Strand Magazine

Seri halinde 4 ay

Yok

" When the World Screamed"

Nisan – Mayıs 1928

The Strand Magazine

Yok

"The Dreamers—Notes from a Strange Mail Bag"

Haziran 1928

The Strand Magazine

Yok

"The Storyof Spedegue's Dropper"

Kasım 1928

The Strand Magazine

Yok

"The Disintegration Machine"

Ocak 1929

The Strand Magazine

Yok

"The Lord of the Dark Face"

Nisan – Mayıs 1929

The Strand Magazine

Yok

"The Death Voyage"

Kasım 1929

The Strand Magazine

Yok

Kısa Hikâyeler

Kısa Hikâyeler

Başlık

İlk yayın tarihi

İlk yayınevi

Seri ya da tür

Türkçe çevirisi

Mysteries and Adventures

1890

Scott

Gizem

Yok

The Captain of the Polestar and Other Tales

1890

Longmans, Green

Yok

The Adventures of Sherlock Holmes

1892

George Newnes

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes Maceraları

The Gully of Bluemansdyke

1893

Scott

Gizem

Yok

The Memoirs of Sherlock Holmes

1894

George Newnes

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes’un Anıları

Round the Red Lamp: Being Facts and Fancies of Medical Life

1894

Methuen

Korku

Yok

The Exploits of Brigadier Gerard

1896

George Newnes

Brigadier Gerard

Yok

The Green Flag and Other Stories of War and Sport

1900

Smith, Elder & Co.

Yok

The Adventures of Gerard

1903

George Newnes

Brigadier Gerard

Yok

The Return of Sherlock Holmes

1905

George Newnes

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes’un Dönüşü

Round the Fire Stories

1908

Smith, Elder & Co.

Yok

The Last Galley

1911

Smith, Elder & Co.

Yok

His Last Bow

1917

John Murray

Sherlock Holmes

Son Görev

Danger! and Other Stories

1918

John Murray

Yok

Three of Them

1923

John Murray

Yok

The Case-Book of Sherlock Holmes

1927

John Murray

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes: Aklın Şüphesi Suçun Gerçeğidir

Şiirler

Şiirler

Başlık

İlk yayın tarihi

İlk yayınevi

Türkçe çevirisi

Songs of Action

1898

J. Murray

Yok

Songs of the Road

1911

J. Murray

Yok

The Guards Came Through, and Other Poems

1919

J. Murray

Yok

The Poems of Arthur Conan Doyle: Collected Edition

1922

J. Murray

Yok

Oyunlar

Oyunlar

Başlık

İlk sahne

aldığı

yer

İlk

performans

tarihi

İlk yayın

tarihi

İlk yayınevi

Not

Türkçe

Çevirisi

Jane Annie; or, The Good Conduct Prize

London

1893

1893

Chappell & Co.

Opera güftesi, J. M. Barrie; muzik, Ernest Ford

Yok

Foreign Policy

London

1893

Diplomasi soruları

Yok

The Storyof Waterloo

Bristol

1894

1907

Samuel French Ltd.

Sir Henry Irving’in oynaması için yazıldı

Yok

Brothers

Aberdeen

1899

Oyun James Payn’a adandı

Yok

Sherlock Holmes

London

1899

1922

Samuel French Ltd.

William Gillette oynadı

Yok

A Duet

London

1902

1903

Samuel French Ltd.

Yok

Brigadier Gerard

London

1906

1986

Gaslight, Bloomington, IN

Yok

The Fires of Fate

Liverpool

1909

Yok

The House of Temperley

London

1910

Yok

A Pot of Caviare

London

1910

Yok

The Speckled Band

London

1910

1912

Samuel French Ltd.

Yok

The Crown Diamond

Bristol

1921

1958

Privately printed

Yok

It's Time Something Happened

1925

D. Appleton & Company, London ve New York

Yok

Exile: A Drama of Christmas Eve

1925

D. Appleton & Company, London ve New York

Yok

Angels of Darkness: A Drama in Three Acts

2001

Baker Street Irregulars,

Toronto Public Library, N.York

Yok

Spiritualist ve paranormal kitaplar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Spiritualist ve paranormal kitaplar

İlk yayınlanma tarihi

İlk yayınevi

Türkçe çevirisi

The New Revelation

1918

Hodder & Stoughton

Yok

The Vital Message

1919

Hodder & Stoughton

Yok

Verbatim Report of a Public Debate on 'The Truth of Spiritualism'

1920

Watts & Co

Yok

The Wanderings of a Spiritualist

1921

Hodder & Stoughton

Yok

The Coming of the Fairies

1922

Hodder & Stoughton

Yok

The Case for Spirit Photography

1922

Hutchinson

Yok

Our American Adventure

1923

Hodder & Stoughton

Yok

Our Second American Adventure

1924

Hodder & Stoughton

Yok

The Spiritualist's Reader

1924

Two Worlds Publishing Company

Yok

The Story of Spiritualism

1926

Cassell

Yok

Phineas Speaks

1927

Psychic Press

Yok

Our African Winter

1929

John Murray

Yok

The Edge of the Unknown

1930

John Murray

Yok

Spiritualist ve paranormal el kitapçıkları

Spiritualist ve paranormal el kitapçıkları

Başlık

İlk yayın tarihi

İlk yayınevi

Sayfa sayısı

Türkçe

çevirisi

A Full Report of a Lecture on Spiritualism

1919

The Worthing Gazette

11

Yok

Our reply to the Cleric: Sir Arthur Conan Doyle's Lecture

1920

Spiritualists' National Union, Halifax

16

Yok

Spiritualism and Rationalism

1920

Hodder & Stoughton

32

Yok

The Early Christian Church and Modern Spiritualism

1925

Psychic Bookshop and Library

12

Yok

Psychic Experiences

1925

G. P. Putnam's Sons, New York

12

Yok

A Word of Warning

1928

Psychic Bookshop and Library

19

Yok

What Does Spiritualism Actually Teach and Stand For?

1928

Psychic Bookshop and Library

16

Yok

The Roman Catholic Church: A Rejoinder

1929

Psychic Press

72

Yok

An Open Letter to Those of My Generation

1929

Psychic Press

12

Yok

The New Revelation

1997

Rupert Books, Cambridge

32

Yok

  1. ^ Brittanica Ansiklopedisindeki maddesi 24 Temmuz 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 14 Mart 2022 tarihinde erişilmiştir

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]