Bayan Hudson

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bayan Hudson, Arthur Conan Doyle tarafından yazılan Sherlock Holmes öykülerindeki kurgusal bir karakterdir. Bayan Hudson, Sherlock Holmes'ün kaldığı 221B Baker Street adresindeki dairenin ev sahibesidir. Bayan Hudson çok sayıda macerada gözükse de, genellikle öykülerde kendisinden çok az bahsedilmektedir, rolü de oldukça sınırlıdır. Kendisinin karakteri daha çok Sherlock Holmes adaptasyonlarında geliştirilmiştir.

Kurgusal karaktere dair bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayan Hudson, Sherlock Holmes ve Dr. Watson'un Londra'da kaldıkları 221B Baker Street adresindeki dairelerinin ev sahibesidir. Kendisinden pek çok macerada bahsedilir. The Adventure of the Naval Treaty öyküsünde yemek yapma kabiliyetinin sınırlı olduğundan ancak bir İskoç kadınından beklendiği şekilde mükellef bir kahvaltı hazırlama işinin de üstesinden geldiği belirtilir.[a] Kendisinden isim vermeksizin ilk kez A Study in Scarlet macerasında bahsedildikten sonra adının Bayan Hudson olduğu The Sign of the Four macerasında okuyucularla paylaşılır. The Strand Magazine dergisinde Sherlock Holmes maceralarının çizimlerini 1908 yılındaki ölümüne kadar yapmış olan ünlü çizer Sidney Paget maceralardaki karakterlerin çoğunu resmetmesine rağmen ana karakterlerden sayılabilecek olan Bayan Hudson'ı hiç resmetmemiştir.

Adaptasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

ITV Granada şirketi tarafından çekilen Sherlock Holmes dizisi kapsamında televizyona başarıyla adapte edilen ve başrolde Jeremy Brett'in yer aldığı maceralarda Bayan Hudson rolünü Rosalie Williams oynamıştır.[1]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İngilizce orijinal metin:Her cuisine is a little limited, but she has as good an idea of breakfast as a Scotchwoman.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Arthur Conan Doyle eserlerinin resmî sitesindeki ilgili madde 15 Eylül 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 15 Eylül 2021 tarihinde erişilmiştir