The Adventure of the Devil's Foot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Holmes ve Dr. Watson cesedi inceliyor

The Adventure of the Devil's Foot, Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılan bir Sherlock Holmes macerasıdır, ilk kez 1910 yılında yayınlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dr. Watson ve hasta olan Holmes, Cornwall'da istirahat etmektedirler. Ancak tatilleri bölgede yaşanan garip bir olayla bölünür. Mortimer Tregennis ve rahip Roundhay Sherlock Holmes'e gelerek yaşanan bir olay sonrasında Tregennis'in iki kardeşinin delirdiğini, kız kardeşinin de hayatını kaybettiğini belirtirler. Rahip olayı şeytanın işi olarak izah etse de Holmes olayın farklı bir açıklamasının olduğunu kanıtlayacaktır.

Yayınlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Macera ilk kez İngiltere'de 1910 yılı Aralık ayında The Strand Magazine'de yayınlanır. Maceralara çizimler yapan ünlü çizer Sidney Paget 1908 yılında hayatını kaybettiği için The Strand için Gilbert Holiday yedi adet çizim yapmıştır.

Adaptasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Macera, ITV Granada şirketi tarafından çekilen Sherlock Holmes dizisi kapsamında televizyona başarıyla adapte edilmiştir. 1988 yılında yayınlanan macerada başrolde Jeremy Brett yer almıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dizinin imdb sayfasından 7 Eylül 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 7 Eylül 2021 tarihinde erişilmiştir