İçeriğe atla

Edinburgh Üniversitesi

Koordinatlar: 55°56′50.6″K 3°11′13.9″B / 55.947389°K 3.187194°B / 55.947389; -3.187194
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Edinburgh Üniversitesi
Harita
Kuruluş1583
TürDevlet
Eğitim dil(ler)iİngilizce
Gelir£780.6 milyon
RektörPeter McColl
Öğretim üyeleri6.195[1]
Öğrenciler32.591(2013–14)[2]
KonumEdinburgh
MaskotRobert the Moose (Sığın geyiği), (Öğrenci birliği EUSA'in maskotu)
OrganizasyonlarLERU, Universitas 21, Coimbra Group, Russel Grubu (Russell Group), EUA
Web sitesiwww.ed.ac.uk

Edinburgh Üniversitesi, İskoçya'nın başkenti, Edinburgh'da bulunan bir üniversitedir. 14 Nisan 1582 tarihinde Kral VI. James tarafından yasalaştırılan Edinburgh Üniversitesi 1583 yılında kurulmuştur. Edinburgh Üniversitesi dünyanın en saygın üniversiteleri arasında yer almaktadır. 2010 yılında uluslararası üniversiteler arasında dünyanın en iyi 9. üniversitesi seçilmiştir. 20 Nobel Ödülü,[3] 1 Fields madalyası, 1 Abel Ödülü ve Olimpiyatlarda birçok altın madalya çıkaran Edinburgh Üniversitesi, Harvard, Oxford ve Cambridge gibi dünyaca ünlü ve prestijli üniversiteler arasında yer almaktadır. 2013-2014 eğitim yılında araştırma ve diğer faaliyetlerden elde ettiği £780.6 milyonluk gelir ve £1.717 milyarlık aktifleri ile Birleşik Krallık'ın ve dünyanın en varlıklı üniversiteleri arasındadır.[4]

Üniversitenin kurulduğu zamanda (1583) Avrupa'daki bütün üniversiteler Papalık Makamı'nın emriyle kurulur ve desteklenirken, Edinburgh Üniversitesinin Kral VI. James'in emriyle kurulması ve yerel belediye tarafından finanse edilmesi, onu dünyanın ilk sivil üniversitesi yapar. Diğer "eskiden kalma" (Ancient) İskoç üniversiteleri (St. Andrews, Aberdeen ve Glasgow) ile beraber ayrı yasal statüye ve haklara sahiptir. Örneğin üniversite 3 başlı bir yönetime sahiptir. Rektörü öğrenciler seçer, Britanya kraliyet ailesi şansölyeyi belirler, akademik senato ise başkanı ve şansölye yardımcısını atar. Edinburgh Üniversitesinin günümüzdeki şansölyesi Prenses Anne, görevini 2011'de babası Edinburgh Dükü Prens Philip'in 47 yıl süren şansölyeliğinden ayrılmasından sonra almıştır.

Edinburgh Üniversitesi geleneklerine bağlı olmasının yanında, günümüzde yapay zekâ, nörobilim ve bilişsel bilimler gibi birçok alanda da ilklere imza atmaktadır. Üniversitenin tıp fakültesi 18. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar, İngilizce konuşulan ülkelerdeki en iyi tıp fakültesi kabul edilir.[5] 1887 yılında üniversitenin o zamanki öğrencilerinden Arthur Conan Doyle, The Student gazetesini çıkarmaya başlar ve bu gazete, Birleşik Krallık'ın ilk öğrenci gazetesi olur. Aynı zamanda okulun öğrenci birliğine (EUSA) ait, 1889 yılında inşa edilen Teviot Row House binası, dünyanın bu amaçla kurulan ilk binası olma özelliğini taşır. Avrupa'daki ilk yapay zekâ araştırma merkezi Edinburgh Üniversitesinde kurulmuştur. Dünyanın ilk klonlanmış memeli hayvanı Koyun Dolly de Edinburgh Üniversitesine bağlı Roslin Enstitüsü'nde klonlanmıştır.

Mezunları arasında Charles Darwin, David Hume, Alexander Graham Bell gibi isimler bulunan Edinburgh Üniversitesinde, Adam Smith, Max Born, Peter Higgs de ders vermiştir.

Öğrenci Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Edinburgh Üniversitesi Öğrenci Derneği (EUSA) sendikalar ve Öğrenci Temsilcileri Konseyi'nden oluşur. Birlik binaları arasında Teviot Row House, Potterrow, Kings Buildings House, Pleasance ve çeşitli kampüslerdeki mağazalar, kafeler ve yemekhaneler bulunmaktadır. Teviot Row House'un dünyadaki en eski amaca yönelik yapılmış öğrenci birliği binası olduğu iddia ediliyor. EUSA öğrencileri üniversiteye ve dış dünyaya temsil eder. Ayrıca, Üniversite'nin 250'den fazla öğrenci toplumundan sorumludur. Derneğin beş sabtikal ofis taşıyıcısı vardır - bir başkan ve dört başkan yardımcısı. Dernek, Ulusal Öğrenciler Birliği'ne bağlıdır.

Performans sanatları[değiştir | kaynağı değiştir]

Edinburgh şehri, Birleşik Krallık genelinde komedi, amatör ve saçak tiyatrosu için önemli bir kültürel merkezdir. Üniversitedeki amatör dramatik toplumlar bundan ve özellikle Edinburgh Fringe Festivali'nin evinde olmaktan faydalanırlar.

Edinburgh Üniversite Drama Topluluğu olarak 1896 yılında kurulan Edinburgh Üniversitesi Tiyatro Şirketi (EUTC), İngiltere'nin en eski öğrenci tarafından yönetilen tiyatrosu olan Bedlam Tiyatrosu'nu yönetmesiyle tanınır. Bedlam Tiyatrosu, ödüllü bir Edinburgh Fringe mekanıdır. EUTC ayrıca övgüyle karşılanan öğrenci doğaçlama komedi topluluğu İyileştirmeler dönem ve saçak boyunca finanse eder ve yürütür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Staff Headcount & Full Time Equivalent Statistics (FTE) as at May 2015" (PDF). Human Resources, The University of Edinburgh. Mayıs 2014. 5 Şubat 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2015. .
  2. ^ "University of Edinburgh Factsheet 2013/2014" (PDF). Governance & Strategic Planning, The University of Edinburgh. 30 Nisan 2014. 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 3 Temmuz 2014. 
  3. ^ "Edinburgh University Honorary Professor awarded Nobel Prize". The Student. 15 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2014. 
  4. ^ (İngilizce) Edinburgh Üniversitesi 2013-2014 eğitim yılı maddi tablosu
  5. ^ (İngilizce) Royal College of Physicians of Edinburgh 24 Eylül 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.