The Adventure of the Copper Beeches

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Violet Hunter, Holmes'e durumunu anlatıyor

The Adventure of the Copper Beeches, Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılan bir Sherlock Holmes macerasıdır, ilk kez 1892 yılı Haziran ayında The Strand Magazine'de yayınlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıradışı koşullarla mürebbiye olarak işe alınma teklifi alan Violet Hunter, iş teklifini kabul etmeden önce Sherlock Holmes'e danışır. İşverenin sıra dışı koşulları arasında en dikkat çeken şart Hunter'ın saçlarını kısa kesmesi gereğidir. İşveren Jephro Rucastle kendisine çok sempatik davransa da Hunter'ın işin içeriğine dair şüpheleri vardır. Oldukça yüklü miktar para içeren iş teklifini kabul eden Hunter ile görüşen Holmes, Hampshire kırsalında çalışacak olan kadına acil bir durum olursa derhal telgraf çekmesini salık verir. Görüşmenin üzerinden iki hafta geçtikten sonra Hunter, gönderdiği telgrafla Holmes'ü bölgeye çağırır, çok garip gelişmelerin yaşandığını belirtir.

Yayınlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Macera ilk kez İngiltere'de 1892 yılı Haziran ayında The Strand Magazine'de yayınlanır. Yayınlanan maceraya ünlü çizer Sidney Paget dokuz adet çizim yapmıştır. Mavera, The Adventures of Sherlock Holmes adlı öykü serisinin içinde Ekim 1892'de basılmıştır.

Adaptasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Macera, ITV Granada şirketi tarafından çekilen Sherlock Holmes dizisi kapsamında televizyona başarıyla adapte edilmiştir. Başrolde Jeremy Brett'in yer aldığı, Violet Hunter'ı da Natasha Richardson'un canlandırdığı macera 1985 yılında yayınlanmıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dizinin imdb sayfasından 2 Eylül 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 2 Eylül 2021 tarihinde erişilmiştir