The Adventure of the Crooked Man

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nancy Barclay esrarengiz adamla karşılaşır

The Adventure of the Crooked Man, Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılan bir Sherlock Holmes macerasıdır, ilk kez 1893 yılı Temmuz ayında The Strand Magazine'de yayınlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Holmes bir gece geç saatte Dr. Watson'a uğrayarak kendisine iletilen bir cinayet vakasının soruşturmasında eşlik etmesini rica eder. Aldershot'da konuşlanmış olan alayın komutanı Albay James Barclay evinde ölü bulunmuştur. Cinayetin baş şüphelisi ise eşi Nancy'dir. Ancak aralarında sorunlar bulunsa da dostları ve tanıdıkları Nancy'ye böyle bir şeyi yakıştıramamaktadır. Olay yerine Holmes cinayetin işlendiği odada gizemli üçüncü bir kişinin bulunduğunu kanıtlayınca olay farklı bir yöne doğru ilerler.

Tarihi konular[değiştir | kaynağı değiştir]

Macerada bahsi geçen 1857 Hint Ayaklanması başarısız olsa da Hindistan ve Britanya İmparatorluğu tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bu tarihe kadar East India Company şirketi tarafından sömürge olarak yönetilen Hindistan toprakları doğrudan monarşiye bağlanmış ve Britanya Hindistanı adını almıştır. 1947 yılında bağımsızlığını kazanana kadar ülke bu adla varlık göstermiştir.

Yayınlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Macera ilk kez İngiltere'de 1893 yılı Temmuz ayında The Strand Magazine'de yayınlanır. Yayınlanan maceraya ünlü çizer Sidney Paget yedi adet çizim yapmıştır. Macera, The Memoirs of Sherlock Holmes adlı öykü serisinin içinde Aralık 1893'de basılmıştır.

Adaptasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Macera, ITV Granada şirketi tarafından çekilen Sherlock Holmes dizisi kapsamında televizyona başarıyla adapte edilmiştir. Başrolde Jeremy Brett'in yer aldığı macera 1984 yılında yayınlanmıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dizinin imdb sayfasından 3 Eylül 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 3 Eylül 2021 tarihinde erişilmiştir