The Adventure of the Six Napoleons

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sherlock Holmes, Dedektif Lestrade'e sokak lambasını ve dolayısıyla olayın çözüm ipucunu gösteriyor

The Adventure of the Six Napoleons, Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılan bir Sherlock Holmes macerasıdır, ilk kez 1904 yılı Nisan ayında yayınlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Scotland Yard dedektiflerinden Lestrade ilginç olayları sevdiğini bildiği için Sherlock Holmes'e çözmekte zorlandıkları bir olayı getirir. Farklı kişilerdeki Napolyon heykelleri bilinmeyen kişiler tarafından çalınmakta ve kırılmaktadır. Lestrade, yaşananları Napolyon Savaşları'ndan dolayı Napolyon ile kafayı bozmuş bir delilin işi olarak nitelendirirken, Holmes olayın ardındaki gerçekleri ustalıkla aydınlatmayı bilir.

Yayınlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Macera ilk kez Amerika'da 1904 yılı Nisan ayında Collier's dergisinde yayınlanır. Yayınlanan maceraya ünlü çizer Frederic Dorr Steele altı adet çizim yapmıştır. Macera, The Return of Sherlock Holmes adlı öykü serisinin içinde Şubat 1905'te basılmıştır.

Adaptasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Macera, ITV Granada şirketi tarafından çekilen Sherlock Holmes dizisi kapsamında televizyona başarıyla adapte edilmiştir. 1986 yılında yayınlanan macerada başrolde Jeremy Brett'in yer almıştır. Dizide Colin Jeavons tarafından canlandırılan Dedektif Lestrade, olayın çözümüyle beraber Holmes'ün Scotland Yard içinde ne kadar takdir edildiğini duygusal bir şekilde ifade eder.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dizinin imdb sayfasından 6 Eylül 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 6 Eylül 2021 tarihinde erişilmiştir