The Five Orange Pips

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Openshaw mektubun içindeki çekirdekleri görüyor

The Five Orange Pips, Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılan bir Sherlock Holmes macerasıdır, ilk kez 1891 yılı Kasım ayında The Strand Magazine'de yayınlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Başına gelen garip olayları anlamlandıramayan John Openshaw hikayesini Sherlock Holmes'e aktarır. Amcası Elias Openshaw, yıllarca ABD, Florida'da plantasyon sahibiyken Amerikan İç Savaşı sırasında Konfedere Devletler Ordusunda albay olarak görev yapmıştır. Bundan sonra apar topar İngiltere'ye dönmüş ve Batı Sussex'deki Horsham'a yerleşmiştir. Bekar olan Elias, yeğeni John'un da malikanede yaşamasına izin vermiştir. Malikanede Elias'ın kilitli bir odası ve gizlediği evrak mevcuttur. Mart 1883'de Britanya Hindistanından postaya verildiği anlaşılan bir mektup gelince malikanede hayat alt üst olur. Mektupta sadece K.K.K yazmakta ve içinde beş adet portakal çekirdeği bulunmaktadır. Mektubu aldıktan sonra çılgına dönen Elias, kendisini alkole verir, odasından çıkmamaya başlar. İzleyen günlerde malikane arazisinde ölü olarak bulunur. Bu olayın arından bu kez Dundee'den postalandığı anlaşılan benzer bir mektup John'un babası ve Elias'ın kardeşi Joseph'e gelir. Babasını derhal polise gitmeye ikna etmeye çalışan John başarısız olur, babası da mektubu aldıktan üç gün sonra ölü bulunur. Babası ve amcasının kaderinden kaçmaya çalışan John, Sherlock Holmes'ün önerilerini dinlese de kendisini bekleyen sonuçtan kaçamayacaktır.

Yayınlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Macera ilk kez İngiltere'de 1891 yılı Kasım ayında The Strand Magazine'de yayınlanır. Yayınlanan maceraya ünlü çizer Sidney Paget altı adet çizim yapmıştır. Macera, The Adventures of Sherlock Holmes adlı öykü serisinin içinde Ekim 1892'de basılmıştır.

Adaptasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

ITV Granada şirketi tarafından çekilen Sherlock Holmes dizisi kapsamında televizyona adapte edilen bölümlerin dışında kalan bölüm özgün bir bölüm olarak adapte edilmemiştir. Başrolünü Benedict Cumberbatch'in oynadığı 2010 BBC One yapımı Sherlock dizisinin üçüncü bölümü olan The Great Game içinde bu maceraya atıfta bulunulmuştur.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dizinin imdb sayfasından 2 Eylül 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 2 Eylül 2021 tarihinde erişilmiştir